Krūties vėžys ‒ dažniausia onkologinė moterų liga, ne tik Lietuvoje bet ir visame pasaulyje. Viena iš 9 moterų gali susirgti šia liga, o daugiausia naujų vėžio atvejų nustatoma moterims virš 50 m. Šiuo metu aktyviai vykdomos įvairios patikros programos, kurios leidžia anksti pastebėti krūties vėžio simptomus. Anksti pradėtas krūties vėžio gydymas ‒ didesnė tikimybė visiškai pasveikti. Taigi, kaip atpažinti krūties vėžį ir kokie galimi ligos gydymo būdai?
Atpažinti krūties vėžio simptomus nėra paprasta, tačiau pastebėjus neraminančius pokyčius neatidėliokite vizito pas gydytoją. Pateikiame dažniausiai pasireiškiančius požymius, kurie gali įspėti apie galimus piktybinius procesus krūtyse.
- Pasikeitęs krūties dydis. Krūties padidėjimas, sumažėjimas ar suglebimas.
- Krūties sustandėjimas. Pakitusi visa krūtis ar jos dalis.
- Gumbelis krūtyje. Užčiuoptas gumbelis gali būti skirtingų formų ir įvairaus dydžio. Gumbelis gali priminti mazgelį ar būti juntamas kaip tam tikro krūties ploto sustorėjimas, besiskiriantis nuo visos krūties audinio.
- Spenelio pakitimai. Gali pakisti spenelio forma ar padėtis, jis gali būti įtrauktas į krūtį ar labai iškilęs.
- Pakitęs tam tikras odos plotas virš auglio. Oda sustandėjusi ar susiraukšlėjusi.
- Pakitusi oda aplink spenelį. Susiraukšlėjusi ar įdubusi oda.
- Bėrimas. Gali pasireikšti aplink spenelį ar ant paties spenelio.
- Išskyros iš spenelių. Kraujingos išskyros pasitaiko retai.
- Limfmazgių patinimas. Limfmazgiai gali patinti virš raktikaulio arba pažastyje.
- Skausmas. Gali būti juntamas tam tikroje krūties dalyje arba pažasties srityje.
Jei pasireiškė kurie nors iš išvardytų požymių, nepulkite į paniką – tai nebūtinai vėžys. Užsirašykite konsultacijai pas gydytoją, kuris atlikęs apžiūrą ir reikalingus tyrimus nustatys šių pokyčių priežastį. Svarbiausia nedelsti, nes anksti pradėtas krūties vėžio gydymas ‒ kelias į visišką pasveikimą.
Nustatytas krūties vėžys ‒ kas toliau?
Nustačius krūties vėžį tolimesni veiksmai priklausys nuo kelių aspektų. Pirmiausia nuo vėžio stadijos ir išplitimo laipsnio. Taip pat svarbus moters amžius, ar moteris jau patyrė menopauzę. Krūties vėžio gydymo pasirinkimą lemia ir naviko dydis.
Krūties vėžio operacijos. Pradinis gydymo metodas dažniausiai būna krūties vėžio operacija. Operacijos metu gali būti pašalintas navikas ir nedidelė dalis aplink jį esančių audinių. Kartais atliekant operaciją pašalinamas ketvirtadalis krūties su naviku. Radikaliausia operacija yra mastektomija. Jos metu pašalinama visa krūtis. Mastektomijos metu taip pat gali būti pašalinami visi ar dalis tos srities limfmazgių.
Visuomet stengiamasi išsaugoti kuo daugiau krūties audinių, kad būtų išlaikytas estetinis vaizdas ir moteris patirtų kuo mažiau streso. Kokia operacija bus atlikta, priklauso nuo:
- naviko dydžio,
- naviko augimo vietos,
- kiek yra vėžio židinių (vienas ar daugiau),
- vėžio išplitimo į limfmazgius.
Kai navikas nėra labai didelis ir lengvai pasiekiamoje vietoje, atliekamas tik naviko arba krūties ketvirtadalio pašalinimas. Tokios krūties vėžio operacijos vadinamos lumpektomija ir kvadrantektomija.