Dažnas ir varginantis pilvo pūtimas gali ne juokais trikdyti normalią gyvenimo kokybę, o nevalingas dujų šalinimas ir pilvo gurguliavimas gali sukelti nemažai problemų, susijusių su pasitikėjimu savimi ir socialiniu aktyvumu. Taigi pilvo pūtimas, dar vadinamas meteorizmu, tikrai nėra susijęs tik su liemens apimties padidėjimu, kai kur kas sunkiau užsegti kelnes ar sijoną. Tai kur kas didesnė bėda.
Pilvo pūtimas – ne tik sunkumo jausmas
Pilvo pūtimą arba meteorizmą pacientai apibūdina ne tik kaip sunkumo, bet ir kaip išsipūtimo, pilvo apimties ir pilvo raižymo jausmą. Pašalinti dujas iš virškinimo trakto 15-25 kartus per parą yra visiškai normalu. Tačiau toks nemalonus tempimas gali būti labai skausmingas ir riboti normalią žmogaus kasdienę veiklą, o dažnesnis dujų šalinimas turėtų paskatinti susirūpinti savo sveikata. Pilvo pūtimo priežasčių reikėtų ieškoti tuomet, kai jis kaip nors trukdo normaliai žmogaus kasdienybei.
Dažniausia priežastis – nurytas oras
Didžiausią į virškinimo traktą patekusių dujų kiekį paprastai sudaro nurytas oras. Pasirodo, kad su kiekvienu maisto kąsniu žmogus nuryja net po kelis mililitrus oro. Šis nuryjamo oro kiekis gali padidėti tuomet, kai žmogus valgo nedėmesingai, paskubomis ir užsiimdamas kitomis veiklomis ar kalbėdamas. Geriant skysčius oro nuryjama dar daugiau, ypač jei skysčiai siurbiami per šiaudelį.
Oro į virškinamąjį traktą gana daug patenka kartu su gazuotais gėrimais, tad jei asmuo kenčia nuo pilvo pūtimo, tai pirmiausia, ką jam reikėtų padaryti, tai atsisakyti gazuotų ir saldintų gėrimų. Pilvo pūtimą arba meteorizmą pacientai apibūdina ne tik kaip sunkumo, bet ir kaip išsipūtimo, pilvo apimties ir pilvo raižymo jausmą. Pašalinti dujas iš virškinimo trakto 15-25 kartus per parą yra visiškai normalu.
Pilvą pūsti gali ir dėl tam tikro suvalgyto maisto, kuriame daugiau paprastųjų angliavandenių, laktozės, fermentuojamų sacharidų (FODMAP), baltymų ir t.t. Dauguma žino, kad pilvą intensyviau ir dažniau pučia nuo pupelių, žirnelių, kopūstų, obuolių, kriaušių, slyvų, šviežio pieno ir pan. Kiekvienas savo sveikata ir gera savijauta besirūpinantis asmuo turėtų stebėti, kokie produktai jam dažniau sukelia įvairius virškinimo sutrikimus, tarp jų – ir pilvo pūtimą.
Kartais pilvo pūtimas praneša apie kokią nors ligą
Jei mitybos ir gyvenimo būdo korekcijos nepadeda atsikratyti meteorizmo, tuomet gali būti, kad pilvą pučia dėl kokių nors sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, fruktozės ar laktozės bei gliuteno netoleravimo, vidurių užkietėjimo, funkcinės dispepsijos, dirgliosios žarnos sindromo ar Krono ligos, įvairių infekcinių virškinimo trakto ar sisteminių ligų, kasos sutrikimų ir t.t. Dėl išsamesnių tyrimų reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir (arba) gydytoją gastroenterologą.
Greita pagalba kenčiant nuo pilvo pūtimo
Espumisan 40 mg minkštosios kapsulės padeda greitai simptomiškai sumažinti varginantį pilvo pūtimą. Espumisan yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas suardo dujų burbuliukus, susikaupusius skrandyje ir žarnose. Išlaisvintos dujos lengvai pašalinamos. Espumisan vartojamas ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, simptominiam gydymui. Jeigu Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, kreipkitės į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Nuolatinis pilvo pūtimas (meteorizmas) gali būti ne tik nemalonus virškinimo sutrikimų simptomas. Jis gali gerokai pabloginti gyvenimo kokybę. Pilvo skausmas, raižymas ir gurgimas tikrai negali būti lengvos ir sėkmingos dienos palydovais. Kai kuriems pacientams vidurių pūtimas tampa nelengvu psichologiniu išbandymu, apribojančiu galimybę laisvai jaustis viešumoje. Retkarčiais pasitaikantys ir savaime praeinantys meteorizmo epizodai neturėtų prognozuoti jokių sunkesnių sveikatos sutrikimų, tačiau labai dažnai arba nuolat kankinančio pilvo pūtimo priežasčių ieškoti būtina. Plačiau: 3 pilvo pūtimo priežastys |