Dantų skausmas gali smogti tarsi audra iš giedro dangaus. Jis suvaržo darbingumą, blogina nakties miegą, prastina nuotaiką… Pakalbėkime apie vienas dažniausių dantų skausmo priežastis ir būdus, padedančius sumažinti dantų skausmo pasireiškimo tikimybę.
Ką dantims padaryti gali apnašose knibždančios bakterijos?
Kariesas yra bene dažniausia dantų skausmo priežastis, atsirandanti dėl bakterijų poveikio. Bakterijos dauginasi dantų apnašose ir išskiria kenksmingas rūgštis, kurios suardo dantų emalio vientisumą. Atsiranda dantų emalio pažeidimai, ilgainiui atveriantys skausmingas ertmes. Tokias atsivėrusias ertmes būtina gydyti nedelsiant, mat gresia viena dažniausių karieso komplikacijų – pulpitu vadinamas danties nervo uždegimas, kuriam būdingas stiprus ir tvinkčiojantis skausmas. Karieso tikimybę mažina cukraus kiekio maiste mažinimas, kruopšti burnos higiena, reguliarūs apsilankymai pas odontologą ir burnos higienos specialistą.
Kodėl karštis arba šaltis sukelia nemalonius pojūčius?
Dažnas pacientas skundžiasi varginančiu dantų jautrumu. Jautrius dantis turintiems asmenims karštas, šaltas, saldus ar rūgštus maistas gali tapti dideliu iššūkiu – mat tai vieni didžiausių dirgiklių. Dantų jautrumo tikimybę didina nusidėvėję dantų paviršiai, atsitraukusios ir dantų kaklelius (o kartu ir nervines galūnėles) apnuoginančios dantenos ir netinkama dantų higiena (pavyzdžiui, jei dantys valomi per stipriai, per kietais dantų šepetėliais ar naudojamos netinkamos, dantų emalio natūralią apsaugą pažeidžiančios dantų pastos). Dantų jautrumą sumažinti gali gera dantų higiena ir tinkamas higienos priemonių pasirinkimas bei pagrindinių dirgiklių vengimas.
Kodėl dantenų sveikata taip pat labai svarbi?
Dantų skausmas atsirasti gali ir dėl minkštųjų audinių (dantenų) ligų, pavyzdžiui, uždegimo. Apie dantenų ligas signalizuoja jų kraujavimas, spalvos ir sandaros pokyčiai. Svarbu pabrėžti, kad rūpintis reikia ne tik dantimis, bet ir dantenomis. Reguliarūs apsilankymai pas specialistus padeda išvengti dantenų ligų.
"Rūpinkitės ne tik dantimis, bet ir tarpdančiais, dantenomis, liežuviu, skruostais."Kokios kitos gana dažnos dantų skausmo priežastys?
Dantų skausmą sukelia ir netaisyklingai dygstantys dantys. Dažnu atveju dėl to tenka šalinti protinius dantis. Lėtiniu dantų skausmu skundžiasi žmonės, kurie, patirdami stresą, linkę stipriai sukąsti dantis. Kai kuriems pacientams būdingas griežimas dantimis, sukeliantis įvairius dantų pažeidimus. Pacientas gali net nežinoti, kad griežia dantimis – mat tai gali daryti miegodamas.
Ir tai tik keletas priežasčių, kodėl gali skaudėti dantis. Tikrąją priežastį nustato gydytojas odontologas arba kitos srities specialistas, jei skausmas kyla ne dėl burnos ertmės ar žandikaulio pakitimų.
Kad dantų skausmas nebekamuotų arba taptų retesniu svečiu
- Ne paslaptis, kad mityba svarbi ir dantų, ir viso organizmo sveikatai. Vartokite kuo mažiau cukraus ir kitų dantų emalį pažeidžiančių medžiagų, o dantis valykite kruopščiai bei atsakingai.
- Stebėkite, kas sukelia dantų jautrumą ir ateityje venkite šių faktorių.
- Nevalgykite labai šalto ar labai karšto maisto, vieno valgio metu nekaitaliokite maisto temperatūrų.
- Neignoruokite kraujuojančių ar atsitraukusių ir dantų kaklelį apnuoginančių dantenų – nedelsdami konsultuokitės su specialistais.
- Rūpinkitės ne tik dantimis, bet ir tarpdančiais, dantenomis, liežuviu, skruostais. Naudokite skalavimo skysčius, gydytojo odontologo rekomenduotą dantų pastą su reikiamu fluoridų kiekiu ir tarpdančių siūlą ar specialius šepetėlius.
- Reguliariai lankykitės gydytojo odontologo kabinete ir atlikite burnos higieną mažiausiai vieną kartą per metus, geriausia – du kartus.
- Ūminį skausmą galite numalšinti nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, pavyzdžiui, deksketoprofenu. Dažniausiai tai laikina pagalba ir būtina ieškoti skausmo priežasties – neabejojame, kad ją suradus ir pašalinus vėl džiaugsitės gera savijauta ir galėsite sėkmingai tęsti visus svarbiausius savo darbus.
Odontologo kėdėje užsibūti nenori niekas – geriau, kai kasmetinė profilaktinė apžiūra praeina be nemalonaus verdikto dėl atsiradusių skylių. Kartais patikrinus dantų būklę ji būna puiki, kartais, po tokio paties laikotarpio – reikalingas taisymas. Dantų sveikata iš dalies priklauso nuo paveldėto atsparumo, tačiau didelę įtaką jų būklei daro mūsų pačių įpročiai. Tad štai sąrašas 12 nuodėmių, kurias kartodami kaskart vis labiau priartinate odontologo grąžtą ir naują plombą skylėje. Plačiau: 12 įpročių, kurie gadina dantis |