Profesorius R. Christensenas žada erškėtuogių revoliuciją: jos malšina sąnarių skausmus

Gruodžio 15, 2014 | Reklama
+10
+10 -0

Erškėtuogės ne šiaip sau vadinamos tikru vitaminų lobynu, kuriame susikaupusi visa Mendelejevo lentelė. Jos sveikatinimo tikslais vartojamos nuo neatmenamų laikų. Pavyzdžiui, vitamino C erškėčio vaisiuose yra 10 kartų daugiau negu juoduosiuose serbentuose ir 100 kartų daugiau negu obuoliuose. Jos padeda atsikratyti ne tik avitaminozės, bet ir, pavyzdžiui, depresijos. 

Žinoma, kad erškėtuogių antpilai ir nuovirai padeda kovoti su sezoniniais peršalimais, gerina nuotaiką, stiprina imunitetą ir itin teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemos bei galvos smegenų veiklą. Šįkart – sensacinga žinia apie erškėtuogių poveikį sąnariams. 

Erškėtuogių iššūkis tradiciniams nuskausminamiesiems 

Lietuvoje vykusioje konferencijoje „Judėk sveikai“ Kopenhagos universitetinės ligoninės Parkerio instituto profesorius Robinas Christensenas pristatė savo tyrimų rezultatus, kurie teikia vilties, kad erškėtuogės taps labai efektyviu preparatu, malšinančiu sąnarių skausmus. 

„Mūsų tikslas, padėti žmogui išbandyti visas įmanomas nemedikamentines priemones, prieš apsisprendžiant gultis ant chirurginio stalo. Juk ne visuomet reikia keisti sąnarį. Dažnai pakanka paprastesnių priemonių. Tai – ir specialios mankštos, ir kūno svorio reguliavimas, ir mitybos raciono papildymas naudingomis medžiagomis, pavyzdžiui, erškėtuogių milteliais“, – sako profesorius. 

Miškinėse erškėtuogėse gausu geležies

Ką žinote apie miškines erškėtuoges? 

„Jų sudėtyje yra įvairių vitaminų, geležies, todėl yra tinkami avitaminozėms (vitaminų trūkumui organizme) ir geležies stokos anemijai (mažakraujystei) gydyti.“ 

Antpilo receptas ir daugiau informacijos čia:
Miškinio erškėčio vaisiai »

Pasak profesoriaus, erškėtuogių tyrimai – naujausia ir perspektyviausia tyrimų sritis, siekiant sumažinti sąnarių skausmus ir palengvinti judėjimą. Maždaug 30–40 % visų žmonių jaučia raumenų ir kaulų ligų požymius, o dėl šių ligų kenčia per 100 mln. Europos gyventojų. Profesoriaus teigimu, daugumai jų gali padėti būtent erškėtuogės. 

Kopenhagos ligoninės reumatologijos klinikoje dirbantis profesorius pirmiausia pasidomėjo savo kolegų surinkta moksline medžiaga – koks galėtų būti erškėtuogių efektyvumas lyginant su kitomis priemonėmis, malšinant osteoartritu sergančių žmonių sąnarių skausmus. Medikamentiniai iki šiol dažniausiai naudoti gydymo metodai, pasak prof. Robino Christenseno, turi trūkumų: prie vienų priprantama (morfijus), kitų negalima vartoti kasdien, nes šalutinis poveikis labai stiprus (nuskausminamieji), treti labai brangūs. 

Naujausi moksliniai tyrimai parodė, kad iki šiol naudotas gliukozaminas – daugeliu atvejų neveikia. O maltų erškėtuogių vartojimas – ir efektyvus (iki 37 %), ir nebrangus, ir neturi šalutinio poveikio. Vienintelis trūkumas – siekiant rezultato iki šiol jų reikėdavo labai daug suvartoti (6 kartus per dieną), o tai – nepatogu. 

„... maltų erškėtuogių vartojimas – ir efektyvus (iki 37 %), ir nebrangus, ir neturi šalutinio poveikio.“ Žvilgsnis nukrypo į Čilę 

Profesorius pasakoja, kad savo naujausią tyrimą atliko tuomet, kai Parkerio institutą pasiekė naujos kartos erškėtuogių milteliai, pakeitę Danijoje augintų erškėtuogių produktus. Ištyrus Čilėje augančių laukinių erškėtuogių (Rosa canina) mėginius nustatyta, kad jose veikliųjų medžiagų (rozenoidų) koncentracija didesnė. 

„Siekėme maksimalaus rezultato – kuo didesnės veikliosios medžiagos koncentracijos. Gaminant erškėtuogių miltelius naudota tik žievelė, o ne tokie naudingi erškėtuogių kauliukai – pašalinti“, – atskleidžia laboratorijos virtuvę R.Christensenas. 

Tyrimas su 150 osteoartritu sergančių pacientų 

Sąnarių skausmas gali būti numalšintas erškėtuogių milteliaisOsteoartritas – dažniausia pasaulyje imuninė sąnarių liga. Ja susergama, kai senstant sąnarių kremzlės dyla, plonėja, todėl sąnario judesiai tampa skausmingi. 

Tyrimo metu 150 osteoartritu sergančių pacientų, kenčiančių kelio sąnarių skausmus, suskirstyti į tris grupes, vartojusias skirtingus erškėtuogių produktus ir placebą. Tyrimas truko 12 savaičių. Daugumą grupėse sudarė moterys, jų vidutinis amžius 65-eri metai, pacientės turėjo antsvorio. Nė vienas tyrimo dalyvis nežinojo, ką vartoja – placebą ar erškėtuogių miltelius. Medikai fiksavo jų sąnarių skausmo pokyčius: susilpnėjo, sustiprėjo ar niekas nepakito. Skausmas sumažėjo vidutiniškai 29 %. 

Profesorius tyrimo rezultatais liko labai patenkintas. Skausmas pacientams, vartojusiems naujos kartos Čilės erškėtuogių miltelius tik 3 kartus per dieną, sumažėjo vidutiniškai 29 %. Žinoma, erškėtuogių miltelių profesorius negali pavadinti įprastu skausmą malšinančiu preparatu: „Jie veikia lėtai, pasiekti efektui prireikia mėnesio. Čia – panašiai kaip žuvų taukai: rezultatai juntami po tam tikro laiko.“ 

Trečiasis lygmuo: pasiekti objektyvumo padeda 3D technologijos 

Profesorius sulaukia daugybės klausimų, ar tikrai erškėtuogės tokios efektyvios? Juk ir placebas gali malšinti skausmus. Tarkime 1944 m. Antrojo pasaulinio karo metu gydytojas iš Bostono, dr. Henry’is Knowlesas Beecher’is paskelbė, kad pasitelkęs placebą nuskausmino 75 % sužeistų karių. Tai gal ir erškėtuogės veikia panašiai? 

„Mano kolega iš Parkerio instituto, biomechanikos specialistas Marius Henriksenas, apibendrino mano tyrimą, pasitelkęs į pagalbą išmaniąsias technologijas (tarp jų ir 3D bei kitas kompiuterines projekcijas). Jis filmavo tiriamų pacientų eiseną ir lygino ją prieš ir po tyrimo. Vieniems buvo duodamas vartoti placebas, o kitiems – erškėtuogių milteliai. Išmaniosios technologijos tik patvirtino tai, ką įrodžiau savo tyrimu“, – kartoja profesorius. 

Prof. R. Christensenas sako, kad kompiuterinės projekcijos – labai objektyvus matmuo. Nes juk pats žmogus negali pasakyti, kad jam skauda 10, 15 ar 30 % mažiau. O išmaniosios technologijos, vertindamos žmogaus eisenos pokyčius per tam tikrą laiką, yra objektyvios ir gali labai tiksliai pamatuoti pokyčius. Daugumos erškėtuogių miltelius vartojusių pacientų eisena tapo laisvesnė, nes sumažėjo sąnarių skausmas. Pasak profesoriaus, tyrimai nuteikia optimistiškai – erškėtuogėse esančios aktyviosios medžiagos gali padėti sąnarių skausmą kenčiantiems žmonėms. 

Taip pat skaitykite:
Kaip išvengti kelio skausmo po bėgimo? Pataria kineziterapeutė Toma Kreivėnaitė »
Bechterevo liga – gyvenimas be lankstumo »
Kai traumatologas negali išgydyti skaudančios vaiko kojos »

+10
+10 -0
  • Reumatoidinis artritas
  • Kelio sąnarys
  • Peties sąnario skausmas
  • Reumatologai
  • Miškinio erškėčio vaisiai
  • Sąnariu skausmai
  • Osteoartritas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *