Pielonefritas – šaltojo sezono siaubas

Sausio 09, 2014 | Solveiga Maženskaitė
+13
+15 -2

Niūrius ir darganotas, o kartais speigų kaustomas šaltasis metų laikas kartu su savimi atsineša begalę uždegimų, peršalimų ir kitų įvairaus pobūdžio susirgimų. Atvėsus orams bendrosios praktikos gydytojai itin dažnai susiduria su šlapimo takų infekcijomis, pavyzdžiui, pielonefritu.

Kas yra pielonefritas?

„Vaikams dažniau išsivysto sepsis, dėl uždegimo procesų jie labiau karščiuoja, taip pat gali pradėti kristi svoris...“ Pielonefritas – tai inkstų geldelių, taurelių ir parenchimos sisteminis uždegimas. Pielonefritas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis inkstų uždegimas paprastai yra sukeliamas bakterijų ir ištinka staiga. Lėtinis pielonefritas – tai progresuojantis uždegimo procesas, pažeidžiantis inkstų kanalėlius, sukeliantis inksto destrukciją ir randėjimą.

Pielonefritu gali susirgti bet kokio amžiaus asmenys, tačiau dažniausiai juo serga vaikai iki 7 m. bei vyresnio amžiaus vyrai, kurių priešinė liauka yra išvešėjusi. Šia liga taip pat dažnai serga 18–30 m. amžiaus moterys ir vyrai dėl lytinio gyvenimo pradžios, moterys – ir dėl nėštumo. Manoma, kad tokio amžiaus moterys pielonefritu serga dažniau dėl to, kad makšties prieangyje būna žarnyno bakterijų, patenkančių nuo išangės. Galimi kiti rizikos veiksniai moterims: spermicidų naudojimas, cukrinis diabetas ir ankstesnės šlapimo takų infekcijos.

Pielonefrito simptomai

Inkstų uždegimas gali pasireikšti pykinimu, karščiavimu etc.Inkstų uždegimu sergančius ligonius dažnai kamuoja:

  • pykinimas;
  • karščiavimas;
  • vėmimas;
  • viduriavimas;
  • krečia šaltis;
  • jaučiamas skausmas juosmens dalyje ir tuomet, kai šlapinamasi;
  • taip pat skauda raumenis ir galvą.

Visi pielonefrito simptomai priklauso nuo žmogaus amžiaus, todėl, pavyzdžiui, vaikams būdingi kiek kitokie pielonefrito simptomai nei suaugusiesiems.

Vaikams dažniau išsivysto sepsis, dėl uždegimo procesų jie labiau karščiuoja, taip pat gali pradėti kristi svoris arba dėl išsivysčiusio lėtinio inkstų uždegimo vaikai gali pernelyg lėtai augti. Vaikai taip pat gali skųstis šlapimo nelaikymu, gali kisti odos spalva (tapti tiek gelsva, tiek pilkšva), mergaitėms gali pasirodyti makšties išskyrų.

Pielonefrito gydymas

Pielonefritas gydomas antibiotikais. Gydytojas tinkamus antibiotikus paskiria atsižvelgdamas į ligonio būklę ir kitas ligas. Paprastai pielonefritui gydyti skiriami penicilino grupės antibiotikai. Jei jie neveiksmingi ar netinkami, gali būti skirti kitos grupės antibiotikai arba kelių vaistinių preparatų deriniai.

Labai svarbu visiškai išgydyti pielonefritą, kad liga nepasikartotų arba netaptų lėtinė. Siekdami išvengti arba palengvinti inkstų uždegimą, turėtumėte vartoti ne tik vaistus, bet gerti ir kuo daugiau šiltų skysčių.

Tinkama mityba padeda įveikti pielonefritą

Sergantiesiems pielonefritu labai svarbi mityba ir speciali dieta. Gydytojai rekomenduoja visų pirma riboti baltymų vartojimą, nes baltymų gausa gali sutrikdyti inkstų funkciją. Žinoma, visiškai baltymų atsisakyti nereikia. Geriausia vartoti produktus, turinčius tik didelės biologinės vertės baltymų, pavyzdžiui: žuvį, mėsą, vištieną, pieno produktus. Patariama gerti kuo mažiau kavos bei kitų gėrimų, turinčių kofeino, vengti aštrių patiekalų, prieskonių, alkoholinių ir gazuotų gėrimų.

Sergantiesiems lėtiniu pielonefritu būtina rūgštinti šlapimą, tai padaryti padeda:

  • žemės ir graikiniai riešutai,
  • slyvos,
  • spanguolės,
  • kukurūzai.

Šiuose produktuose yra nemažai hipurinės rūgšties. Ypač svarbu, kad pielonefrito dieta būtų vitamininga, todėl rekomenduojama valgyti kuo daugiau įvairių vaisių ir daržovių, jei reikia, vartoti vitaminus ar maisto papildus.

Pielonefritas yra gana dažna šaltojo sezono liga, dažniausiai užklumpanti vaikus. Negydoma liga gali ūmėti, išsivystyti lėtinis pielonefritas, atsirasti įvairių komplikacijų. Tam, kad pielonefritas būtų išgydytas greitai ir sėkmingai, reikia laikytis visavertės dietos, vartoti daug vitaminų ir šiltų skysčių bei klausyti gydytojo nurodymų. Būkite atidūs, stebėkite savo sveikatą ir nedelskite pajutę pirmuosius simptomus.

Taip pat skaitykite:
Pielonefritas (simptomai, gydymas ir profilaktika) »
Nėščiųjų pielonefritas (simptomai, gydymas ir profilaktika) »
„Vaistinėlė“. Vaistai šlapimo ir lytinių organų sistemai »

+13
+15 -2
  • Inkstų ir šlapimo pūslės ligos
  • Pielonefritas
  • Inkstų uždegimas
  • Vidaus ligų gydytojai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *