Plokščioji kerpligė – gana dažna liga, dėl kurios imama varstyti dermatologo kabineto duris. Nustatyta, kad žmonės, sergantys plokščiąja kerplige, sudaro apie 1 % visų dermatologinių pacientų. Plokščioji kerpligė nėra pavojinga bendrai žmogaus sveikatos būklei, tačiau dėl šios ligos sukeliamų simptomų gali suprastėti žmogaus gyvenimo kokybė. Domimės, kas sukelia plokščiąją kerpligę, kokie požymiai išduoda šią ligą ir kaip ją gydyti.
Ligos atsiradimą lemia imuniteto „sukilimas“ prieš organizmą
Iki šiol nėra iki galo aiškus plokščiosios kerpligės atsiradimo mechanizmas. Populiariausia ir dažniausiai pripažįstama pasaulyje ligos atsiradimo teorija aiškina, kad ligą gali lemti stiprių nervinių išgyvenimų ar tam tikrų specifinių medikamentų poveikis žmogaus imuninei sistemai. Minėti faktoriai išprovokuoja imuninę sistemą nebeatpažinti kaip savų tam tikrų organizmo audinių ir juos „pulti“.
Plokščiosios kerpligės atveju imuninė sistema „puola“ ir pažeidžia tam tikrus odos plotus. Ligos, kurių metų imuninė sistema „puola“ savus audinius, vadinamos autoimuninėmis. Šią teoriją pagrindžia ir faktas, kad plokščiąja kerplige labiau linkę sirgti tie žmonės, kurie serga kitomis autoimuninėmis ligomis, tokiomis kaip:
- opinis kolitas,
- vitiligo liga,
- dermatomiozitas,
- sunkioji miastenija,
- pirminė biliarinė kepenų cirozė.
Taip pat pastebėta, kad plokščioji kerpligė dažnai pasireiškia hepatitu C sergantiems žmonėms. Manoma, kad hepatito C virusas taip pat išprovokuoja imuninę sistemą „sukilti“ prieš savus audinius, nes pats virusas odos audinyje ligos metu nėra aptinkamas.
Odos ligą atpažinti padeda specifinis bėrimas
„Patys bėrimai itin niežti ir sukelia didelį diskomfortą. Sunkesniais ligos atvejais gali būti pažeista burnos ar makšties gleivinė, skalpo oda, nagai.“ Plokščioji kerpligė „išsiduoda“ specifiniu, tik jai būdingu bėrimu. Dažniausiai pirmieji bėrimai atsiranda rankų lenkiamuosiuose paviršiuose – ties alkūnėmis ir riešais. Odos bėrimas pasireiškia apvaliais, blizgiais, rausvai melsvos spalvos mazgeliais. Šie mazgeliai gali išsidėstyti glaudžiai vienas šalia kito, ratu, linija ir kitaip.
Mazgelių dydis gali varijuoti nuo 1 mm iki 1 cm. Patys bėrimai itin niežti ir sukelia didelį diskomfortą. Sunkesniais ligos atvejais gali būti pažeista burnos ar makšties gleivinė, skalpo oda, nagai. Burnos gleivinė pasidengia tarsi baltu tinkleliu. Kai kuriems žmonėms burnoje esantys bėrimai gali būti visiškai neskausmingi, kitiems skausmą išprovokuoja aštrus, sūrus ar karštas maistas.
Plokščioji kerpligė gydoma numalšinant imuninę sistemą
Per 8–12 mėnesių bėrimai gali praeiti ir savaime, tačiau norint pagreitinti gijimą ir palengvinti ligos simptomus dažniausiai skiriamas gydymas. Gydant svarbiausias tikslas – sumažinti vietinį imuninės sistemos poveikį odai, tam skiriami tepalai, kurių sudėtyje yra gliukokortikoidų.
Sunkesniais atvejais, kai pažeidžiamas skalpas, nagai ar skirtingų organų gleivinė, gali prireikti sistemiškai veikiančių gliukokortikoidų tablečių pavidalu. Niežėjimui slopinti skiriami antihistamininiai vaistai. Kai kuriems pacientams veiksmingas ir natūralus gydymas – saulės vonios, drėgni kompresai.
„Kasmet pasaulyje diagnozuojama maždaug 300 milijonų niežų atvejų. Nors niežais dažniausiai užsikrečia ir platina tie, kurie nesilaiko tinkamos higienos, tačiau nė vienas nėra apsaugotas nuo šios ligos.“ Jei norite sužinoti niežų simtomus ir gydymosi būdus, spauskite čia: |
5 naudingi patarimai
Pateiksime keletą naudingų patarimų, padėsiančių greičiau įveikti plokščiąją kerpligę ir išvengti šios ligos pasikartojimo ateityje.
- Visų svarbiausia – venkite streso arba pasistenkite į jį reaguoti ramiau. Taip pat svarbu kuo daugiau ilsėtis ir gerai išsimiegoti.
- Stenkitės kuo mažiau kasytis niežtinčias vietas, nes grubus mechaninis poveikis gali pabloginti odos būklę ir skatinti bėrimų išplitimą. Nuraminti niežtinčią odą padės šalti kompresai ir odą drėkinantys kremai. Stenkitės nuolat trumpinti savo nagus, nes kasytis galite pradėti ir naktį.
- Stenkitės nerūkyti. Nustatyta, kad rūkantiesiems daug lėčiau gyja plokščiosios kerpligės pažeista burnos gleivinė.
- Esant bėrimams burnos gleivinėje, patariama itin kruopščiai skalauti burnos ertmę, nes ši tampa itin pažeidžiama ir imli infekcijoms. Venkite itin karšto, aštraus, labai sūraus maisto, galinčio sukelti burnos gleivinės deginimą ir skausmą.
- Lankykitės pas savo gydytoją profilaktiniam burnos gleivinės patikrinimui bent du kartus per metus, nes kyla 2 % tikimybė, kad burnos gleivinės bėrimai atsinaujins.
Susirgus plokščiąja kerplige stenkitės kuo mažiau jaudintis, nes galite patekti į nesibaigiantį ratą – nerimas dėl ligos gali tik paūminti simptomus ir padidinti pakartotinio susirgimo riziką. Taip pat svarbu suvokti, kad plokščioji kerpligė nėra tik odos liga, šis susirgimas dažniausiai nualinto organizmo ir stiprios nervinės įtampos pasekmė. Plokščiąją kerpligę efektyviausiai įveikti padės poilsis ir bendras viso organizmo stiprinimas.
Taip pat skaitykite:
Kaip sustiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis? »
Plokščioji kerpligė (simptomai, gydymas ir profilaktika) »
Kaip suvaldyti pyktį? Naudingi patarimai »
„Klausk eksperto“. Ar verta atsisakyti pieno produktų, jei beria veidą? »
„Sveikatos įstaigos“. Dermatologai »