Kaip mankšta veikia žmogaus valią?
Į šį klausimą pabandė atsakyti Sidnėjaus Makvairo universiteto moksliniai tyrėjai. Savaime suprantama, fiziniai pratimai teikia įvairios naudos sveikatai, tačiau koks yra jų poveikis savikontrolei?
Valia prilygintina prilyginti raumeniui, tad ar galėtume ją (kartu su kitais raumenimis) stiprinti atlikdami fizinę veiklą?
Eksperimentas
Kai tai išsiaiškintų, moksliniai tyrėjai 24 nesimankštinančius asmenis (nuo 18 iki 50 m. amžiaus) pakvietė sudalyvauti dviejų mėnesių trukmės tyrime. Tyrimo dalyvių, kuriems buvo suteikta galimybė nemokamai lankytis sporto klube, buvo paprašyta pirmąjį mėnesį sportuoti tik vieną kartą per savaitę, o antrąjį – tris kartus per savaitę.
Tyrimo metu mokslininkai tikrino dalyvių gebėjimą atlikti įvairius savikontrolės pratimus: nuo atsispyrimo pagundoms iki ištvermės vykdant sudėtingas užduotis.
„Persivalgius įtampa atslūgsta, bet tada ima kamuoti gėdos ir kaltės jausmas. Persivalgymo priepuolius gali paskatinti ne tik stresas…“ Plačiau skaitykite: Persivalgymo priepuoliai: kas juos lemia ir kokios pasekmės?
|
Rezultatai
Rezultatai buvo įspūdingi. Pasportavus vos du mėnesius, žymiai padidėjo kiekvieno dalyvio ištvermė ir gebėjimas atsispirti pagundoms.
Tačiau teigiamas poveikis tuo neapsiribojo. Net ir negavę jokių nurodymų iš mokslinių tyrėjų, dalyviai taip pat:
·Mažiau atidėliodavo darbus.
·Geriau valdė savo emocijas.
·Mažiau rūkė, saikingiau vartojo alkoholį ir kofeiną.
·Sutaupė daugiau pinigų.
·Valgė mažiau greitojo maisto.
·Pradėjo sveikiau maitintis.
·Mažiau žiūrėjo televiziją.
·Daugiau laiko skyrė mokymuisi.
·Iššvaistė mažiau pinigų impulsyviems pirkiniams.
·Į susitikimus dažniau ateidavo laiku.
Ir visi šie įpročiai atsirado savaime – įpratus mankštintis!