Burnos žaizdelės – mažos, bet labai varginančios

Spalio 26, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Burnos žaizdelės – mažos, bet labai varginančios. Jos gali sukelti diskomfortą ir gana aštrų skausmą, ypač valgant rūgštesnį, saldesnį arba sūresnį maistą ir valantis dantis. Jų gali atsirasti dėl pačių įvairiausių priežasčių. Kaip nepražiūrėti organizmo siunčiamų ženklų apie sunkesnius sveikatos sutrikimus? Kas galėtų padėti palengvinti skausmingų opelių gijimą?

Ūmiai atsirandančių burnos žaizdelių priežastis dažniausiai yra kokia nors burnos gleivinės trauma, sukelianti staigius jos vientisumo pažeidimus. Keletas pavyzdžių galėtų būti danties nuskilimas ir aštraus jo kampo sukelti pažeidimai, plombos aptrupėjimas, netinkamai pritaikytos dantų plokštelės nutrynimas, naujas breketų sutvirtinimas ir panašiai. Burnos žaizdelių dažnai atsiranda tiems, kurie dantis valo per šiurkščiai ir naudoja per kietą dantų šepetėlį. Opelių taip pat gali atsirasti po odontologinio gydymo, netinkamų burnos higienos priemonių panaudojimo ir nusideginimo per karštu maistu ar per karštais gėrimais.

Burnos opelių gali atsirasti ir dėl cheminės prigimties burnos gleivinės pažeidimų. Tokių žaizdų susiformavimą gali paskatinti kontaktas su stipriomis rūgštimis ar šarmais. Taip gali nutikti ne tik atsitiktinai išgėrus kokių nors dirginančių ir agresyvių medžiagų, bet vartojant per daug burnos higienos priemonių, kuriose yra burnos gleivinę galinčių pažeisti sudėtinių dalių. Burnos žaizdelių gali atsirasti net nuo tam tikro maisto ar gėrimų – pernelyg rūgštus ar pernelyg aštrus maistas gali paskatinti burnos erozijų susiformavimą, o jos netrunka tapti opelėmis. Pakanka kartą suvalgyti kietų trapučių su itin aštriais prieskoniais ir kitą dieną burnos gleivinė tampa tarsi „išgraužta“.

Dažniau opelių atsiranda alkoholį vartojantiems ir ilgą laiką rūkantiems asmenims. Burna išopėti gali ir nuo kai kurių vaistų vartojimo. Dažniausiai tai antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, vaistai padidėjusiam kraujo spaudimui gydyti, chemoterapiniai preparatai, imuninę sistemą slopinantys vaistai, reumatinių ligų gydymui skirti vaistai, psichotropiniai vaistai ir kiti medikamentai.

Kai kuriais atvejais burnos opelės praneša ir apie tam tikras ligas. Viena dažniausių priežasčių – mažakraujystė arba anemija. Dažniau jų atsiranda cukriniu diabetu ir kai kuriomis virškinimo trakto, autoimuninėmis ir infekcinėmis ligomis sergantiems pacientams.

Pasikartojančios opelės neretai susijusios su aftiniu stomatitu. Jį gali sukelti ir virusai, ir bakterijos, ir grybeliai, tačiau sukėlėjas egzistuoja ir (arba) jis nustatomas ne visuomet. Tarkime, pasikartojančiu aftiniu stomatitu gali sirgti visiškai sveikas vaikas ar jaunuolis. Aftiniu stomatitu dažniau serga vaikai ir paaugliai, nepilnavertiškai besimaitinantys ir daug streso patiriantys asmenys, imuninę sistemą slopinančius vaistus vartojantys žmonės ir t.t. Aftinio stomatito kilmė gali būti net alerginė, kai atsakas į alergeną pasireiškia būtent kaip žaizdelių susiformavimas burnos gleivinėje. Dažniau žaizdelių burnoje atsiranda tiems, kurių mityboje trūksta tokių medžiagų kaip B grupės vitaminai (ypatingai folio rūgšties ir vitamino B12), geležis, cinkas, vitaminas C ir kt. Dažniau opelių atsiranda alkoholį vartojantiems ir ilgą laiką rūkantiems asmenims. Burna išopėti gali ir nuo kai kurių vaistų vartojimo. Dažniausiai tai antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, vaistai padidėjusiam kraujo spaudimui gydyti, chemoterapiniai preparatai, imuninę sistemą slopinantys vaistai, reumatinių ligų gydymui skirti vaistai, psichotropiniai vaistai ir kiti medikamentai.

Žinoma, kad burnos opelės gali būti tarsi signalas, kad organizme vyksta hormonų pusiausvyros svyravimai, yra virškinimo sutrikimų ir t.t. Burnos opelių susiformavimo tikimybė didėja patiriant nerimą, ilgalaikį stresą ir įtampą.

Burnos opelėmis gali pasireikšti ir rimtesni sveikatos sutrikimai ar įgimtos ligos, pavyzdžiui, Krono liga, plokščioji kerpligė, raudonoji vilkligė. Ilgiau nei 3 savaites negyjanti burnos žaizdelė gali būti pirmasis burnos ertmės vėžio požymis. Taigi kai kuriais atvejais visai nekaltai atrodanti burnos opelė ar jų grupė gali signalizuoti apie ligas, kurioms būtinas ypatingas gydymas.

Kenčiant nuo burnos opelių itin naudingi vietiškai vartojami preparatai, kurie sudaro apsaugines plėveles ir lengvina gijimą. Anaftin burnos skalavimo skystis rekomenduojamas esant dauginėms burnos žaizdelėms ir opoms bei ortodontų pacientams. Tai pusiau tirštas skalavimo skystis, padengiantis aftines opas ir žaizdas. Parduodamas 120 ml buteliukais su dozavimo kamšteliu. Skirtas suaugusiesiems ir vaikams, jei jie gali tinkamai naudoti gaminį. Anaftin burnos skalavimo skystis padeda kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius aftiniam stomatitui, aftinėms opoms, taip pat mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams. Skystis taip pat tinkamas išplitusių aftinių opų atvejais.

Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir atsiranda visi tie nelemti virusai ir bakterijos?

Plačiau:

Burnos ligos: kaip jų išvengti?

0
+0 -0
  • Burnos skalavimas
  • Burnos vėžys
  • burnos higiena
  • burnos opos
  • burnos aftos
  • aftos
  • aftinis stomatitas
  • burnos žaizdelės
  • aftinės opos
  • Burnos gleivinės uždegimas
  • aftinių opų priežastys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *