Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną

Birželio 17, 2019 | Rūtelė Foktienė
+3
+3 -0

Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas dienos režimas daro savo. Bandant užmigti kiekvieną kartą užgriūna lavina minčių, o su jomis užklumpa ir sunkumai, susiję su ramiu miegu. 


Galima pasinaudoti patarimais, išvardintais toliau ir padedančiais pagerinti miego kokybę – kai kuriems asmenims reikia tiek nedaug, kad jie ir vėl džiaugtųsi kokybišku nakties poilsiu. Jei bėdos su miegu kankina ilgai, o žemiau išvardinti patarimai jau išmėginti, tuomet verta pasikonsultuoti su gydytoju ir įsitikinti, ar nekamuoja nemiga. 


*Bent porą valandų prieš miegą venkite ekranų. Galbūt jau ne kartą teko girdėti, kad išmaniųjų įrenginių naudojimas ir televizoriaus žiūrėjimas prieš pat miegą gali reikšmingai sumažinti jo kokybę. Taip yra ne vien dėl to, kad aktyvinama nervų sistema, o skleidžiama įrenginių šviesa trikdo su miegu susijusių medžiagų gamybą, bet ir dėl turinio, kurį galima pamatyti. Žiauresnis epizodas ar jautrumą sukeliantis vaizdas neretai apsunkina mėginimą užmigti – asmuo dar ilgai galvoja apie nemalonią patirtį. Vietoj žiūrėjimo į ekranus galima pamėginti pasiklausyti lengvos muzikos, pažaisti stalo žaidimą su šeima ar tiesiog pasikalbėti apie džiugius dienos įspūdžius – taip ne tik pasaugosite savo per dieną pavargusias akis, bet ir nuoširdžiai pabendrausite su artimaisiais. 

"Dar viena puiki idėja – valandą socialiniuose tinkluose galima iškeisti į malonų laiką šiltoje vonioje, papildytoje atpalaiduojamąjį poveikį turinčiais aromatais, pavyzdžiui, levandų ar bergamočių eteriniais aliejais."

*Prieš miegą nepersivalgykite. Didelis maisto kiekis apsunkina virškinimo sistemą, kuriai nakties poilsis toks pats svarbus, kaip ir bet kuriai kitai organų sistemai. Beje, antroje dienos pusėje nerekomenduojama vartoti gėrimų su kofeinu – kavos, arbatos ar energetinių gėrimų ir tai svarbu ne vien dėl aktyvinančio kofeino poveikio, bet ir dėl polinkio padidinti šlapimo išsiskyrimą. Dėl tos pačios priežasties svarbu prieš miegą nepadauginti bet kokių skysčių – dažnas lankymasis tualete sumažina tikimybę pasiekti gilaus miego fazę ir kokybiškai pailsėti. 

 

*Gerai išvėdinkite miego patalpas, stebėkite vidaus oro temperatūrą ir drėgmę. Kokybiškam miegui svarbus grynas oras, optimali oro temperatūra (apie 20 laipsnių Celsijaus) ir komfortiška santykinė oro drėgmė (pagal higienos normas ji turėtų būti apie 35-65 proc.). Be abejonės, miego aplinka privalo būti rami, joje neturėtų būti pernelyg ryškių šviesos šaltinių.

 

*Pasirūpinkite patogia lova. Vietoje miegą gerinančių papildų geriau investuoti į kokybišką lovą ar bent jau čiužinį. Miego sąskaita geriau netaupyti. Be abejonės, tokia investicija tikrai greitai atsipirks. Svarbus netgi patalynės audinys – jeigu jis dirgina odą ar sukelia prakaitavimą, sėkmingai užmigti bus itin sunku. Pagalvė atlieka taip pat labai svarbų vaidmenį – kai kurie savo mėgstamiausią pagalvę vežiojasi visur kartu su savimi. 

 

*Lovoje tik miegokite. Nerekomenduojama lovoje valgyti, skaityti, dirbti. Idealiausia, jei miegamasis yra atskira ir tik miegui skirta patalpa. Jei galimybių atskiram kambariui nėra, tuomet reikėtų stengtis bent sudaryti privačios erdvės įspūdį. Atėjus į lovą, reikia nuoširdžiai palikti už sienos (ar bent jau širmos) visus dienos darbus, rūpesčius ir pasistengti kokybiškai pailsėti. 

 

*Dar keletas paprastų patarimų. Naudingas ir lengvas pasivaikščiojimas prieš miegą. Reguliarios fizinės veiklos praktikavimas, kaip žinia, turi ne vieną pliusą. Tai turėtų tapti maloniu įpročiu. 

 

Dar viena puiki idėja – valandą socialiniuose tinkluose galima iškeisti į malonų laiką šiltoje vonioje, papildytoje atpalaiduojamąjį poveikį turinčiais aromatais, pavyzdžiui, levandų ar bergamočių eteriniais aliejais. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Iš rankų ryte ir vėl iškrito puodelis? Įdėjote į šaldytuvą tuščią lėkštę? Pamiršote išvesti šunį? Teisinatės kolegai, kad blogai išsimiegojote, todėl pamiršote atnešti jam žadėtą ataskaitą? Gal jau metas kažką keisti ir pagaliau pailsėti?

Plačiau:

10 būdų, padedančių geriau išsimiegoti
+3
+3 -0
  • Miego sutrikimai
  • Miegas
  • Miego trūkumas
  • Nemiga
  • Miego gerinimas
  • Eteriniai aliejai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *