Visi žino, kad gydytojo odontologo kabinete reikia lankytis reguliariai, tačiau kodėl tai taip svarbu? Kokių maisto produktų reikėtų vengti, jei norima, kad burnos ertmė kuo ilgiau išliktų sveika? Ir ką daryti užklupus staigiam danties skausmui?
Kodėl pas gydytoją odontologą reikia lankytis reguliariai?
Būtinybė lankytis pas gydytoją odontologą bent vieną ir, dar geriau, du kartus per metus nėra iš piršto laužta rekomendacija. Tai labai svarbi sveikos burnos sąlyga. Vertėtų atsiminti, kad svarbu palaikyti ne tik gerą dantų būklę, bet būtina rūpintis ir dantenų bei visos burnos gleivinės sveikata.
Gydytojai odontologai apžiūri visą burnos ertmę ir įvertina, ko reikėtų imtis. Vertėtų atsiminti, kad viršutinis dantų sluoksnis, vadinamasis emalis nėra jautrus ir mes patys negalime suprasti, kada jis jau pažeistas ir kada reikėtų atlikti tam tikrus gydymo žingsnius. Jei tokie smulkūs pažeidimai laiku nepastebimi ir apleidžiami, pažeidžiami vis gilesni danties sluoksniai. Burnoje nuolat gyvena didelė įvairovė žalingų bakterijų, kurios tik ir laukia, kada galės įsiskverbti į gilesnius danties sluoksnius ir juos pažeisti. Retkarčiais gali atsirasti dantų skausmas, jautrumas įvairiems dirgikliams, tačiau šie pažeidimai gali būti nematomi plika akimi ir nejaučiami liežuviu. Nieko nedarant ir toliau, galima sulaukti savaiminio, aštraus danties skausmo, kuris gali perspėti apie išsivysčiusį danties minkštųjų audinių (pulpos) uždegimą. Jis linkęs komplikuotis į plėšiantį bei pulsuojantį skausmą sukeliantį danties pūlinį.
Būtent gydytojas odontologas geriausiai pamato bent truputėlį pažeistas vietas ir pataria, ką būtų galima padaryti, kad dantys kuo ilgiau išliktų sveiki. Gerą burnos būklę padeda palaikyti ir reguliari burnos higiena, atliekama kvalifikuoto meistro bent vieną – du kartus per metus. Taisyklinga burnos higiena, kurios metu pašalinamos kietosios apnašos, padeda išlaikyti dantis ir dantenas sveikesnius, išvengti įvairių uždegiminių procesų, sumažinti kraujavimo riziką ir turėti gražesnę šypseną.
Ką daryti, jei užklupo netikėtas dantų skausmas?
Ūminis dantų skausmas – ženklas, kad burnoje vyksta negeri procesai. Žinoma, reikėtų nedelsti ir kreiptis į specialistą, tačiau, kaip žinia, toks įvykis dažnai ištinka nakties, savaitgalio ar atostogų metu. Be to, vizito pas gydytoją tenka daugiau ar mažiau palaukti. Iki tol naudinga maksimaliai išvalyti burną ir tarpdančius nuo užsilikusių maisto likučių – būna, kad skausmas praeina. Taip pat rekomenduojama paskalauti burnos ertmę silpnu druskos tirpalu ar antiseptinių savybių turinčiu burnos skalavimo skysčiu. Tinkami ledo kompresai, jei skauda kokią nors konkrečią vietą – šaltis malšina uždegimą, mažina tinimą ir skausmą. Itin veiksmingi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pavyzdžiui, Dolmen, tik būtina prieš jų vartojimą perskaityti pakuotės lapelį, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Kokių maisto produktų geriau vengti, kad dantys kuo ilgiau išliktų sveiki?
Visi žino, kad dantų spalvai kenkia dažnai geriama juoda kava ir raudonas vynas, rūkymas ir kiti dažantys maisto produktai bei gėrimai. Be to, sveikai burnos ertmei svarbi ne tik kasdieninė burnos higiena, bet ir kuo mažiau dantis, dantenas ir burnos gleivinę pažeidžiantis maistas. Didžiausią žalą daro saldus ir rūgštus maistas, tad reikėtų vengti tokių maisto produktų ir gėrimų, kuriuose gausu paprastųjų angliavandenių ir (arba) rūgščių. Vienas labiausiai dantis žalojančių gėrimų pavyzdžių – saldžiai rūgštus gazuotas gėrimas, kuris dantis pažeidžia įvairiapusiškai, ypač jei toks gėrimas vartojamas labai dažnai. Taigi reikėtų vengti įvairių saldumynų, labai saldžių ir rūgščių vaisių, kitų produktų, kurie turi daug greitai įsisavinamų angliavandenių – įvairių miltinių kepinių, greitai paruošiamų košių ir t.t. Verta dažniau rinktis liesus bei nesaldintus pieno produktus, daržoves, liesą mėsą ir riebią žuvį. Šiuose produktuose yra dantų ir kaulų struktūrai svarbių kalcio ir vitamino D.
"Sveikai burnos ertmei svarbi ne tik kasdieninė burnos higiena, bet ir kuo mažiau dantis, dantenas ir burnos gleivinę pažeidžiantis maistas."Saldų maistą labai „mėgsta“ burnoje gyvenančios bakterijos, kurios, misdamos paprastaisiais angliavandeniais (cukrumi), išskiria rūgštis ir pažeidžia dantų emalį, taip sudarydamos kelią gilesniems dantų pažeidimams. Rūgštus maistas ir gėrimai dantų emalį pažeidžia tiesiogiai. Labiausiai kenkia užkandžiavimas saldumynais ir dažnas tokių gėrimų vartojimas. Jei to labai norisi, paskanauti kartais galima, bet po to rekomenduojama burną išskalauti vandeniu, dar geriau – išsivalyti dantis. Saldumynų rekomenduojama vengti prieš miegą, nes nakties metu seilių gamyba būna minimali ir žalingas bakterijų poveikis labai sustiprėja. Blogai, kai tėvai prieš miegą savo mažiems vaikams duoda saldžių arbatėlių ar tepa žindukus medumi – taip galima pridaryti sunkios žalos ir pieniniams dantims, po kuriais yra nuolatinių dantų užuomazgos.
Dantų skausmas – problema, kurios išvengti tikriausiai norėtų kiekvienas iš mūsų. Vis dėlto jis paprastai aplanko pačiu netinkamiausiu metu – naktį, savaitgalį, per atostogas... Trys dažniausios dantų skausmo priežastys yra dantų ėduonis, pulpos (danties minkštojo audinio) uždegimas arba dantų pūlinys, tačiau ne taip jau ir retai pasitaiko dėl gingivito, periodontito, griežimo dantimis, dantų skilimo ar protinių dantų dygimo kylantis dantų skausmas. Būna ir taip, kad dantų skausmas atsiranda ir dėl net su burnos ertme nesusijusių priežasčių. Taigi ką daryti, kai netikėtai suskausta dantį? Nuo kokių veiksmų reikėtų pradėti? Plačiau: 3 žingsniai suskaudus dantį |