Per kančias į žvaigždes arba kodėl mes ignoruojame sportines traumas?

Gegužės 17, 2017 | L.Rimgailė
+8
+8 -0

Senovės romėnų filosofas, visuomenės veikėjas Lucijus Anėjus Seneka buvo sakęs: „Per aspera ad astra“ (lot. „per kančias į žvaigždes“). Atrodo, ši sentencija dar ir šiandien gaji: taikome ją tuomet, kai siekiame savo tikslo. Tačiau labai dažnai kelyje tikslo link pasitaiko ir kliūtys, kurių nepaisome ir einame toliau…Tad šįkart – apie įvairias sportines traumas, kurias patiria tiek profesionalūs sportininkai, tiek pradedantieji.

 

Krepšininkų patiriamos traumos: Achilo sausgyslės plyšimas, nugaros išvarža

Jei paprastas žmogus patiria traumą, apie jį nerašo žiniasklaida, tačiau jei sportininkas – kaipmat spaudoje pasirodo pranešimai. Pavyzdžiui, Lietuvos krepšinio legendą Arvydą Sabonį ir per jo ilgą krepšinio karjerą pasitaikiusias traumas žiniasklaidose padangėje buvo galima sutikti ne kartą. Buvęs krepšininkas prisipažino, jog jam teko patirti ne vieną traumą.

„Jums raiščių patempimas, Jums sausgyslių patempimas, Jums raumenų patempimas“, - tokias ir panašias diagnozes konstatuoja treneris ne vienam krepšininkui.

Daugiausia sportinių traumų A. Sabonis patyrė pradėjęs žaisti krepšinį. Vieną iš rimčiausių ir dažniausiai sportininkams pasitaikančių traumų – Achilo sausgyslės plyšimą – krepšininkas patyrė dar 1986 m. Paradoksalu, tačiau atlikus operaciją, A. Sabonis antrą kartą susižeidė tą pačią koją, vėl turėjo vykti į operacinę ir operuotis. Laimei, operacija pavyko puikiai, vyras surizikavo ir vos tik pasijautė šiek tiek geriau, po operacijos, išvyko su tuometine SSSR rinktine į Seulą. Jiems pasisekė ir rinktinė iškovojo olimpinį auksą.

Ne išimtis ir kitas Lietuvos krepšininkas Donatas Motiejūnas. Sportininkas žino, ką reiškia patirti nugaros operaciją ir bent pusmetį turėti priverstines atostogas. Nugaros išvaržos operacija yra gan sudėtinga, o reabilitacija – ilgas procesas, kuris krepšininkui truko maždaug keturis mėnesius.

Dar vienas Lietuvos krepšininkas – Linas Kleiza – taip pat yra patyręs nemažai traumų, o dėl dabartinės kojos traumos ir reabilitacijos periodo krepšininkas turi pristabdyti savo karjerą. Neseniai L. Kleizai buvo atlikta trečioji kojos operacija.

„Jums raiščių patempimas, Jums sausgyslių patempimas, Jums raumenų patempimas“, – tokias ir panašias diagnozes konstatuoja treneris ne vienam krepšininkui. Jei problema rimta, tuomet išleidžia ne į žaidimo aikštelę, o gydytis. 

 

Žaidimas per skausmus

Visame pasaulyje Lietuvą garsinantis žymus teniso žaidėjas Ričardas Berankis itin dažnai kenčia nuo sportinių traumų. Teniso žaidėjas ne kartą viešai yra prisipažinęs, jog jam, norint pasiekti puikių rezultatų, tenka žaisti net ir tuomet, kai skauda. Traumos – itin dažnai pasitaikantis reiškinys teniso žaidime.

Viena iš pirmųjų traumų, kurią 2008 metais patyrė R. Berankis, buvo dešiniojo kelio sumušimas. Žaisdamas JAV vykusiame turnyre Lietuvos teniso žaidėjas turėjo imti penkias savaites priverstinio poilsio – būtent tiek laiko medikai rekomendavo vaikinui nežaisti ir skirti laiką reabilitacijai.

2009 metais R. Bernakį vargino kairiojo pečio skausmai, tačiau net ir kamuojamas nemalonių skausmų jis kantriai treniravosi ir sezoną baigė būdamas 320 – ąja pasaulio rakete.

Vis daugiau vaikų ir suaugusiųjų užsiiminėja įvairiomis sporto šakomis. Tai ne tik krepšinis ar futbolas, bet ir greitai populiarėjančios kitos sporto šakos: kovinis sportas, tenisas, lengvoji atletika etc. Sportuojantys žmonės palaiko gerą fizinę formą ir puikią savijautą, nuolat tobulėja ir siekia tam tikrų sportinių rezultatų. Žinoma, sportuojant dažnai neapsieinama ir be traumų...

Plačiau:

10 patarimų, kaip išvengti sportinių traumų

Skauda? Negerai!

Tiek profesionalūs sportininkai, tiek pradedantieji dažnai daro vieną ir tą pačią klaidą – po traumos, net jei ir skauda, jie vis tiek tęsia treniruotę.

Skausmas – puikus indikatorius, jog reikia sustoti ir pailsėti. Deja, tačiau ne visi vadovaujasi šia auksine taisykle. Tuomet vaistai nuo skausmo tampa priemone nugalėti skausmą ir siekti savo tikslo bet kokia kaina.

Taip, viskas turi savo kainą, tačiau mokėti sveikata – brangu…

L. Rimgailė

+8
+8 -0
  • Peties trauma
  • Nosies trauma
  • Traumatologai
  • Sumušimai
  • Nugaros smegenų trauma

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *