Padidėjęs rūgštingumas: kaip su tuo kovoti?

Spalio 18, 2018 | Laura Rimgailė (recenzavo gastroenterologė Roma Uogelienė).
+3
+3 -0

Marija jau daugiau nei ketverius metus dirbo biure. Sėdimas darbas, stresas, nereguliari mityba bei požiūris „valgau tą, kas pakliūva po ranka“ bėgant laikui išprovokavo atsirasti padidėjusiam skrandžio rūgštingumui.

Tai, jog kažkas ne taip, Marija suprato tik tuomet, kai rytais, vos tik pabudus ir papusryčiavusi ji jausdavo, jog atsirado sunkumo pojūtis bei nemalonus rūgštumas burnoje, kuris itin paaštrėdavo tuomet, kai jauna moteris suvalgydavo aštraus maisto, kurį labai mėgo.

Rūgštumas burnoje tapo nemaloniu, kasdieniniu palydovu, kurio nusprendusi atsikratyti Marija buvo priversta keisti savo kasdieninius įpročius. Laimei, didelių pastangų dėka jaunai merginai pavyko atsikratyti to nemalonaus palydovo – padidėjusio skrandžio rūgštingumo.

Kai vargina rėmuo…

Tie, kurie kenčia nuo rėmens, dar kitaip vadinamo gastroezofaginio refliukso, dažniausiai skundžiasi deginimo skausmu už krūtinkaulio, kuris plinta link stemplės ir kaklo, taip pat – stovinčio kąsnio jausmu ir nuolatiniu rūgšties pojūčiu burnoje. Toks, nuolatinis padidėjęs rūgštingumas kenkia ne tik dantims (nuo to jie greičiau genda bei gelsta), bet ir gerklei, stemplei. Dėl ilgą laiką negydomo padidėjusio skrandžio rūgštingumo stemplėje gali atsirasti žaizdelių, kurios vėliau pradės kraujuoti.

Nesistebėkite, kuomet atėjus į vaistinę, vaistininkė jūsų paprašys parodyti liežuvį. Pasirodo, dažnai ant liežuvio esančios baltos apnašos jau gali rodyti, jog Jums yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas.

Dėl ko atsiranda skrandžio rūgštingumas?

Tam tikri maisto produktai bei gėrimai didžia dalimi lemia tai, jog žmogų ima varginti rėmuo. Tad labai svarbu žinoti, jog skrandžio rūgštingumą didiną ne tik citrusiniai vaisiai, kurie skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, bet ir šokoladas ar raudonas vynas. Tuomet suvalgius tokio maisto, atsigėrus vyno, kaupiasi rūgštys, kurios vėliau ima dirginti stemplę ir atsiranda nemalonūs rėmens simptomai.

Nemaža dalis lietuvių vis dar mėgsta vakarais pasilepinti maistu. Rodos, per visą dieną įsisukus į darbų virtinę, vakaras yra vienintelė paros dalis per kurią galima prisikišti pilnus pilvus. Deja, to nereikėtų daryti, nes valgymas prieš miegą, ne tik kenkia kūno linijoms, bet ir gali sukelti skrandžio rūgštingumą. O jei dar esate užkietėjęs rūkalius, tuomet privalu keisti savo kasdieninius įpročius, kurie vėliau gali turėti rimtas pasekmes sveikatai.

„Tačiau norint visiškai sumažinti padidėjusį skrandžio rūgštingumą reikia pradėti nuo kasdieninės mitybos."

Pabaigai – senolės patarimas

Seniau, kai dar nebūdavo vaistų, gydymo priemonių reikėdavo ieškoti gamtoje arba namų virtuvėje, tad mūsų protėviai puikiai žinojo, kas ir nuo ko padeda. Štai, paklausus 85-erių metų Jadvygos, ką jį daro tuomet, kai suima skrandžio skausmai, kyla rūgštys, Jadvyga atsako:

– Čia ne vaistas, čia tik mano išbandyta priemonė, kuri yra kiekvienų namų virtuvėje. Naudojate druską, taip?, – klausia manęs Jadvyga.

– Taip, dedu jos žiupsnelį į sriubas arba pabarstau kepsnius, mėsą… – atsakau jai nedrąsiai.

– Tai va, o ar žinojote, jog ta pati druska gali būti tarsi vaistas nuo rėmens. Viskas, ką jums tereikia padaryti, tai tik į burną įsiberti šiek tiek, maždaug apie 1 gramą, druskos ir su seilėmis lėtai ją nuryti.

– Keista, o ar nepažeis druska skrandžio gleivinės?, – susidomėjusi klausiu Jadvygos.

– Ne, neturėtų, nes juk tai nedidelis kiekis…O druska išties veikia, nes ji skatina išsiskirti fermentus, būtent jie ir padeda sumažinti visus tuos nemalonius rėmens simptomus….

Pagalvojau, jog esu laiminga, kad gyvenu XXI amžiuje ir nereikia ieškoti ir dvejoti, ar naminės priemonės padeda nuo rėmens, nes šiais laikais užtenka nueiti į vaistinę ir nusipirkti vaistų. Vaistai nuo skrandžio rūgštingumo – efektyvi ir užtikrinta priemonė nuo rėmens. Tačiau norint visiškai sumažinti padidėjusį skrandžio rūgštingumą reikia pradėti nuo kasdieninės mitybos. Visų pirma – atsisakyti saldumynų, kurie dirgina stemplę, skrandį, skatina išsiskirti skrandžio sultis. Paprasta nebus, bet tikrai verta pabandyti!

Autorius: Laura Rimgailė (recenzavo gastroenterologė Roma Uogelienė). 

Vien tik Jungtinėse Amerikos Valstijose kartą per mėnesį daugiau nei 60 milijonų žmonių skundžiasi rėmens graužimo problemomis, o 15 milijonų gyventojų tai patiria kiekvieną dieną. Rėmens graužimas kankina bet kokio amžiaus žmones, tačiau pagal statistiką rizika susirgti šiuo negalavimu stipriai didėja sulaukus 40-ies metų.

Plačiau:

10 patarimų, kaip atsikratyti rėmens graužimo
+3
+3 -0
  • Rėmuo
  • Vaikų pilvo skausmai
  • Skrandžio rūgštingumas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *