Žmonės, kamuojami depresijos, dažnai dėl šios ligos pakeičia savo valgymo įpročius. Vieniems apetitas sumažėja arba jie tiesiog jaučiasi per daug pavargę, kad galėtų užsiimti maisto ruošimu, kiti, atvirkščiai, nuolat persivalgo naudodami maistą nuotaikai pakelti. Nieko keisto, jog depresijos slegiami žmonės dažniausiai jaučia norą griebtis saldumynų – padidėjęs cukraus kiekis kraujyje staigiai pagerina nuotaiką. Deja, neilgam. Po kurio laiko gliukozės kiekis kraujyje šauna žemyn, tad nuotaika suprastėja ir žmogus jaučiasi dar blogiau nei prieš tai. Dėl šios priežasties depresija sergantys žmonės turėtų vengti saldumynų.
Yra ir daugiau mitybos principų, kurių derėtų laikytis depresijos slegiamiems asmenims, tad juos aptarsime plačiau.
Išbandykite Viduržemio jūros regiono dietą. Turbūt daugeliui žinoma Viduržemio jūros regiono dieta, kurią giria dauguma mitybos specialistų. Yra įrodyta, kad šios dietos besilaikantys žmonės rečiau serga cukriniu diabetu, miokardo infarktu ir kitomis ligomis. Tačiau dabar paaiškėjo, kad ji teikia ne tik fizinę, bet ir psichologinę naudą. Pasak neseniai atliktų studijų Ispanijoje ir Londone, šios dietos rekomenduojami produktai – vaisiai, daržovės, žuvis, riešutai, javai ir alyvuogių aliejus – turi teigiamą poveikį nuotaikai ir padeda depresiją nustumti į šalį.
Stenkitės vartoti kuo daugiau baltymų. Serotoninas yra neuromediatorius, kurio trūkumas sukelia depresijai būdingus simptomus. Jo svarbą parodo faktas, kad daugumos depresijai gydyti naudojamų medikamentų tikslas yra padidinti seratonino koncentraciją smegenyse.
Seratoninas mūsų organizme gaminamas iš aminorūgšties triptofano, o triptofano, deja, negalime pasigaminti, tad jo privalome gauti su maistu. Triptofanas susidaro skylant baltymams, tad jo gausu daug baltymų turinčiame maiste:
- vištienoje,
- kalakutienoje,
- lašišoje,
- pupelėse.
Taigi, norint palaikyti sveiką seratonino koncentraciją smegenyse, būtina pakankamai suvartoti minėtų produktų. Be to, vartojant daug baltymų turintį maistą, didėja darbingumas ir energijos kiekis, tad pasirinkę pietums vištienos ar kalakutienos kepsnį, tikrai nepralošite, net jeigu ir nesergate depresija.
Taip, ir vėl daržovės. Apie daržovių teikiamą naudą mūsų organizmui žino kiekvienas. Pasirodo, daržovės svarbios ir gydant depresiją. Pastebėta, kad sergantiesiems depresija dažnai trūksta B grupės vitaminų ir folio rūgšties.
Atlikus tyrimus, buvo nustatyta, kad folio rūgštis labai svarbi depresijos profilaktikai. Dėl folio rūgšties trūkumo sergant depresija gali net sumažėti antidepresantų efektyvumas. Taigi tai yra priežastis slegiamiems depresijos asmenims valgyti daug folio rūgšties turinčio maisto, o jos daugiausia žaliose daržovėse ir pupelėse.
„Pastebėta, kad sergantiesiems depresija dažnai trūksta B grupės vitaminų ir folio rūgšties.“ Gerkite daug vandens. Vanduo – lengvai prieinamas, praktiškai nemokamas ir neįtikėtinai naudingas mūsų organizmui. Tad kodėl jo negeriame daugiau? Garsi prancūzų gydytoja Caroline Longmore kaip pirmą žingsnį kenčiantiems nuo depresijos nurodo didesnį vandens kiekio suvartojimą. Pasak jos, nepakankamas vandens vartojimas sukelia disbalansą organizme, tad reikėtų kasdien jo išgerti ne mažiau nei 1,5 litro.
Net laikinas vandens trūkumas organizme gali paveikti mūsų nuotaiką, tad depresijos slegiamiems žmonėms reikėtų pasirūpinti, kad jo išgertų pakankamai. Papildomos kelios stiklinės vandens per dieną – paprastas ir lengvas kelias į geresnę savijautą.
Apribokite alkoholio vartojimą. Neretai depresijos kamuojami žmonės griebiasi butelio su tikslu bent trumpam pamiršti ligą. Deja, tiesa tokia, kad alkoholis ne tik neigiamai paveikia mūsų nuotaiką, miego kokybę ir motyvaciją, bet dar ir sumažina antidepresantų efektyvumą. Ir nors viena vyno taurė vakare gali atrodyti nekaltas būdas atsipalaiduoti po dienos darbų, visgi jos reikėtų vengti, kadangi alkoholis iš tikrųjų tik paaštrina ligos simptomus.
Depresija – sudėtinga liga, todėl norint ją įveikti reikalingas specialus gydymas ir gyvenimo būdo pokyčiai. Nors ir nėra stebuklingų maisto produktų, kurie staiga panaikintų visus simptomus, tačiau tinkama ir subalansuota mityba gali padėti išvengti nuotaikų kaitos šuolių, suteikti daugiau energijos ir žvalumo.