Opaligės simptomai
Kai kurios opos gali būti besimptomės (dažniau sukeltos medikamentų). Tačiau paprastai opos sukelia nemalonius pojūčius. Dažniausias jų – skausmas. Jį jaučia net 90 % opalige sergančiųjų, o 55 % vaikų tai būna vienintelis simptomas.
Skrandžio opaligės simptomai. Sergant skrandžio opalige būdingas viršutinės pilvo dalies skausmas, atsirandantis praėjus 5–15 min. (ar po kiek ilgesnio laiko) po valgio, o praeina – išsivėmus. Ligonis paprastai jaučia ankstyvą sotumo jausmą, pykinimą, jis gali vemti. Dėl šių priežasčių gali mažėti sergančiojo svoris.
Dvylikapirštės opaligės simptomai. Sergant dvylikapirštės žarnos opalige skausmai būna epizodiniai, graužiančio ir deginančio pobūdžio. Jie jaučiami viršutinėje pilvo dalyje alkio metu, paprastai praėjus 4 val. po valgio ir nakties metu, trunka 0,5–2 val. Susilpnėja pavalgius ar išgėrus rūgštingumą mažinančių vaistų. Opaligės paūmėjimo metu skausmai kartojasi kasdien. Sergant dvylikapirštės žarnos opalige galima priaugti svorio, nes valgymas malšina skausmą.
Bendri simptomai. Opaligės metu galimi ir bendri simptomai, tokie kaip dirglumas, padidėjęs jautrumas, nemiga. Ligai yra būdingi ir periodiški paūmėjimo epizodai, trunkantys kelias savaites, kurie dažniau pasireiškia pavasarį ir rudenį.
Ligos diagnozė
Ji pradedama nuo ligonio apklausos ir klinikinio tyrimo. Tačiau svarbiausias diagnostikos metodas – endoskopinis tyrimas, kurio metu optinė sistema įvedama į skrandį ir dvylikapirštę žarną. Tyrimo metu gydytojas tiesiogiai apžiūri skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinę, įvertina jos pažeidimo laipsnį, jei reikia – paima biopsiją (audinio gabalėlį) histologiniam ištyrimui mikroskopu.
Opaligės gydymas
Gydymas ligoniui paskiriamas priklausomai nuo to, kas sukėlė opaligę. Jei sergant opalige atrandama ir H. pylori bakterija, būtina ją pašalinti. Gydymui paprastai skiriamas trijų (retesniais atvejais keturių) vaistų derinys: vienas rūgštingumą mažinantis medikamentas ir du antibiotikai.
„Opa gyja apie 25–30 dienų. Skrandžio opos paprastai gyja lėčiau nei dvylikapirštės žarnos.“ Sergant opalige ir neradus H. pylori bakterijų skiriamas simptominis gydymas rūgštingumą mažinančiais vaistais (protonų siurblio inhibitoriais ir H2 blokatoriais). Jei opaligę sukėlė nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, reikia nutraukti jų vartojimą, nepriklausomai nuo to, kokia forma jie vartojami (tablečių, žvakučių ar kt.).
Sergant opalige svarbi ir dieta, nors tai nėra svarbiausias komponentas gydant šią ligą. Nereikėtų valgyti to, kas sukelia skausmą ar diskomfortą. Opa gyja apie 25–30 dienų. Skrandžio opos paprastai gyja lėčiau nei dvylikapirštės žarnos.
Negydoma opaligė gali sukelti tam tikrų komplikacijų: kraujavimą ar opos prakiurimą. Retais atvejais skrandžio opa gali suvėžėti, o dvylikapirštės žarnos opos paprastai nevėžėja. Tačiau imantis tinkamų priemonių, medikamentinio gydymo ir sveiko gyvenimo būdo, opa yra išgydoma. Ilgainiui galima pasiekti ilgalaikę opaligės remisiją ir susigrąžinti gerą gyvenimo kokybę. Tad linkime laiku pastebėti ligos simptomus ir kreiptis į vidaus ligų gydytoją.
Taip pat skaitykite:
10 patarimų, kaip atsikratyti rėmens graužimo »
Kodėl mes žagsime? »
Kaip laiku atpažinti storosios žarnos vėžį? »