Svaigaus gėrimo skaudžios pasekmės

Vasario 19, 2018 | L.Rimgailė
+12
+12 -0

Jau nuo senų laikų buvo kalbama apie alkoholio žalą. Štai Biblijoje, Senajame Testamente, yra sakoma: „Nemėgink įrodyti savo jėgų gerdamas vyną, nes vynas daugelį yra pražudęs“. Apie tai, jog alkoholis išties pražudo ne vieną žmogų, liudija ir statistika.

Higienos instituto duomenimis, 2016 m. 670 žmonių mirė dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių priežasčių: nuo alkoholinės kepenų ligos mirė  46,1 proc., atsitiktinio apsinuodijimo alkoholiu – 28,8 proc., o nuo alkoholinės kardiomiopatijos – 12,2 proc..

Kokias sveikatos problemas sukelia besaikis alkoholio vartojimas?

 Dažnai tie, kurie vartoja alkoholį, skundžiasi, jog juos kamuoja alkoholinis gastritas, kuris gali būti ūmus arba lėtinis. Toks skrandžio gleivinės pažeidimas susidaro tuomet, kai žmogus daug vartoja alkoholinių gėrimų. Skrandžio skausmai – vienas iš pagrindinių simptomų.

Apsinuodijimas alkoholiu labai dažnai pasireiškia tokiais nemaloniais simptomais kaip galvos skausmas, įvairūs virškinimo sutrikimai…

Besaikis alkoholio vartojimas sukelia įvairius psichikos ir elgesio sutrikimus, atsiranda nervų sistemos degeneracija. Be to, nuo dažno alkoholio vartojimo atsiranda alkoholio sukelta polineuropatija, kardiomiopatija.

Dažnas alkoholio vartojimas sukelia ir kepenų ligas. Pavyzdžiui, kepenų cirozė atsiranda tuo atveju, kai pažeistų kepenų ląstelių vietą užpildo jungiamasis audinys, todėl nyksta kepenų struktūra, sutrinka kraujotaka per kepenis, vystosi jų nepakankamumas. Sergant kepenų ciroze atsiranda tokie simptomai kaip niežulys, yra jaučiamas darbingumo sumažėjimas, maudimas dešinėje pašonėje, nėra apetito, krenta svoris, atsiranda dantenų kraujavimas, gelta.

Lėtinis alkoholinis pankreatitas (kasos uždegimas) taip pat gali atsirasti nuo per dažno alkoholio vartojimo. Žmogų vargina recidyvuojantys pilvo skausmai, kurie pagal pobūdį gali būti maudžiantys, duriantys arba deginantys. Atsiranda pykinimas, pilvo pūtimas, karščiavimas, virškinimo sutrikimai, kuriuos lemia kasos pažeidimo sąlygojamas nepakankamas virškinimo fermentų kiekis.

"Sergant kepenų ciroze atsiranda tokie simptomai kaip niežulys, yra jaučiamas darbingumo sumažėjimas, maudimas dešinėje pašonėje, nėra apetito, krenta svoris, atsiranda dantenų kraujavimas, gelta."

Statistika, kuri džiugina

 Lietuvos Statistikos departamentas 2017 m., gegužės mėnesį pranešė, jog mirtingumas nuo alkoholio mūsų šalyje mažėja: 2016 nuo tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių mirties priežasčių mirė 23,4 asmenys, 100 tūkst.. Lietuvos gyventojų, kai tuo tarpu 2015 m. buvo registruojama 25,2, o 2014 m.  – 25,8 mirčių 100 tūkst. gyventojų.

Kaip atsisakyti tų „velnio lašų“?

Atrodo, nieko čia tokio, jei per šventes išgersime vieną ar kitą taurelę alkoholinio gėrimo, kur kas blogiau būna tuomet, kai suprantame, jog taurusis gėrimas mums suteikia daug laimės, pasitikėjimo savimi ir staiga jis tampa tuo „laimės šaltiniu“, kurio kasdien norime dar ir dar. Ir taip net nespėjame pajusti, kaip alkoholis tapo tarsi priemonė, kuri mums leidžia atsipalaiduoti ir jo vis sunkiau atsisakyti.

Statistikos departamento duomenimis 2011 m. alkoholio vartojimas Lietuvoje siekė 14,1 litro absoliutaus alkoholio vienam suaugusiam (15 metų ir vyresniam) gyventojui ir buvo vienas didžiausių Europos Sąjungoje. Taigi alkoholizmas yra labai aktuali problema, todėl nenuostabu, kad yra paplitę daugybė teorijų ir metodų, kaip reikėtų jį gydyti. Apie vieną jų – kodavimą nuo alkoholio, turbūt girdėjo kiekvienas, tačiau retas iš tikrųjų žino kas tai yra ir kaip jis veikia.

Plačiau:

Alkoholizmo gydymas: mitai ir tikrovė

Allen Carr savo knygoje „Lengvas būdas suvalgyti alkoholį“ duoda daugybė patarimų, kurie turėtų padėti išsivaduoti nuo nemalonios alkoholio priklausomybės. Štai keletas iš jų:

  1. Negalvokite „Turiu daugiau niekada nebegerti!“, nes tai sukelia netekties jausmą. Verčiau tokią mintį keiskite į jausmą: „Argi ne nuostabu! Pražūtis daugiau nebevaldys mano gyvenimo!“.
  2. Suvokite, jog jūs kontroliuojate geismą, o ne atvirkščiai – pasirinkimas visuomet yra jūsų ir tik jūsų.

Permainos, kurios sumažins alkoholio vartojimą?

Nuo 2018 m. sausio 1 d. pasikeitė mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarka. Alkoholiu prekiaujančios įstaigos nuo šiol svaigiuosius gėrimus gali parduoti tik asmenims nuo 20 metų. Be to, prekeiviai privalo tikrinti visų jaunesnių nei 25 m. pirkėjų, kurie nori įsigyti alkoholio, dokumentus.

Tikėkimės, jog toks alkoholio įstatymų pakeitimas atneš džiugias permainas mūsų šaliai ir kasmet vis mažiau žmonių nukentės nuo besaikio alkoholio vartojimo.  

+12
+12 -0
  • Alkoholizmas
  • Alkoholis
  • Alkoholizmo gydymas
  • Alkoholizmo simptomai
  • Virškinimo gerinimas
  • Pilvo pūtimas
  • Pilvo kolika
  • Pilvo diegliai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *