Priešlaikinė ejakuliacija neabejotinai menkina lytinio gyvenimo kokybę

Gegužės 26, 2020 | Farmacininkė Rūtelė Foktienė
+18
+129 -111

Priešlaikinė ejakuliacija yra visame pasaulyje paplitusi problema, daranti įtaką ne tik kokybiškiems lytiniams santykiams, bet galinti reikšmingai pakenkti ir kitoms gyvenimo sritims. Laiku kreipiantis į gydytojus daugiau ar mažiau padėti galima bent devyniems vyrams iš dešimties – svarbu, kad problema neįsisenėtų ir nepridarytų sunkiai pataisomos žalos.

Kas yra priešlaikinė ejakuliacija ir kokie jos kriterijai?

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra vyriškosios lyties atstovų lytinė disfunkcija, kuriai būdinga labai greita ejakuliacija, įvykstanti dar prieš lytinę sueitį arba per pirmąją – antrąją minutę nuo penetracijos į makštį. Kitas svarbus kriterijus yra vyro savikontrolės stoka – tai reiškia, kad vyras nesugeba valdyti sėklos išsiveržimo lytinės sueities metu ir ejakuliacija beveik visiškai arba visiškai nuo jo valios ir norų nepriklauso. Kaip ir minėta prieš tai, ejakuliacija nevalingai gali įvykti dar iki lytinės sueities. Trečias, bet tikrai ne mažiau svarbus PE diagnostikos aspektas yra neigiami psichologiniai padariniai, sukeliami šios lytinės disfunkcijos kamuojamam asmeniui. Vyras dėl nuolat arba dažnai pasireiškiančios PE jaučia nervinę įtampą, nusivylimą savo jėgomis, nepasitikėjimą savimi. Ilgainiui problemą giliai išgyvenantis vyras gali pradėti vengti fizinio artumo, mat geriau gyventi be lytinio gyvenimo teikiamų malonumų, nei nuolat patirti gėdą ir nerimą dėl galimos PE. Kuo labiau dėl PE išgyvenama, tuo didesnė PE pasireiškimo ateityje tikimybė.

"Laiku kreipiantis į gydytojus daugiau ar mažiau padėti galima bent devyniems vyrams iš dešimties – svarbu, kad problema neįsisenėtų ir nepridarytų sunkiai pataisomos žalos."

Kuo skiriasi pirminė PE ir antrinė PE?

Medicininiu atžvilgiu PE skirstoma į du lytinės disfunkcijos tipus – pirminę, kitaip vadinamą ilgalaike. Ji trunka visą gyvenimą. Antrinė PE gali būti įgyjama bet kuriuo gyvenimo laikotarpiu.

Pirminė PE, trunkanti visą gyvenimą, pasireiškia jau nuo lytinio gyvenimo pradžios. Jai būdingas labai greitas sėklos išmetimas – dar prieš lytinę sueitį (įsiskverbimą į makštį) arba labai greitai po jos. Ejakuliacija šiuo atveju dažniausiai įvyksta per pirmąsias dvi minutes.

Antrinė arba įgyta PE dėl įvairiausių priežasčių progresuoja po truputį. Ji atsirasti gali visai netikėtai ir nustebinti ne tik patį iki tol savo lytiniu gyvenimu patenkintą vyrą, bet ir jo partnerę. Įgytos PE atveju laikas iki ejakuliacijos reikšmingai sutrumpėja, bet gali būti kiek ilgesnis, nei pirminės PE metu. Vis dėlto vyrą tai gali labai rimtai paveikti – jis nesupranta, kas nutiko, todėl kyla pavojus ne tik jo psichologinei sveikatai, bet ir poros santykiams.

Kokios PE diagnostikos galimybės?

Gydytojas išsamiai apklausia pacientą, siekdamas nustatyti, kokio tipo PE galimai kamuoja pacientą – ar ji trunka visą jo gyvenimą, ar atsirado netikėtai tam tikru metu. Labai svarbios ir PE aplinkybės – galbūt pacientas pastebi, kad jos pasireiškimą lemia aplinka, patirti išgyvenimai ar partnerės pasirinkimas, o galbūt PE įvyksta nuolat ir nepriklauso nuo jokių pasikeitimų, t.y. pasireiškia pastoviai. Pacientas turi nuoširdžiai atsakyti į klausimus apie savo žalingus įpročius, darbe ar kitose gyvenimo srityse galimai patiriamą nervinę įtampą, išgyventus sukrėtimus ir panašiai. Vyrui kitų lytinių aktų metu patariama chronometru išmatuoti laiką nuo įsiskverbimo į makštį iki sėklos išmetimo. Šis periodas vadinamas latentiniu intravaginaliniu ejakuliacijos laiku ir yra vienas svarbiausių PE diagnostikos kriterijų. Žinoma, jo išmatuoti neįmanoma, jei ejakuliacija įvyksta dar prieš lytinę sueitį – tuomet pacientas turi aiškiai pasakyti, kokiu dažniu ir kokiomis aplinkybėmis taip nutinka. Gydytojas taip pat siekia išsiaiškinti, koks PE poveikis vyro lytiniam gyvenimui, jo jaučiamai nervinei įtampai ir įtakai kitoms gyvenimo sritims. Tai yra, svarbu suprasti, kokią įtaką PE daro ne tik vyro, bet ir poros gyvenimo kokybei. Gydytojas stengiasi atmesti kitas galimas lytines disfunkcijas ir kuo tiksliau nustatyti diagnozę bei paskirti vyrui tinkamą ir priimtiną gydymą.

Erekcijos funkcijos sutrikimas arba erekcijos disfunkcija yra būklė, kai nepavyksta pasiekti ir (arba) palaikyti reikiamo varpos standumo, reikalingo pilnaverčiam lytiniam aktui atlikti. Ši problema dažnesnė tarp brandaus amžiaus lytiškai aktyvių vyrų, tačiau ji užklumpa ir net labai jaunus vyriškosios lyties atstovus. Kaip erekcija susijusi su bendra organizmo būkle ir kokios jos disfunkcijos gydymo galimybės?

Plačiau:

Apie erekcijos funkcijos sutrikimą ir jo gydymą

+18
+129 -111
  • Vyrų ligos
  • Lytinio gyvenimo sutrikimai
  • Lytiniai santykiai
  • Priešlaikinė ejakuliacija
  • Lytinis susijaudinimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *