Ar prisimenate tą laiką, kai jūsų nevargino nemaloni liga – makšties grybelis? Kai nereikėjo nerimauti dė natūralaus apatinio trikotažo, alergizuojančių kontraceptinių priemonių, bijoti gerti antibiotikus ar valgyti pelėsinį sūrį. Makšties grybelis, kitaip vadinamas pienlige arba makšties kandidoze, yra labai dažna liga, kuri bent kartą gyvenime pasireiškia maždaug 70 % moterų.
Makšties kandidozės simptomai pažįstami daugeliui moterų:
- nuolatinis lytinių organų niežėjimas, perštėjimas (gali būti ir skausmas),
- pilvo skausmas,
- baltos konsistencijos varškę primenančios išskyros,
- nemalonus aštrus kvapas,
- skausmas lytinių santykių metu,
- makšties gleivinės paraudimas.
Pienligė gali būti gydoma ginekologo paskirtomis žvakutėmis, tabletėmis, dezinfekuojančiomis klizmomis. Tačiau geriausia išsiaiškinti makšties grybelio priežastį ir pasistengti jos išvengti. Pateikiame šešias pienligės priežastis, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį norint nesusirgti šia liga.
Dažniausios makšties kandidozės priežastys
„Rinkitės natūralų medvilninį, nespaudžiantį, patogų apatinį trikotažą.“ Kas trina, spaudžia ir alergizuoja. Dažna makšties grybelio priežastis – dėvimas apatinis trikotažas, sukeliantis alergiją. Jeigu jau esate sirgusi šia liga, reiktų vengti sintetinių kelnaičių, taip pat labai įsiveržiančių arba turinčių nepatogiai spaudžiančią siūlę. Rinkitės natūralų medvilninį, nespaudžiantį, patogų apatinį trikotažą. Taip pat geriau atsisakyti nenatūralių higieninių įklotų, tamponų – verčiau naudoti natūralius higieninius paketus.
Netinkama kontracepcija. Moterims, turinčioms lytinių santykių, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurie prezervatyvai gali sukelti alergiją ar makšties grybelį. Patariama eksperimentuoti ir surasti tokias kontraceptines priemones, kurios nesukeltų šios problemos.
Antibiotikų keliama grėsmė. Grybelis Candida albicans itin aktyvus tada, kai moters imunitetas yra nusilpęs. Visų rūšių antibiotikai ne tik kovoja prieš bakterijas ar virusus, esančius organizme, bet ir silpnina žmogaus imuninę sistemą. Pasveikus nusilpęs imunitetas atsistato ne iš karto. Taip sudaromos palankios sąlygos išsivystyti minėtam grybeliui, kuris ir sukelia makšties pienligę. Todėl, jeigu įmanoma, antibiotikus gerkite tik tada, kai jie yra vienintelis jums galintis padėti vaistas. Kitais atvejais sirgdamos ieškokite alternatyvių gydymosi būdų.
„Bičių duonelėje rasite visą vitaminų kompleksą. 10 bičių duonelės granulių per dieną prilygsta sintetinei multivitaminų tabletei.“ Daugiau patarimų ir sumuštinio su česnaku receptas: |
Maisto pasirinkimas. Patikimų tyrimų, kuriais remiantis būtų galima pasakyti, kurie maisto produktai gali lemti kandidozės išsivystymą, nėra. Vis dėlto, kai kurie medicinos mokslų ekspertai tikina, kad maistas, kuriame yra daug mielių (pavyzdžiui, spurgos) arba pelėsių (pelėsinis sūris) taip pat gali sukelti makšties grybelį. Tačiau tuo įsitikinti galite tik pačios vartodamos arba atsisakydamos minėtų produktų ir stebėdamos savo sveikatą.
Hormonų svyravimai. Moteriškieji hormonai pradeda svyruoti nėštumo metu arba geriant įvairius kontraceptikus. Tai neretai sukelia pienligę. Siekiant išvengti makšties kandidozės, reiktėų vartoti tokias kontraceptines priemones, kurios mažiausiai gali pakenkti sveikatai. Nėštumo metu sergant pienlige ginekologas gali skirti žvakučių, antigrybelinių tablečių ir kt.
Higienos svarba. Nepakankamas higienos laikymasis taip pat sukelia makšties grybelį. Todėl, jeigu jus dažnai vargina pienligė, būtinai pasirūpinkite atidesne higiena. Apsiplaukite vandeniu ryte ir vakare, o karštomis dienomis, kai labiau prakaituojama – prauskitės dažniau. Galite naudoti intymios higienos ploviklius, tačiau tik įsitikinusi, kad jie nesukels alergijos.
Profilaktika ir gydymas
Jeigu šie kovos su makšties grybeliu būdai nėra veiksmingi, tuomet reikalingas gydymas vaistais. Ginekologai turėtų skirti arba rekomenduoti profilaktikai ir gydymui tinkančius medikamentus. Tai gali būti makšties žvakutės, kremai, dezinfekuojantys skysčiai, kitokie išorinio naudojimo vaistai arba geriamosios tabletės, kapsulės, kuriose yra klotrimazolio, flukonazolio ar kitų veikliųjų medžiagų. Jeigu pastebėjote, kad greitai išgydyta pienligė ir vėl kartojasi – gydymo kursą kartokite kas mėnesį. Jei šis sutrikimas nuolat pasikartoja, rekomenduotina kreiptis į ginekologą.
dar galiu pridėti,kad man kandidozė ir pūslės uždegimas, antrus metus atsiranda po išsimaudymo ežere, nesvarbu kokiam Vilniuje, bet matyt jau tiek užteršti tie ežerai,kad sukelia ligas…
Man kandidoze buvo nuolat, daugiau kaip 15 metų. Gydytoja pasake kad buna tokiu atveju, kai grybelis tampa atsparus vaistams. Ir tenka gyventi su juo praktiskai visa gyvenima. Bet teko nuvaziuoti i Azerbaidzana, ten yra naftalano vonios ir tamponai. Vaziavome gydyti vyro psoriaze, bet visai netikai as irgi pasveikau. Jai 3 metai kai nera kandidozes ir viskas puiku.
Šiame straipsnyje neįvardinti 6 ginklai, tik neapčiuopiamos priežastys.
Situacija. Viską jau praėjau.Kartais padeda močiučių patirtis. SVARBU nepatingėti iškart po santykių apsiplauti. Padeda vandens su actu procedūros. O maudantis ežere patarčiau įsidėti Tampax . Aš vonioj taip darau. Apie maudymąsi ežere ir jūroj pamiršau,kai pamačiau šūdą plaukiojantį 9val ryte…galvojau,kad pagalys parplaukia.))