Nuolatos jaučiate troškulį, mieguistumą, trūksta energijos, skauda ir svaigsta galva, vargina sausa oda? Tai vieni iš daugelio nemalonių pojūčių, kuriuos gali sukelti dehidratacija – vandens kiekio organizme sumažėjimas. Kava, alkoholis, saldieji gėrimai, nesveikas maistas, gausus prakaitavimas sporto salėje pašalina iš organizmo vandenį, todėl laiku neatstačius jo balanso gali prasidėti rimtių sveikatos sutrikimų.
„30 kg turi tekti 1 l, taigi, jei sveriate 60 kg, optimalus jūsų suvartojamo negazuoto mineralinio ar paprasto vandens, nesaldintos arbatos kiekis būtų 2 l.“Kokios dehidratacijos priežastys?
Elementariausia ir paprasčiausia priežastis – geriame per mažai vandens. Kiekvienam žmogui per parą rekomenduojama išgerti kelis litrus vandens, priklausomai nuo jo svorio. 30 kg turi tekti 1 l, taigi, jei sveriate 60 kg, optimalus jūsų suvartojamo negazuoto mineralinio ar paprasto vandens, nesaldintos arbatos kiekis būtų 2 l. Vanduo prarandamas ir sporto metu, jis paprasčiausiai išprakaituojamas, todėl intensyviai sportuojant būtina vartoti pakankamai skysčių, kad po treniruotės ar jos metu nepasidarytų silpna ir „neaptemptų akyse“.
Dehidratacija gali atsirasti ir dėl tokių fizinių veiksnių kaip: vėmimas, viduriavimas, dažnas šlapinimasis, įvairios ligos (cholera, geltonasis drugys ir pan.).
Dažniausi dehidratacijos simptomai:
- galvos skausmas;
- sumažėjęs kraujospūdis;
- aptemimas akyse ir galvos svaigimas staigiai atsistojus;
- raumenų spazmai;
- jėgų trūkumas;
- išsausėjusi oda.
Dehidratacija – kaip jos išvengti?
Ryte būtinai išgerkite stiklinę šilto vandens, jis padės atstatyti skysčių pusiausvyrą organizme, kuris sutrinka miego metu. Be to, vanduo skatina medžiagų apykaitą, todėl greičiau pasijusite žvalūs ir kupini energijos. Pasimėgauti vandens stikline galite ir likus pusvalandžiui iki valgio. Vanduo skystina kraują, palengvina maistinių medžiagų įsisavinimą ir gerina virškinimą.
Jei neįsivaizduojate savo dienos be kavos puodelio ar net kelių, po kiekvieno jų, turėtumėte išgerti bent porą stiklinių vandens, nes kavoje esantis kofeinas ne tik tonizuojančiai veikia, bet ir paspartina vandens pasišalinimą iš organizmo. Stiklinė vandens po treniruotės taip pat padės atkurti vandens trūkumą kraujyje.
Svarbu! Sutrikus vandens balansui organizme, žmogų ima traukti sūrus maistas, nes jame esanti druska leidžia organizme sulaikyti vandenį, tada inkstai prafiltruoja mažiau vandens ir sumažėja. Todėl, jei patyrėte dehidrataciją, iš karto gerti vandenį milžiniškais kiekiais būtų neprotinga, nes inkstai paprasčiausiai nebespės jo filtruoti. Be to, turite žinoti, kad po dehidratacijos organizmas tampa labai imlus ligoms, tad vandens pusiausvyros atstatymas turėtų vykti iš lėto.
„Aktyvus sportavimas yra vienas iš rizikos veiksnių, galinčių sukelti dehidrataciją. Taip atsitinka dėl to, kad organizmas palaiko pastovią kūno temperatūrą, garindamas skysčius per odą.“ Plačiau skaitykite: |
Kaip teisingai atkurti vandens balansą organizme?
Inkstai turi suprasti, kad organizme nebėra vandens deficito. Kad tai įvyktų, kasdien išgerkite viena stikline daugiau nei geriate įprastai. Nepamirškite sekti šlapimo: jei šlapinatės daugiau, išgerkite 2–3 stiklinėmis daugiau. Jei ne, kasdienį suvartojamo vandens kiekį padidinkite trečdaliu arba puse stiklinės šilto vandens. Po tam tikro laiko jūsų inkstai persiorientuos ir supras, kad sausros pavojus jau praėjo ir ims nuosekliai filtruoti į organizmą patenkantį vandenį.
Tiesa, dehidratacija gana klastinga liga, jos simptomai iš karto nepastebimi, todėl galite net nežinoti, kad jūsų organizme vandens pusiausvyra išsibalansavo. Pastebėjus pirmuosius simptomus derėtų nedelsiant imtis priemonių, nes kartais visiškai panaikinti vandens stygiaus pasekmes, padarytas organizmui, reikia ne vienerių metų.
Kas nutiks, jei vandens balansą organizme keisiu per greitai?
Organizmui trūkstant vandens, jis kaupia druskas. Kai pradedate daugiau šlapintis dėl padidėjusio vandens kiekio, sukauptos druskos imamos lėtai šalinti iš organizmo. Vis dėlto jei vandens stygių bandysite naikinti per greitai, tose vietose, kur buvo sukaupta druska, gali atsirasti limfinių sutrikimų.
Stebėkite savo kūną, nes veido, akių ir sąnarių patinimai reiškia, kad vandens balanso atstatymas organizme vyksta per greitai. Tinimams ėmus mažėti, galima palaipsniui didinti vandens suvartojimą iki paros normos. Prisiminkite, kad kuo daugiau vandens patenka į organizmą, tuo didesnis druskų kiekis pašalinamas iš jo.
Puiku aciu