Ne paslaptis, jog norint sveikai maitintis, svarbu subalansuota mityba. Ją turėtų sudaryti tinkamas maistinių medžiagų: baltymų, angliavandenių, skaidulų ir riebalų kiekis bei jų tarpusavio santykis. Nors daugeliui gali pasirodyti, jog riebalų kasdienėje mityboje reikėtų vengti, tai tikrai nėra tiesa. Riebalai yra būtini gyvybinėms žmogaus funkcijoms palaikyti bei jie turi sudaryti apie trečdalį bendros maisto energetinės vertės. Visgi, reikėtų turėti omenyje, jog ne visi riebalai yra naudingi žmogui. Jie yra skirstomi į geruosius ir bloguosius. Kaip galima suprasti iš pavadinimų, būtent pastarieji yra tie, kurių reikėtų vengti, na o geruosius riebalus, kuriems yra priskiriami nerafinuoti ir neapdoroti augaliniai aliejai, būtina įtraukti į savo kasdienį maisto racioną. Kad būtų lengviau tai padaryti, šiame straipsnyje aptarsime keletą būdų, kaip virtuvėje galima panaudoti įvairiausius aliejus.
Alyvuogių aliejus
Alyvuogių aliejus yra bene pats populiariausias augalinis aliejus, ypatingai mėgstamas ir daug naudojamas Viduržemio jūros regiono virtuvėje. Jis garsėja sodriu skoniu bei žmogaus organizmui naudingomis medžiagomis – jame gausu polifenolių, karotenoidų, skvaleno, tokoferolių, kurie pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, o taip pat ir vitaminų A, E, K ir D, kurie naudingi odai, širdžiai ar net nervų sistemai. Aukštos kokybės alyvuogių aliejus gali būti idealus ingredientas salotų užpilams bei padažams gaminti. Taip pat pirmo, šalto spaudimo aliejus gali būti naudojamas ir kepimui, kadangi tuomet neišsiskiria laisvieji radikalai, kurie yra laikomi kancerogenais. Kuo mažesnis alyvuogių aliejaus rūgštingumas, tuo aukštesnė maksimali jo kaitinimo temperatūra.
Kokosų aliejus
Dar vienas itin gerai žinomas augalinis aliejus, kurį galima rasti daugelyje virtuvių – kokosų aliejus. Jis yra išgaunamas iš riešutinės kokospalmės vaisių vidinio minkštimo. Kokosų aliejus gali būti pasitelkiamas kepimui, troškinimui, kadangi kaitinant jį nesusidaro kenksmingų transriebalų rūgščių. Jis patiekalams suteikia subtilų tropinį skonį, todėl neretai yra naudojamas ne tik įvairiems troškiniams, bet ir desertams gaminti. Ypatingai jis mėgstamas žmonių, kurie praktikuoja veganišką mitybą, kadangi kokosų aliejus gali būti naudojamas ir kaip sviesto alternatyva. Turėkite omenyje, jog šalto spaudimo kokosų aliejus bus geriausias pasirinkimas, kadangi jame išlieka daug maistinių medžiagų bei jo skonis yra kur kas sodresnis.
Sezamų aliejus
Itin mėgstamas aliejus Azijos virtuvėje, kadangi pasižymi išskirtiniu aromatu bei skoniu, šiek tiek primenančiu riešutus. Sezamų aliejus yra skirstomas į du pagrindinius tipus: toks, kuris yra gaminamas iš neskrudintų sezamų, bei aliejus iš skrudintų sezamų. Neskrudintų sezamų aliejus yra naudojamas kepimui, jis yra šviesios spalvos bei švelnaus skonio. Tuo tarpu skrudintų sezamų aliejus yra tamsesnis, itin aromatingas bei pasižymintis išraiškingu skoniu, kuris primena riešutus, tačiau jis nėra skirtas kepimui – kur kas geriau juo apšlakstyti patiekalus gaminimo pabaigoje, kad būtų išsaugotos visos jo naudingosios savybės.
Linų sėmenų aliejus
Kaip galima suprasti, linų sėmenų aliejus yra išgaunamas iš linų sėmenų. Neretai jį į savo dienos racioną rekomenduoja įtraukti ir gydytojai, kadangi aliejaus sudėtyje yra alfa-linoleno rūgšties, omega-3 riebalų rūgšties, kuri yra be galo naudinga gerai širdies veiklai, normaliai smegenų funkcijai bei regėjimui palaikyti. Visgi, labai svarbu paminėti ir tai, jog linų sėmenų aliejus nėra tinkamas kepimui, todėl jį geriausia naudoti, gaminant šaltus patiekalus, tarkime, salotų užpilams ar vaisių bei daržovių kokteiliams. Tiesa, linų sėmenų aliejų rekomenduojama laikyti šaldytuve, kad jis nesugestų ir neprarastų sveikatai naudingų savybių.
Graikinių riešutų aliejus
Riešutų mėgėjams itin patiks ir graikinių riešutų aliejus, kuris dažnai naudojamas įvairiems gurmaniškiems patiekalams gaminti. Jame gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, tarp kurių ir omega-3, todėl jis yra itin naudingas žmogaus organizmui. Graikinių riešutų aliejų naudokite šaltiems patiekalams gaminti: salotų ar makaronų padažams, desertams, užkandžiams. Jis kiekvienam patiekalui suteiks daugiau skonio bei išskirtinumo. Verta žinoti, jog graikinių riešutų aliejų, taip pat kaip ir linų sėmenų, reikėtų laikyti šaldytuve.
Tai – keli pagrindiniai aliejai ir jų panaudojimo būdai. Turėkite omenyje, jog šių produktų pasirinkimas yra itin platus, todėl tikrai kiekvienas nesunkiai ras sau tinkamiausią variantą. Nebijokite eksperimentuoti ir išbandyti naujų skonių!