Išdygus pirmajam mažylio dantukui, daugelis tėvelių susirūpina: kada reikia pradėti valyti dantukus ir kaip tai daryti? Jauna mama Daiva ir jos trejų metukų durelė Gabija apsilankė pas „Vilniaus Denticijos“ vaikų odontologą Artūrą Maršalką. Straipsnyje rasite ne tik pagrindinius dantukų valymo žingsnius, bet ir naudingų faktų, susijusių su burnos higiena.
Kaip jau minėjome, trimetė Gabija apsilankė odontologijos klinikoje „Vilniaus Denticija“. Pirmojo vizito proga odontologas Artūras Maršalka suskaičiavo jau išdygusius Gabijos dantukus (mažoji pacientė jų turi 20!) ir papasakojo mergaitei ir jos mamai apie burnos higienos taisykles.
Klausimas odontologui. Nuo kokio amžiaus rekomenduojama pradėti vaikučiui valyti dantukus? Ar nuo pirmojo dantuko?
Odontologo Artūro Maršalkos atsakymas. Valyti dantukus reikėtų jau nuo pirmojo dantuko išdygimo.
Patarimas. Siekiant, kad dantys dygtų švarioje aplinkoje, rekomenduojama dar prieš dantų dygimą dantenas švelniai valyti ir masažuoti drėgna marle.
Klausimas odontologui. Mažoji Gabija papasakojo gydytojui, kad dantukus namuose valosi braškine dantų pasta. Greičiausiai skonis ar spalva nėra svarbiausias faktorius, renkantis dantų pastą. Taigi kaip pasirinkti tinkamiausią priemonę?
Odontologo Artūro Maršalkos atsakymas. Renkantis dantų pastą svarbiausia atkreipti dėmesį į pastoje esantį fluoro kiekį. Fluoras labiausiai apsaugo nuo ėduonies. Kadangi Gabijai trys metukai, rekomenduočiau rinktis pastą, kurioje yra ne mažiau nei 1000 fluoro dalelių. Dantų pasta, kurios sudėtyje yra 1 500 fluoro dalelių, tinkama vaikučiams nuo 6 metų.
Patarimas. Renkantis dantų pastą svarbiausia atkreipti dėmesį į jos sudėtyje esantį fluoro kiekį, o ne į amžių, nurodytą ant dėžutės. Tačiau geriausia kiekvienu atveju pasikonsultuoti su gydytoju odontologu.
Klausimas odontologui. Kol susikaupusi mama mokosi taisyklingai valyti dukrelės dantukus (akivaizdu, Gabija tuo labai nesidžiaugia), klausiame: kokį dantų šepetėlį rinktis – minkštą, vidutinio minkštumo ar kietesnį?
Odontologo Artūro Maršalkos atsakymas. Dantų šepetėlį rekomenduočiau rinktis pagal ant pakuotės nurodytą amžių. Jis turėtų būti minkštas su užapvalintais šereliais, kad nesužalotų dantenų.
Patarimas. Vieną kartą per dieną naudokite ir dantų siūlą vaikučio tarpdančiams valyti.
Klausimas odontologui. Gabija gydytojo kabinete pabandė valytis dantukus pati. Kada mažylis gali pradėti valytis dantis savarankiškai?
Odontologo Artūro Maršalkos atsakymas. Kadangi vaikučio rankų raumenys iki 10 metų nėra iki galo susiformavę, iki to laiko vaikui reikia tėvų pagalbos. Žinoma, reikia pratinti vaiką valytis dantukus ir pačiam, kad susiformuotų teisingi burnos higienos įgūdžiai.
Patarimas. Valymo kokybei įvertinti galima naudoti apnašas dažančius skalavimo skysčius ar tabletes.
Dantų pasta, ypač vaikų turi būti būtinai be fluoro! Nes Fluoras ypač nuodingas vaikams.
Minkština kaulus, iki galo nesusiformuoja danties mazgas. Nuo fluoro dantų emalis iškrenta gabalais. Juk vandenilio fluoridas – rūgštis, ėsdinanti stiklą. Fluoras kenkia ne tik dantų emaliui, bet ir sukelia smegenų veiklos sutrikimus.
oho, labai painu kai vieni sako jog reikia fluoro, o kiti argumentuoja ir sako jog tai nuodinga. Ir kas pasakys, kaip elgtis teisingiausiai…
naudokite dantu pasya be fluoro…
Liuks daktariukas, mes net iš Kauno pas jį važinėjam. Negaliu atsidžiaugt. Mūsų didžiausias turtas!
vazinejom su suneliu pas si daktara,profesionaliai ir kantriai dirba su vaikais,kiekvienas zingsnis apgalvotas.labai svelnus bendraujant su vaiku.viska jam paaiskina kaip kas bus kad vaikas nebijotu:) ir taisant bendrauja su vaiku palaiko kontakta ir taip vaikas jauciasi saugus,buvau malonei nustebusi siuo daktaru. kol taise dantukus priesais yra ekranas kur rode multfilmus.rekomenduoju si daktara:) verta pinigeliu sumoketu uz taisyma. Sis daktaras turtas vaiku odontologijoi:)