Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKS) – pagrindinė mirtingumo priežastis Lietuvoje. 2010 m. Lietuvoje mirė 42 120 gyventojų, iš kurių 23 627 mirė dėl širdies ir kraujagyslių sistemos ligų. Ši priežastis sudaro 56,1 % visų mirties atvejų – tai beveik dvigubai didesnis skaičius nei pasaulio vidurkis. Vienas pavojingiausių ir dažniausių ŠKS susirgimų yra miokardo infarktas, dar vadinamas širdies smūgiu. Statistikos duomenimis, kasmet Lietuvoje diagnozuojami 8 tūkstančiai miokardo infarkto atvejų. Deja, dauguma žmonių nežino miokardo infarkto simptomų ir kokių veiksmų reikėtų imtis jam ištikus.
„ŠKS ligos yra pagrindinė moterų mirtingumo liga, todėl labai svarbu neignoruoti pastebėtų simptomų, kad ir kokie švelnūs jie būtų.“ Visi esame matę filmų, kuriuose aktoriai su agonija veiduose griebiasi už krūtinės ir tuoj pat krenta ant žemės. Miokardo infarktas atrodo akivaizdus, bet realiame gyvenime atpažinti miokardo infarktą nėra taip paprasta. Miokardo infarkto požymiai gali kisti, ne visada pasireiškia ir sekinantis krūtinės skausmas. Dauguma pacientų, patyrusių širdies smūgį, teigia, kad jautė ne skausmą, bet labiau maudimą ar diskomfortą širdies srityje.
Pagrindiniai miokardo infarkto simptomai:
- bukas skausmas širdies srityje, kuris gali maskuotis kaip virškinimo sutrikimas, pykinimas, dusulys ar deginantis jausmas krūtinėje;
- rankos, žandikaulio, nugaros, viršutinės pilvo dalies nemalonūs jausmai;
- galvos svaigimas;
- šaltas prakaitas;
- širdies ritmo pakitimai.
Vis dėlto išvardyti simptomai dažniau pasireiškia vyrams. Moterų juntami miokardo infarkto požymiai gali būti subtilesni, sunkiai pastebimi ir net be varginančio krūtinės skausmo. ŠKS ligos yra pagrindinė moterų mirtingumo liga, todėl labai svarbu neignoruoti pastebėtų simptomų, kad ir kokie švelnūs jie būtų.
Miokardo infarkto požymiai, dažniau pasireiškiantys moterims:
- staigiai atsiradęs silpnumas;
- nuovargis;
- kūno skausmai;
- į peršalimą panašūs simptomai.
„… paprastasis apynys yra naudojamas liaudies medicinoje. Jis tinkamas nervų sistemos ligoms gydyti (veikia raminamai), širdies ir kraujagyslių sistemai (mažina pulsą, arterinį kraujo spaudimą)…“ Užpilo receptą rasite čia: |
Ką daryti patyrus pirmuosius miokardo infarkto simptomus?
1. Nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112. Kuo ilgesnį laiką tęsiasi simptomai, tuo didesnė tikimybė, kad bus stipriau pažeistas širdies raumuo. Miokardo infarkto požymių pradžia – tai signalas, kad kraujotaka į širdies raumenį buvo sutrikdyta. Kardiologas ar kardiochirurgas veiks greitai, kad atstatytų sutrikusią kraujotaką ir apsaugotų nuo tolimesnės žalos.
2. Nevairuokite patys! Infarkto metu jūsų širdies ritmas gali tapti nenormalus ar net sustoti. Greitosios pagalbos darbuotojai galės padaryti elektrokardiogramą pakeliui į ligoninę ir patikrinti, ar jus tikrai ištiko širdies smūgis. Taip pat darbuotojai paskambins į ligoninę, kad medikų komanda būtų pasiruošusi jums iš karto suteikti reikiamą pagalbą.
3. Jei turite, išgerkite vieną aspirino tabletę. Tai padės sulėtinti kraujo krešulių formavimąsi, nes šie gali sukelti dar stipresnį širdies smūgį.
Trys miokardo infarkto gydymo būdai
Įvykus miokardo infarktui gali būti taikomi keli gydymo būdai. Efektyviausias gydymo būdas – angioplastika ir stentavimas.
Angioplastika ir stentavimas. Tai minimaliai invazinė, nechirurginė procedūra, kuri atblokuoja arteriją. Procedūros metu į arteriją įkišama maža metalinė tinklinė tūbelė, vadinama stentu, tam, kad būtų atstatyta kraujotaka ir kraujagyslės spindis liktų atviras.
Krešulius tirpdantys vaistai. Tam tikrais atvejais pacientui skiriama krešulius tirpdančių vaistų, kurie leidžiami į veną. Tokie vaistai tirpina arterijas blokuojančius krešulius.
Vainikinių širdies arterijų šuntavimas. Sunkiais ir retai pasitaikančiais miokardo infarkto atvejais vainikinėms širdies arterijoms būtinas šuntavimas. Tai atvira širdies operacija, kai sveika arterija ar vena yra paimama iš kitos kūno vietos ir prijungiama prie širdies arterijų, sukuriant naują kelią kraujo srovei ir aplenkiant trombuotą arteriją.
Laimei, medicininės technologijos pastaraisiais metais itin patobulėjo, tad dauguma pacientų gali grįžti namo vos po kelių dienų gydymo ir gyventi įprastą gyvenimą.
Miokardo infarkto pasikartojimo rizika
Miokardo infarktas – sukrečiantis gyvenimo įvykis, priverčiantis permąstyti savo gyvenimo būdą. Dauguma pacientų dėl sveikatos problemų, širdies smūgio pasikartojimo baimės yra priversti atsisakyti žalingų įpročių, ima propaguoti sveiką gyvenseną, laikosi vaistų režimo. Pagirtina, kai pacientas išsiugdo įprotį reguliariai lankytis pas šeimos gydytoją ir kardiologą.
Labai svarbu suvokti, kad pagrindinis širdies gydytojas esate jūs patys. Įvertinkite savo gyvenimo būdą. Galbūt galėtumėte sveikiau maitintis, imti mankštintis, mažiau nervintis ar mesti rūkyti? Bent vienas iš šių pokyčių sumažins riziką patirti miokardo infarktą ateityje.
Taip pat skaitykite:
Miokardo infarktas (simptomai, gydymas ir profilaktika) »
Insultas – liga, vis dažniau ištinkanti ir jaunus žmones »
Kas yra stresas ir kaip jį suvaldyti? »
„Sveikatos įstaigos“. Kardiologai »