Tylus vyrų žudikas ‒ prostatos vėžys

Birželio 19, 2014 | Martynas Gelumbauskas
+5
+8 -3

Lietuvos vėžio registro duomenimis, prostatos vėžys ‒ dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Šią diagnozę kasmet išgirsta keli tūkstančiai vyrų. Gera žinia, kad aptikus prostatos vėžį ankstyvoje stadijoje jį galima visiškai išgydyti. Vis dėlto šia liga sergantis vyras dažniausiai ilgą laiką nejaučia jokių simptomų ir liga tyliai progresuoja. Dėl to labai svarbu, net ir nejaučiant jokių simptomų, reguliariai atlikti prostatos tyrimus. Skaitykite apie prostatos tyrimų rūšis ir prostatos vėžio gydymą.

Vyresniems nei 50 m. vyrams rekomenduojama kasmet atlikti patikrą dėl prostatos vėžio. Reguliarios prostatos patikros metu dažniausiai atliekami keli tyrimai.

PSA koncentracijos nustatymas kraujyje. Prostatos specifinis antigenas (PSA) ‒ prostatos ląstelių gaminamas baltymas, kuris mažais kiekiais randamas sveikų vyrų organizme, bet sergant prostatos vėžiu PSA koncentracija dažnai padidėja. Vis dėlto šis tyrimas nėra itin tikslus, nes minėto baltymo gali padidėti ir dėl kitų prostatos ligų – gerybinės prostatos hiperplazijos ar prostatito. Dėl to rasta padidėjusi PSA koncentracija dar tikrai nereiškia prostatos vėžio. Tokiu atveju reikėtų detalesnių prostatos tyrimų. 

Prostatos specifinis antigenas. PSA testo privalumai ir trūkumai

„Jeigu PSA kiekis kraujyje viršija 10 ng/mL, tikimybė, jog būtent prostatos vėžys sukelia šiuos rezultatus, padidėja iki 50 %.“

Sužinokite, kaip veikia PSA testas:
Prostatos specifinis antigenas. PSA testo privalumai ir trūkumai »

Digitalinis tyrimas. Tai neskausminga procedūra, kurios metu gydytojas įkišęs pirštą į išangę įvertina prostatos formą, konsistenciją ir galimus netolygumus. 

Prostatos biopsija. Jei gydytojui sukėlė įtarimų digitalinio ir PSA tyrimų rezultatai, tada dažniausiai atliekama prostatos biopsija. Jos metu duriant adata paimamas mažas gabalėlis prostatos audinio, kuris vėliau ištiriamas mikroskopu. Šio tyrimo metu įvertinama, ar yra kokių nors vėžinių pakitimų ir kokio jie laipsnio. 

Prostatos vėžio gydymas 

Nustačius prostatos vėžį gali būti taikomi keli gydymo metodai, turintys savų privalumų ir trūkumų. Nėra vieno geriausio metodo, kuris tiktų visiems vyrams, todėl kiekvienu atveju gydymas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į kelis kriterijus. Itin svarbu žinoti, kaip stipriai liga yra progresavusi. Kai ligą pavyksta nustatyti vos tik jai prasidėjus ir navikas nėra išplitęs už prostatos ribų, tuomet dažniausiai pasirenkama viena iš šių gydymo strategijų. 

„Vyresnio amžiaus gretutinėmis ligomis sergantiems pacientams operacijos keliama rizika dažniausiai būna didesnė nei galima nauda.“ Operacinis gydymas. Pacientui atliekama procedūra, kuri vadinama „radikalia prostatektomija“. Jos metu pašalinama visa prostata ir liga dažniausiai visiškai išgydoma. Vis dėlto norint atlikti radikalią prostatektomiją būtinos kelios sąlygos: navikas turi būti neišplitęs už prostatos ribų; be to, paciento bendra sveikatos būklė turi būti gera. Vyresnio amžiaus gretutinėmis ligomis sergantiems pacientams operacijos keliama rizika dažniausiai būna didesnė nei galima nauda. 

Ši operacija sudėtinga ir dėl prostatos lokalizacijos ‒ šalia prostatos yra daug svarbių, lengvai pažeidžiamų nervinių skaidulų. Todėl net labiausiai patyrusiems chirurgams kartais nepavyksta išvengti jų pažeidimo, o tai gali sukelti komplikacijų: erekcijos sutrikimus, šlapimo ar išmatų nelaikymą. Gera žinia, kad po kurio laiko daliai pacientų šios funkcijos atsistato. 

Radioterapija. Šios procedūros tikslas – apšvitinti naviką didelėmis jonizuojančių spindulių dozėmis ir taip jį sunaikinti. Nors modernios technologijos leidžia jonizuotą spinduliuotę nukreipti tiesiai į naviką ir aplinkiniai audiniai apšvitinami minimaliai, kartais nepavyksta išvengti komplikacijų. Dažniausiai radiacija pažeidžia šlapimo pūslės ir tiesiosios žarnos gleivinę, be to, gali atsirasti erekcijos sutrikimų. Vis dėlto šie sutrikimai dažniausiai bėgant laikui praeina, o ilgalaikių sutrikimų pasitaiko rečiau nei po chirurginio gydymo. 

Pasak specialistų, prostatos vėžio gydymas radioterapijos ir chirurgijos metodais yra panašaus efektyvumo, nors ir nėra atlikta išsamių tyrimų, lyginančių šiuos gydymo metodus. Taikant radioterapiją pacientas kasdien atvyksta švitinimo seansui, o visas gydymo ciklas trunka ilgiau nei mėnesį. 

Paciento stebėjimas. Maždaug pusė vyrų, kuriems diagnozuotas prostatos vėžys, yra vyresni nei 70 m. amžiaus. Kadangi prostatos vėžys auga labai lėtai, didelė dalis šių vyrų miršta dėl kitų priežasčių, nesusijusių su prostatos vėžiu. Be to, taikant kurį nors prostatos vėžio gydymą gali atsirasti nepageidaujamų reiškinių, prastinančių gyvenimo kokybę. Tad kartais geriausia taktika ‒ netaikyti jokio gydymo ir reguliariai tirti pacientą dėl galimo ligos progresavimo. 

Vėlyvų stadijų prostatos vėžio gydymas 

Prostatos vėžio gydymas

Vėlyvos stadijos prostatos vėžys pacientui nustatomas tada, kai navikas yra peraugęs aplinkinius organus ar jo ląstelės išplitusios į aplinkinius limfmazgius ar kitus organus (dažniausiai kaulus). Deja, šiuolaikiniais gydymo metodais negalima visiškai išgydyti išplitusio prostatos vėžio. Tačiau taikant tinkamą gydymą galima kontroliuoti ligą ir ženkliai padidinti pacientų išgyvenamumą, taip pat nuslopinti varginančius simptomus. 

Gydymas hormonais. Vėlyvų stadijų prostatos vėžio gydymui dažniausiai taikomi keli gydymo metodai vienu metu, o iš jų itin svarbus gydymas hormonais. Mokslininkai pastebėjo, kad vyriškas hormonas testosteronas stimuliuoja prostatos vėžio augimą, o jo trūkstant ‒ naviko augimas sustoja, sumažėja jo masė. Tuo remiantis ir sukurtas gydymas hormoniniais vaistais ‒ LHRH agonistais, kurie slopina testosterono gamybą organizme ir stabdo ligos progresavimą. Kartu su gydymu hormonais dažnai papildomai naudojama radioterapija, kurios tikslas sumažinti ar sunaikinti metastazes, dėl kurių pacientas kenčia didelius skausmus. 

Mokslas sparčiai žengia į priekį, prostatos vėžio gydymo rezultatai nuolat gerėja, tačiau itin svarbu anksti diagnozuoti ligą ir taip padidinti visiško išgijimo tikimybę. Norint gyventi pilnavertį gyvenimą ne tik jaunystėje, bet ir sulaukus brandos, labai svarbu reguliariai tikrintis prostatą ir nustatyti ligą vos tik jai prasidėjus.

Prostatos vėžys

„Nustatyta, kad jei vyro tėvas sirgo prostatos vėžiu, tai kyla tikimybė, kad sūnui prostatos vėžys išsivystys 6–7 metais anksčiau.“

Detalesnę informaciją apie prostatos vėžį rasite čia:
Prostatos vėžys »

+5
+8 -3
  • Gerybinis prostatos išvešėjimas
  • Prostatitas lėtinis
  • Prostatitas ūmus
  • Šlapimo pūslė
  • Gerybinė prostatos hiperplazija
  • Prostata
  • Urologai
  • Skausmingas šlapinimasis
  • Prostatos vėžys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *