Otitas – vaikų ir tėvų siaubas

Sausio 20, 2015
+6
+6 -0

Otitas, kitaip ausies uždegimas, yra viena dažniausių vaikų ligų, dėl kurių kreipiamasi į gydytoją. Otitas dažniausiai pasireiškia varginančiu ausų skausmu, zvimbimu ausyje, sutrikusia klausa, pusiausvyros sutrikimu, pykinimu. Dėl šių nemalonių vaiką varginančių simptomų sutrinka visos šeimos paros ritmas: vaikas daug verkia, jį pykina, dingsta apetitas, sunkiai užmiegama. Taigi šįkart aiškinamės, kokios dažniausios otito priežastys, kaip jį gydyti ir kaip išvengti uždegimo pasikartojimo. 

Dažniausiai otitas užklumpa mažuosius 

„Pastebėta, kad bent 80 % visų vaikų iki 3 metų amžiaus bent kartą perserga otitu, 12 metų amžiaus grupėje sergamumas siekia vos 1 %...“ Vidurinės ausies uždegimu dažniausiai serga vaikai iki 3 metų amžiaus. Tai galima paaiškinti išskirtine mažų vaikų anatomija: vidurinę ausį bei nosiaryklę jungia vadinamasis ausies trimitas, jaunesnių vaikų, ypač kūdikių, šis ausies trimitas yra trumpesnis bei tiesesnis nei suaugusiųjų. Taigi dėl šios priežasties per ausies trimitą iš nosiaryklės į vidurinę ausį gali patekti įvairių infekcijų sukėlėjų. 

Pastebėta, kad bent 80 % visų vaikų iki 3 metų amžiaus bent kartą perserga otitu, 12 metų amžiaus grupėje sergamumas siekia vos 1 %, o suaugusieji otitu serga dar rečiau. Kūdikis, sergantis otitu, dažniausiai prastai žinda, nes žindymas didina vidurinės ausies spaudimą ir sukelia stiprų skausmą. Vyresni vaikai skundžiasi tokiais otito simptomais: 

  • zvimbimu ausyje,
  • stipriu ausies skausmu,
  • suprastėjusia klausa,
  • pykinimu,
  • galvos skausmu,
  • aukšta temperatūra. 

Vaikas, sergantis otitu, dažniausiai tampa labai irzlus, naktimis sunkiai užmiega, dažnai pabunda ir atsisako valgyti. 

Otitą gali sukelti peršalimasKas sukelia otitą? 

Dažniausiai otitas pasireiškia kaip nosiaryklės uždegimo pasekmė. Nustatyta, kad iki 50–75 % atvejų otitą sukelia iš nosiaryklės patekusios bakterijos, 10–20 % atvejų ligą sukelia virusai, o dešimtadaliu atvejų ligos kilmė lieka nenustatyta. 

Paprastai ausies trimitu turinys negali keliauti iš nosiaryklės į vidurinę ausį; jo normali funkcija yra šalinti vidurinės ausies sekretą ir išlyginti oro spaudimą. Vis dėlto neteisingai šnypščiant nosį, daug kosint, čiaudint ar verkiant, susidaro sąlygos turiniui tekėti priešinga kryptimi, būtent taip ligos sukėlėjai iš nosiaryklės patenka į vidurinę ausį ir sukelia uždegimą. Taip pat infekcija į vidurinę ausį gali patekti krauju bei limfa, kai sergama skarlatina, tymais, gripu, sepsiu ar žarnyno infekcija. 

Otito gydymo taktika gali būti skirtinga 

Otito gydymas paskiriamas atsižvelgiant į ligos sunkumą. Dažniausiai gydoma antibiotikais, būklei negerėjant skiriamas kelių antibiotikų derinys. Skausmui mažinti dažniausiai skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo bei šilti ausies kompresai. Esant itin sunkiai būklei ir stipriam, vaistais nuo skausmo nenumalšinamam skausmui, gali būti atlikta vadinamoji timpanocentezė. Šios procedūros metu gydytojas padaro nedidelį durį ausies būgnelyje, į dūrio vietą gali būti įstatytas itin mažas specialus vamzdelis. 

Nupasakota procedūra gal ir skamba baugokai, tačiau ji yra pakankamai saugi ir padeda greitai sumažinti stiprų ausies skausmą, vidurinės ausies spaudimą ir leidžia ištekėti dėl uždegimo susidariusiam skysčiui. Išėmus vamzdelį dūrio vieta užgyja per keletą savaičių, kartu atsistato ir klausa.

Ką daryti, kad otitas nepasikartotų? 

Neretai otitas linkęs kartotis dėl ne iki galo išgydytos bakterinės infekcijos, susilpnėjusio imuniteto bei kitų veiksnių. Norint, kad otitas nepasikartotų reikėtų laikytis keleto naudingų patarimų. 

Kaip sustiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis?

„Bičių duonelėje rasite visą vitaminų kompleksą. 10 bičių duonelės granulių per dieną prilygsta sintetinei multivitaminų tabletei.“ 

Patarimai ir sveikuoliško sumuštinio su česnaku receptas:
Kaip sustiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis? »

Patarimai, padėsiantys išvengti ausies uždegimo 

  • Pirmiausiai atsakingai žiūrėkite į pirminę ligą – iki galo išgydykite kvėpavimo takų infekcijas, suvartokite visą paskirtą antibiotikų kursą, saugokitės peršalimų.
  • Skiepykitės nuo dažniausiai otitą sukeliančių infekcijų. Dėl šių skiepų galite pasitarti su šeimos gydytoju.
  • Išmokykite vaiką taisyklingai šnirpšti nosį. Reikia užspausti vieną nosies landą ir šnypšti nosies sekretą pro kitą landą. Vėliau tą patį kartoti su neišpūsta landa.
  • Neleiskite vaikui būti aplinkoje, kurioje rūkoma.
  • Stiprinkite vaiko imunitetą. 

Otitas dažniausiai yra kitų ligų ar susilpnėjusio imuniteto pasekmė, tad norėdami, kad šis nemalonus susirgimas nebekankintų jūsų mažųjų bei jūsų pačių, turėtumėte kuo atsakingiau gydyti gretutines peršalimo ligas ir kuo labiau stiprinti vaiko imunitetą.

+6
+6 -0
  • Peršalimas
  • Otitas
  • Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas
  • Ūminis vidurinis otitas
  • Vaiko dirglumas
  • Ausies uždegimas
  • LOR (akių, nosies, gerklės) gydytojai
  • Nusilpęs imunitetas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *