Pavojus – mano vaikas labai dažnai vemia. Ką daryti?

Balandžio 09, 2015 | Aušra Bučaitė
+16
+21 -5

Vaikas vemia vežamas automobiliu? Stenkitės vengti ilgų kelionių

Vemiantiems kūdikiams, maitinamiems krūtimi, reikia stengtis nenutraukti maitinimo. Jeigu vėmimas tęsiasi ir stiprėja dehidratacija, būtina kreiptis į gydytoją. Šis pritaikys organizmo skysčių atstatymo metodą – geriamąją rehidrataciją. Tai elektrolitų ir karbohidratų geriamasis mišinys, būtinas dehidratavusiam vaikui. 

Pagrindinė taisyklė girdant vemiantį vaiką. Geriau girdyti po mažiau, bet dažniau, negu retai ir dideliu kiekiu! 

5. Pasikartojantis kūdikio vėmimas po maitinimo krūtimi ar iš buteliuko. 

Gali būti įtariama rimta liga – skrandžio apatinės dalies rauko susiaurėjimas (stenozė). Tai sutrikimas, kai maistas negali patekti į virškinamąjį traktą iš skrandžio. Stenozė gali sukelti sunkią dehidrataciją, sulėtinti vaiko augimą, medžiagų apykaitą. Kai kūdikio vėmimas kartojasi po kiekvieno valgymo, sutrinka vaiko tuštinimasis, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. 

6. Pasikartojantis vėmimas be jokios objektyvios priežasties – „lyg iš niekur“. 

Vaikas kenčia nuo retų, maždaug 12 kartų per metus pasireiškiančių, stiprių vėmimo epizodų. Tai priepuolinis vėmimas, medikų vadinamas ciklinio vėmimo sindromu. Priepuolio metu pasireiškiantis vėmimas būna gausus, jo metu vaiką stipriai pykina. Epizodai, nepriklausomai nuo to, ar vaikas valgė ar ne, gali kartotis dažnai ir trukti iki kelių valandų. Tarp priepuolių vaikas jaučiasi sveikas, nėra virškinamojo trakto sutrikimo simptomų. 

Dažnai vaikai, kenčiantys nuo šio sutrikimo, patiria blogumo jausmą, supimą važiuojant automobiliu, autobusu, ypač, kai sėdima atbulomis. Taip pat pastebima, kad dažniau vaikai cikliškai vemia, kai bent vienas šeimos narys kenčia nuo migrenos. 

Kaip išvengti, retinti tokius vėmimo priepuolius? 

Būtina vengti didelių emocinių sukrėtimų, nevalgydinti maistu, kurio vaikas nemėgsta ar netoleruoja, atsisakyti tolimų kelionių autobusu ar automobiliu, jei vaiką pykina važiuojant. 

Priepuolio metu reikia bandyti girdyti vaiką skysčiais, o vėmimui nesiliaujant bei sunkėjant būklei nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. 

7. Pasikartojantis vėmimas su stipriu pilvo skausmu. 

Toks vėmimo pobūdis gali reikšti sunkią vaiko būklę. Vemdamas vaikas kenčia, rodo įvairias grimasas, skundžiasi dideliais skausmais. Po vėmimo būna išsekęs, nusikamavęs, gali neadekvačiai reaguoti į aplinką. 

Būtina atkreipti dėmesį į išvemto turinio spalvą bei priemaišas. Jei matoma gelsva ar žalsva spalva, reiškia vaikas išvemia tulžies pūslės turinį. Taip atsitinka, kai virškinamajame trakte yra tam tikra kliūtis – obstrukcija. Šiai būklei diagnozuoti reikia detalesnių tyrimų, o neretai ir chirurginio gydymo. 

Taisyklės, kaip padėti vaikui po vėmimo namuose

1. Vengti vaiką maitinti kietu, skrandį dirginančiu maistu. Vaikui siūlyti užkąsti galima tada, kai jis jaučiasi pakankamai gerai ir praėjo mažiausiai 6 val. po paskutinio vėmimo epizodo. 

Pradžioje rekomenduojama pradėti nuo džiūvėsėlių, skrudintos duonos, užsigeriant skysčiais. Jei vaikas toleruoja šį maistą, galima pereiti prie grūdų, ryžių košių, daug baltymų ar angliavandenių turinčio maisto. Nereikėtų vartoti riebių, aštrių, daug prieskonių turinčių produktų.

2. Vaistai, stabdantys vėmimą ar viduriavimą, nerekomenduojami, kai vaikas serga virusine ar bakterine infekcija. Medikamentai gali tik pabloginti vaiko būklę.

3. Vengti įvairių uoslę dirginančių veiksnių: kvepalų, aštrių kepimo, virimo kvapų. Tai išprovokuos dažnesnius vėmimo epizodus ir pablogins vaiko būklę.

4. Vemiančiam vaikui labai svarbi tėvų parama. Vėmimas – nemalonus procesas tiek fiziškai, tiek psichologiškai, todėl vaikas turi jausti palaikymą ir supratimą.

Taigi ne veltui liaudies išmintis teigia: „Kas per daug, tas nesveika.“ Šiuo atveju retas vėmimas vaikui gali praeiti be sveikatos sutrikdymo, tačiau pastoviai pasikartojantis vėmimas neretai sutrikdo vaiko augimą ir gali turėti neigiamos įtakos tolimesnei vaiko sveikatos būklei. Verta prisiminti, kad visada vemiantį vaiką būtina girdyti skysčiais, o vėmimui kartojantis kreiptis į medikus, kad būtų suteikta profesionali medikų pagalba.

1 2
+16
+21 -5
  • Vaikų vėmimas
  • Gastroezofaginis refliuksas
  • Dehidratacija
  • Vėmimas
  • Vaikų gydytojai
  • Žindymas
  • Gastroenteritas
  • Motinos pienas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *