Atsistokite, nueikite į vonios kambarį ir atidžiai apžiūrėkite savo dantų šepetėlį. Pastebėjote, kad jo šereliai yra susidėvėję, praradę savo formą? O gal nosį suraukė nuo dantų šepetėlio sklindantis nemalonus kvapas? Odontologai perspėja – tokį dantų šepetėlį reikia kuo greičiau pakeisti. Vis dėlto, esą geriausia naują dantų šepetėlį įsigyti dar iki senajam pakeičiant savo išvaizdą ar kvapą. Kodėl tai taip svarbu ir kaip išsirinkti tinkamiausią dantų šepetėlį, pasakoja VIC odontologijos klinikų Kaune gydytoja odontologė Aušra Gudžinskienė.
Pasenęs šepetėlis gali pažeisti ir dantis, ir dantenas
Specialistė aiškina, kad dantų šepetėlį būtina keisti maždaug kas 3–4 mėnesius – viskas esą priklauso nuo to, kaip intensyviai žmogus jį naudoja ir, žinoma, nuo paties šepetėlio būklės. O jei gerai pasukę galvą net negalite prisiminti, kada pirkote savo dantų šepetėlį, jį pakeisti reikėtų dar šiandien.
Tai, kad su senuoju dantų šepetėliu laikas atsisveikinti, išduoda ne tik susidėvėję jo šereliai, bet ir pojūčiai išsivalius dantis. Mat esą pasenęs dantų šepetėlis dantų nebeišvalo taip gerai, kaip naujas. Tad, pasak odontologės, jeigu net išsivalius dantis ant jų žmogus jaučia apnašas, tai reiškia, kad šepetėlį laikas pakeisti nauju.
Ilgainiui ant dantų šepetėlio gali kauptis bakterijos, grybelis ar net pelėsis, o tai, be abejonės, gali turėti neigiamos įtakos žmogaus burnos sveikatai. Todėl labai svarbu dantų šepetėlio nelaikyti duše ar kelioniniame dėkle – ten, kur nuolat kaupiasi drėgmė, kurią itin mėgsta įvairūs mikroorganizmai.
Laiku pasikeisti dantų šepetėlį svarbu ir norint apsaugoti savo dantis bei dantenas. Kaip teigia specialistė, susidėvėję šereliai gali pažeisti dantį ir paskatinti emalio eroziją. Tuo pačiu A. Gudžinskienė dalijasi ir dar vienu atveju, kai pakeisti šepetėlį yra būtina.
„Dantų šepetėlį reikia pakeisti po ligos – tiek virusinės, tiek bakterinės infekcijos. Dažnai neįmanoma dantų šepetėlio išvalyti taip švariai, kad galėtume jį ir toliau naudoti“, – tikina gydytoja odontologė.
Mat, kaip aiškina pašnekovė, po ligos ant dantų šepetėlio likę mikroorganizmai gali pakenkti ne tik burnos sveikatai, bet ir vėl sukelti infekciją.
Dantų šepetėlio tinkamai burnos higienai nepakaks
Vis dėlto, pasak specialistės, tinkama dantų priežiūra neapsiriboja tik laiku pakeistu dantų šepetėliu. Esą norint išvengti rimtų problemų, būtina peržiūrėti savo burnos higienos įpročius.
„Dažnai žmonės pasirenka netinkamą dantų valymo techniką – neteisingai atlieka judesius, todėl dantų iki galo neišsivalo. Deja, nemažai žmonių vis dar mano, kad užtenka dantis valyti kartą per dieną, tačiau būtina tai daryti du kartus. Dantims žmonės kenkia ir tada, kai per stipriai spaudžia dantų šepetėlį prie dantų – taip jie gali pažeisti emalį ir dantenas. Kai kurie žmonės dažnai po maisto bėga išsivalyti dantis, tačiau to šiukštu negalima daryti po rūgštaus maisto ar gėrimų. Taip yra todėl, kad rūgštys laikinai susilpnina emalį, o valant dantis jį galima dar labiau pažeisti. Geriausia po valgio palaukti bent 30 minučių ir tik tada išsivalyti dantis. Kalbant apie dantų priežiūrą negalima pamiršti reguliarių apsilankymų pas gydytoją odontologą – tik taip specialistas laiku gali pastebėti problemą“, – aiškina ji.
A. Gudžinskienė taip pat atkreipia dėmesį, kad labai svarbu naudoti ne tik šepetėlį, bet ir kitas dantų priežiūros priemones, kurios gali padėti palaikyti gerą burnos sveikatą.
„Svarbu į savo dantų priežiūros rutiną įtraukti tarpdančių siūlą, šepetėlius, irigatorių ir liežuvio valiklį. Kai žmogus jų nenaudoja arba naudoja netinkamai, padidėja dantenų pažeidimų tikimybė, tarpdančiuose gali nuolat kauptis maisto likučiai ir bakterijos, ilgainiui sukeldamos ėduonį“, – tikina specialistė.
Dantų valymą gali palengvinti elektriniai šepetėliai
Norintiems išsirinkti tinkamiausią dantų šepetėlį – geriausia rinktis tą, kurio šereliai yra švelnūs ar itin švelnūs. Tokie šepetėliai dėl savo savybių apsaugo dantis ir dantenas nuo įvairiausių pažeidimų. Be to, verta apsvarstyti ir apie elektrinio šepetėlio įsigijimą – kaip sako A. Gudžinskienė, kai kuriais atvejais jie gali efektyviau pašalinti apnašas ir palengvinti pačią burnos higieną.
„Daugelis elektrinių šepetėlių turi integruotą laikmatį, kuris padeda žmogui dantis valytis reikiamą laiką – apie 2 minutes. Kai kurie modeliai taip pat turi slėgio jutiklius, kurie apsaugo nuo per stipraus spaudimo – jei spaudžiama per stipriai, šepetėlis siunčia signalą. Šie šepetėliai gali pranešti ir apie per silpną kontaktą. Tai labai svarbu, nes tinkamas spaudimas padeda išvengti dantenų ir emalio pažeidimų. Be to, tam tikruose modeliuose yra skirtingi režimai, pavyzdžiui, jautriems dantims ar balinimui, todėl galima pasirinkti pagal individualius poreikius. Elektriniai šepetėliai atlieka automatinius judesius, kurie padeda kruopščiau išvalyti sunkiai pasiekiamas vietas. Jie gali būti naudingi žmonėms, turintiems motorikos sutrikimų ar kitų sunkumų, apsunkinančių dantų valymąsi“, – teigia ji.
Elektriniai šepetėliai gali tapti ir išsigelbėjimu tėveliams – ypač tiems, kurių vaikams priprasti prie dantų valymosi rutinos gali būti tikras iššūkis. Elektrinių šepetėlių modeliams netgi būna sukurtos mobiliosios programėlės, kurios, pasitelkdamos žaidimo elementus, padeda vaikams išmokti taisyklingos valymosi technikos.
„Vis dėlto elektrinis šepetėlis nėra būtinas – tinkamai valantis galima pasiekti gerų rezultatų ir su įprastu šepetėliu. Tai tėra papildoma priemonė, galinti padėti dantis išsivalyti kruopščiau ir patogiau“, – sako gydytoja odontologė.
Svarbiausia – tinkama burnos higienos rutina
A. Gudžinskienė atkreipia dėmesį ir į kitas dantų priežiūros priemones, tokias kaip vieno danties šepetėlis – esą dažnai manoma, kad jų reikia tik breketus nešiojantiems žmonėms, tačiau išties jie gali būti naudingi kiekvieno žmogaus dantų valymosi rutinoje. Šie šepetėliai padeda tiksliai ir kruopščiai išvalyti kiekvieno danties paviršių, lengvai pasiekti protinius dantis.
„Naudojant šį šepetėlį, masažuojamos dantenos, todėl mažėja uždegimų ir kraujavimo rizika. Jis taip pat tinka jautrioms vietoms valyti, praverčia turintiems dantų protezus, tiltus ar implantus. Jei pacientas žino, kaip reikia tinkamai naudotis vieno danties šepetėliu, su juo galima pasiekti geresnių rezultatų nei su įprastu. Tad kai kuriais atvejais rutinoje gali pakakti tik jo. Tačiau jei žmogus nelinkęs skirti papildomo laiko valymui, geriau likti prie įprasto šepetėlio. Dalis pacientų derina abu – įprastu šepetėliu ant dantų paskirsto pastą, o vieno danties šepetėliu kruopščiai išvalo kiekvieną dantį“, – pasakoja pašnekovė.
Vis dėlto, anot jos, svarbiausia yra tinkama dantų valymosi rutina ir pasiryžimas tinkamai rūpintis savo burnos sveikata. Ji dalijasi, ir kaip turėtų atrodyti ideali kiekvieno žmogaus dantų valymosi rutina.
„Vakare valantis dantis higienai reikėtų skirti daugiau dėmesio ir kruopštumo nei ryte. Pirmiausia, turėtų būti naudojamas irigatorius, po to – tarpdančių šepetėlis arba siūlas, vėliau – liežuvio valiklis ir tik tada dantų šepetėlis su dantų pasta. Kokį dantų šepetėlį žmogus pasirinks, priklauso nuo jo asmeninių poreikių, įpročių ir galimybių. Žmonės, kurie anksčiau turėjo problemų su dantenomis, uždegimais ar dantų akmenimis, pradėję kasdien sąžiningai ir kruopščiai naudoti visas šias priemones, nustemba, kaip paprastai, skiriant daugiau dėmesio higienai, galima pasiekti labai gerų rezultatų. Rytiniam dantų valymuisi, jei maisto likučiai buvo gerai išvalyti vakare, užtenka dantų pastos, šepetėlio ir liežuvio valiklio“, – teigia A. Gudžinskienė.
Tokia reguliari ir kruopšti dantų valymosi rutina padeda palaikyti gerą burnos sveikatą bei padeda sumažinti įvairių dantų problemų atsiradimo riziką.