Straipsnyje rasite patarimų, kaip galėtumėte pagerinti savo mitybą, atsisakydami kai kurių produktų, kurie gali daryti žalą Jūsų virškinimo sistemai ir gerai savijautai. Kuo žalingi tokie skanūs užkandžiai? Kaip dažno asmens savijautą veikia šviežio pieno produktai? Kodėl vertėtų atsisakyti rafinuoto maisto? Apie tai skaitykite toliau.
Užkandžiai prie filmo ar televizijos laidos – kalorijų bomba, nuo kurios dažniausiai „sustoja‘ virškinimas
Riebaluose kepti bulvių traškučiai, traškiu apvalkalėliu dengti aštrūs riešutai, sviestu ir karamele gardinti spraginti kukurūzai, sūrūs ir jokių naudingų medžiagų neturintys krekeriai – tai keli nesveikų ir virškinimo traktą užteršiančių užkandžių pavyzdžiai. Juos valgant labai lengva prarasti nuovoką – dažnai atsipeikėjama suvalgius visą dubenį nenaudingo maisto ir jau jaučiant sunkumą skrandyje (dauguma tokių užkandžių tikrai labai sunkiai virškinami). Juose daug riebalų, druskos, cukraus ir netgi toksinių medžiagų, ypač jei bulvių traškučiai ar traškūs svogūnų žiedai išvirti aliejuje. Suprantama, kad kartais labai norisi pasmaguriauti ir atsipalaiduoti. Vis dėlto geriausia būtų tokio maisto vengti, valgyti tik su saiku (vietoje viso pakelio skrudintų riešutų verta pasitenkinti nedidele saujele) arba ieškoti sveikesnių užkandžių alternatyvų. Puikūs pavyzdžiai – daržovių lazdelės ar mažos morkytės, sauja riešutų su džiovintais vaisiais. Tikrai labai sveika ir netgi skanu!
Šviežio pieno produktai – susirūpinkite, jei po jų jaučiatės blogai
Šviežias pienas ir jo produktai turi pieno cukraus – laktozės. Nemažai žmonių yra jautrūs laktozei – jų virškinimo traktas į ją reaguoja neigiamai, pavyzdžiui, jaučiamas pilvo skausmas ar diegliai, kamuoja pilvo pūtimas, viduriavimas. Negana to, skauda galvą, vargina bendras negalavimas. Jei pastebite, kad šviežias pienas ir jo produktai galimai sukelia panašius negalavimus, pamėginkite kuriam laikui šiuos produktus išbraukti iš savo mitybos raciono. Jei be pieno produktų gyventi negalite, verčiau rinkitės rauginto pieno gaminius (be priedų) arba išmėginkite produktus be laktozės – jų pasirinkimas šiomis dienomis itin gausus. Alternatyva – augaliniai produktai, pavyzdžiui, migdolų, kokosų, sojų gėrimai, kurie puikiai tinkami pagardinti kavą ar avižinę košę.
"Nepamirškite meilės sau, poilsio ir judėjimo svarbos – virškinimo sistema labai „jaučia“ nervinę įtampą ir nuovargį."Rafinuotas maistas stipriai nutolęs nuo to, ką mums duoda gamta
Rafinuotas cukrus, miltai, riebalai – daugybės sveikatos sutrikimų, o tarp jų – ir virškinimo negalavimų kaltininkai. Tai pernelyg perdirbtas ar išvalytas maistas, iš kurio pašalintos praktiškai visos naudingos medžiagos. Verčiau rinktis iš viso grūdo dalių pagamintus miltus – juose daugiau vitaminų, mineralų ir skaidulinių medžiagų. Vietoje balto cukraus geriau naudoti rudąjį cukrų (apskritai, jo geriau valgyti kuo mažiau ir pakeisti kitomis alternatyvomis – pavyzdžiui, pusryčių košę galima saldinti ne cukrumi, o razinomis, datulėmis, kitais džiovintais vaisiais – tai dviguba nauda). Rekomenduojama rinktis nerafinuotus aliejus ir riebalus, pavyzdžiui, kokybišką šalto spaudimo linų sėmenų ar alyvuogių aliejų (reikėtų atsiminti, kad jie netinkami kepimui). Kepimui tinkamas lydytas sviestas (ghee). Kai kurie dietologai labai rekomenduoja kokosų aliejų, ir teigia, kad ant jo iškeptas kiaušinis ne tik aromatingesnis, bet ir žymiai sveikesnis pasirinkimas. Tad tikrai verta peržvelgti savo maisto atsargų lentynas ir atsisakyti balto cukraus, aukščiausios rūšies baltų kvietinių miltų ir rafinuotų aliejų. Beje, greitasis maistas ir šaldyti pusgaminiai – labai populiarūs rafinuotų maisto produktų šaltiniai.
Dar kai kas, ką vertėtų žinoti
- Venkite saldumynų – vietoje jų rinkitės riešutus, šviežius ir džiovintus vaisius, uogas, sėklas.
- Atsisakykite baltų miltų kepinių – stenkitės, kad produktai būtų pagaminti iš visų grūdo dalių. Galite išmėginti ir sveikesnių miltų alternatyvų, pavyzdžiui, ar kada bandėte savo virtuvėje pasitelkti avinžirnių ar žirnių miltus? Jie labai sparčiai populiarėja ir yra itin maistinga baltų kvietinių miltų alternatyva.
- Gerkite daug vandens – taip mažiau suvalgysite ir sumažinsite persivalgymo tikimybę. Be to, nekietės viduriai. O jei dar pasakysime, kad dėl didesnio vandens kiekio pagerės odos, plaukų ir nagų būklė? Tad rūpinkitės pakankama organizmo hidratacija – jausitės geriau.
- Rinkitės maistą, kuriame daug ląstelienos, tačiau nepersistenkite – per dideli jos kiekiai taip pat sukelia virškinimo sutrikimus, skatina meteorizmą. Daug skaidulų turi vaisiai, daržovės, grūdiniai produktai (ypač sėlenos).
- Atminkite, kad per didelis prieskonių kiekis skatina virškinimo sutrikimus, tad įvertinkite, ar nevalgote per aštriai. Labai rūgštus, prieskoningas ir saldus maistas gali skatinti rėmens pasireiškimą, viduriavimą ar vidurių užkietėjimą, tad su prieskoniais persistengti tikrai nereikėtų.
- Nepamirškite meilės sau, poilsio ir judėjimo svarbos – virškinimo sistema labai „jaučia“ nervinę įtampą ir nuovargį. Venkite streso – jis gali sukelti įvairius nemalonius simptomus ir paskatinti persivalgyti.
Virškinimas dažniausiai sutrinka būtent dėl persivalgymo. Tokiu atveju gali padėti virškinimo fermentai. Mezym vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų, tad šį vaistą verta turėti kiekvienų namų vaistinėlėje. Dozė paskiriama individualiai, tad dėl bet kokio vaisto vartojimo reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Gražiausios metų šventės daug kam siejasi su gausiai nukrautais stalais ir tingiu, ištisą dieną trunkančiu sėdėjimu prie jų. Persivalgymas ir virškinimo sutrikimai – vieni nemaloniausių nutikimų, kurių išvengti pavyksta retam. Plačiau: 3 praktiški patarimai lengvesnėms šventėms |