Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai

Liepos 29, 2014 | Dainora Žalpytė
+45
+61 -16
1

Kasmet Lietuvoje beveik du tūkstančiai žmonių išgirsta odos vėžio diagnozę. Onkologai įsitikinę, kad odos vėžys – įveikiama liga, tačiau gyvybiškai svarbu laiku pastebėti apgaulingus odos vėžio simptomus. Vis didėjantis odos vėžio susirgimų skaičius rodo, jog lietuviai ne tik piktnaudžiauja saulės spinduliais, bet ir pamiršta apie odos apsaugą bei nuolatinę savitikrą.

Viena svarbiausių odos vėžio priežasčių – nusilpusi imuninė sistema

„Melanoma ‒ iš melanocitų kilusi pati pavojingiausia odos vėžio forma. Kaip ir kitos onkologinės ligos, melanoma yra viso organizmo liga, kurios išsivystymas susijęs su imuninės sistemos sutrikimais“, – teigia Vilniaus universiteto onkologijos instituto gydytoja onkologė Jolita Gibavičienė.

„Dažniausiai melanomos yra juodos arba rudos, tačiau kartais pasitaiko išimčių – nepigmentuotų melanomų, kurios gali būti rausvos, rusvos ar net baltos“, – įspėja gydytoja.

Atsirandantys apgamai ‒ odos vėžio požymis?

Jolita Gibavičienė, gydytoja onkologėĮprasta manyti, kad odos vėžys išsivysto iš jau esamų, įgimtų apgamų, tačiau onkologijos instituto gydytoja J. Gibavičienė perspėja, kad melanoma – tai ne tik odoje atsirandantis ir plintantis piktybinis procesas: „Saulė melanomai atsirasti ne visada turi įtakos. Melanoma gali vystytis tose kūno vietose, kurios beveik niekada nemato saulės, pavyzdžiui, vidaus organuose, nosies ertmėje, ryklėje, skrandyje, žarnyne…“

Pasak onkologės, vyrams melanomos dažniausiai atsiranda krūtinės ląstos odoje arba nugaroje, o moterims dažniausiai pažeidžiamos kojos. „Kitos „mėgstamiausios“ melanomų vietos yra kaklas ir veidas. Nors tamsus gymis sumažina melanomos atsiradimo dažniausiose lokalizacijose riziką, tačiau nuo melanomos burnoje, delnuose, paduose nėra apsaugotas nei vienas žmogus“, – teigia J. Gibavičienė.

Anot specialistės, iš apgamo išsivysčiusi melanoma, vykstant piktybiniam procesui, priverčia apgamą keistis:

  • apgamai netaisyklingai didėja,
  • netolygiai tamsėja,
  • tampa skaudūs.

„Šiuos pokyčius gali pastebėti kiekvienas žmogus, gali pamatyti šeimos nariai ar artimieji. Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, jog daugiausia odos vėžio ir melanomos atvejų aptiko pats žmogus arba jo sutuoktinis, nes mato save ar savo artimąjį nusirengusį“, – sako gydytoja.

Odos vėžio simptomai

Rizikos veiksniai

Pakitęs odos darinių dydis, spalva, forma

Riziką didina šviesi ir greitai nudegti linkusi oda

Paraudę, blizgūs, netaisyklingų kraštų apgamai

Piktnaudžiavimas saulės spinduliais

Dariniai grublėti, nelygaus paviršiaus

Naudojimasis soliariumais

Atsiradusios žaizdelės negyja, kraujuoja, niežti

Paveldimumas

Atsiradusios naujos, asimetriškos pigmentinės dėmės ar apgamai

Kosmetikos priemonių, kuriose gausu parabenų, naudojimas

Apgamų skersmuo didesnis nei 6 mm

Didelis konservantų kiekis maiste

Riziką didina organizmui gyvybiškai svarbūs saulės spinduliai

Žinotina, kad melanomai būdingas netaisyklingumas ir spartus augimas. Pastebėjus bet kokį neįprastą darinį odoje, kuris neišnyksta per 1–2 mėnesius, specialistė pataria būtinai apsilankyti pas gydytoją. „Odos vėžys iš pradžių nepasireiškia jokiais kitokiais simptomais. Svarbiausi požymiai – kraujavimas, išopėjimas – atsiranda ligai jau gerokai pažengus“, – teigia gydytoja.

„Manoma, kad ultravioletinių saulės spindulių poveikis yra viena iš priežasčių, didinančių riziką susirgti melanoma. Bet yra ir kitas lazdos galas – saulė reikalinga gamintis organizme vitaminui D. Jo daug kam trūksta, organizme šis vitaminas atlieka labai reikšmingą vaidmenį, be to, ir reguliuodamas pačią imuninę sistemą. Slėpdamiesi nuo saulės, negausime imuninei sistemai reikalingo vitamino D, o nusilpusi imuninė sistema taip pat didina riziką susirgti melanoma.“

1 2
+45
+61 -16
1
  • Onkologinės ligos
  • Odos ligos
  • Odos vėžys
  • Melanoma
  • Odos niežėjimas
  • Onkologai
  • Apgamai

Susiję straipsniai

  • Perskaicius man dabar baisu, turiu ir nelygiais krastais, ir skirtingu spalvu. toks jausmas visu tipu.
    Tai ka man dabar daryti?

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *