Sloga – ne liga?

Vasario 03, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+4
+4 -0

Pakalbėkime apie slogą ir kasdienę nosies higieną – temas, kurios svarbios ne tik šaltuoju metų laiku, bet ištisus metus. Kokią naudą galėtų suteikti jūros vanduo kiekvienu atveju?

Sloga – užkrečiama

Kodėl dauguma galvoja, kad sloga visai nepavojinga ir neužkrečiama liga? Matyt dėl to, kad vis dar gajūs tokie posakiai, kaip „sloga ne liga“ arba „negydoma sloga praeina per savaitę, o gydoma – per septynias dienas“. Taip, ji gali praeiti savaime be jokių liekamųjų reiškinių, tačiau kartais, kai sunkesnė ir intensyvesnė sloga visai negydoma, ji gali komplikuotis sinusitu ar vidurinės ausies uždegimu. Kartais būna ir taip, kad tracheitas ar bronchitas prasideda būtent nuo slogos, į kurią buvo nekreipiama jokio dėmesio net porą savaičių.

Sloga arba nosies gleivinės uždegimas (rinitas) – tai oro lašeliniu būdu plintanti infekcija, kurią dažniausiai sukelia įvairūs virusai. Tad jei susirgo vienas šeimos narys, visai netrukus gali sirgti jau visi šeimos nariai. Ir ne paslaptis, kad vaikams sloga gali sukelti bene didžiausių nepatogumų, kadangi ji trukdo laisvai kvėpuoti per nosį, valgyti ir gerti, miegoti ir žaisti. Tam, kad būtų išvengta nemalonumų dėl pačios slogos ir galimų jos komplikacijų, geriausia ją pradėti gydyti iš karto, vos tik ji buvo pastebėta. Paprastai sloga prasideda nuo nosies niežulio ir diskomforto, čiaudulio ir akių dirginimo. Vėliau pradeda tekėti skystas, gausus, skaidrus sekretas. Šis sekretas per kelias dienas gali pakeisti spalvą, įgauti tirštesnę konsistenciją. Jei gleivių perteklius nebus tinkamai pašalintas, jis gali „nukeliauti“ gilyn ir sukelti komplikacijų. Gleivių pašalinimui ir kvėpavimo palengvinimui itin tinkamas hipertoninės koncentracijos jūros vanduo, nes jis, veikdamas osmosinio slėgio dėka, padeda mažinti nosies gleivinės paburkimą ir taip palengvinti kvėpavimą.

Kasdien išplaunant nosį izotoniniu jūros vandeniu įmanoma geriau apsisaugoti nuo aplinkoje knibždančių patogenų ir pašalinti iš nosies susikaupusius alergenus bei kitus teršalus.

Profilaktika – pusė darbo

Nosies higiena būtina ne tik šaltuoju metu, bet ir ištisus metus. Pavasarį ar vasarą aplinkoje alergenų netgi padaugėja, į orą pakyla daugiau dulkių ir į nosį gali patekti daugiau teršalų, kurie apriboja jos galimybes tinkamai sušildyti, išvalyti ir sudrėkinti orą. Nosies higiena tokia pati svarbi, kaip ir burnos ar viso kūno priežiūra. Kasdien išplaunant nosį izotoniniu jūros vandeniu įmanoma geriau apsisaugoti nuo aplinkoje knibždančių patogenų ir pašalinti iš nosies susikaupusius alergenus bei kitus teršalus.

Internete galima rasti nemažai informacijos apie tai, kaip namų sąlygomis pasigaminti druskos tirpalą. Vis dėlto pagaminti tikslios fiziologinės koncentracijos druskos tirpalą namuose tiesiog neįmanoma. Toks „savadarbis“ tirpalas nosies gleivinei ir bendrai savijautai gali padaryti daugiau žalos nei naudos ir tik dar labiau sudirginti bei išsausinti ir taip pažeistą nosies gleivinę. Visiškai tikslios fiziologinės koncentracijos druskos tirpalą įmanoma pagaminti tik pramoniniu būdu.

Vaistinėse galima įsigyti specialiai kasdienei nosies higienai pritaikytų izotoninės koncentracijos nosies purškalų, kurių sudėtis saugi ir patikima. Jie tiekiami patogiose dozuotose talpyklėse, kuriose tirpalas apsaugotas nuo mikrobinės taršos, todėl visuomet higieniškas ir tinkamas naudoti. Šie flakonai sukurti taip, kad su kiekvienu išpurškimu į nosies landą patektų optimalus jūros vandens kiekis ir jis tolygiai pasiskirstytų. Quixx Daily purškalo sudėtyje nėra vaistinių medžiagų. Tai sterilus ir bekvapis purškalas, skirtas nosiai drėkinti ir padėti palengvinti slogą, susijusią su sinusitu, nosies užsikimšimu, šienlige, kitomis alergijomis. Jis gali būti naudojamas nosies priežiūrai po operacijų. Priemonėje esančios druskos koncentracija priderinta prie natūralios nosies aplinkos (0,9 %), todėl jis yra švelnus kiekvienai nosiai, jos nedžiovina ir nesukelia nosies gleivinės pažeidimų ar pokyčių. Jis tinkamas naudoti kasdienei nosies higienai ir taip pagerinti potencialią apsaugą nuo aplinkoje knibždančių patogenų.

Ligoninėje, vos gimus mažyliui, dažniausiai pasakoma, kaip prižiūrėti bambutę ar kaip maudyti kūdikį. Tačiau jauni tėveliai ne visuomet gauna pakankamai informacijos, kaip prižiūrėti kūdikio ausytes. Čia yra viena pagrindinė taisyklė – kosmetiniai pagaliukai, net jei jie ir skirti kūdikiams, gilesnėms ausies struktūroms valyti tiesiog netinkami ir gali būti netgi pavojingi. Pakalbėkime apie kūdikių ausų valymą plačiau.

Plačiau:

Kaip valyti kūdikio ausytes?
+4
+4 -0
  • higiena
  • vaikų sloga
  • nosies švara
  • kasdienė nosies higiena
  • Alerginė sloga
  • Sloga ūminė
  • Sloga lėtinė
  • jūros vanduo
  • sloga
  • nosies higiena

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *