Šiais laikais įvairių prietaisų kūdikiams gaminama tiek daug ir įvairių, kad mažylį auginantiems tėveliams gali būti sunku atsirinkti, ko iš tiesų reikia, o be ko galima apsieiti. Vieni populiariausių prietaisų, gaminamų kūdikiams, yra vaikštynės ir šokliukai. Pasidomėjome, ką teigia šių prietaisų gamintojai ir kokios diskusijos verda jiems oponuojančioje mokslininkų pusėje.
Dažniausiai vaikštynių, šokliukų ir kitų prietaisų gamintojai teigia, kad jų produkcija mažyliui suteikia daugiau judėjimo laisvės, daugiau galimybių pažinti juos supantį pasaulį ir, žinoma, laisvas tėvelių rankas. O ir kūdikis, skriedamas per kambarį vaikštynėje ar spyruokliuodamas šokliuke, atrodo toks laimingas. Vis dėlto pastaraisiais metais užvirė daugybė diskusijų, susijusių ne tik su šių priemonių naudingumu, bet ir mažyliams daroma žala.
Naudingumas prieš galimą žalą
„Dauguma amerikiečių gydytojų teigia, kad per dieną kūdikis vaikštynėje ar šokliuke turėtų praleisti ne ilgiau nei 30 min.“ Dažniausiai vaikštynės ir šokliukai yra skirti mažyliams nuo pusės metų. Jaunesnius kūdikius sodinti į tokius prietaisus griežtai nerekomenduojama, nes tokio amžiaus kūdikiai dar negali kontroliuoti galvos, pečių juostos ir liemens judesių. Į vaikštynę pasodintas mažylis gana greitai išmoksta joje judėti atsispirdamas kojytėmis. Pirmiausia kūdikis ima judėti atgal, vėliau į priekį. Kartais tėvai mano, kad kūdikis, būdamas vaikštynėje, greičiau ir lengviau išmoks vaikščioti, nes judėdamas su vaikštyne imituoja vaikščiojimo judesius. Deja, būdamas vaikštynėje kūdikis nepradeda anksčiau vaikščioti, o remiantis mokslinių tyrimų duomenimis daug laiko vaikštynėse praleidžiančių kūdikių vaikščiojimo raida nuo kitų mažylių atsilieka maždaug vienu mėnesiu.
Kita populiari priemonė, skirta kūdikiams, yra šokliukai. Šokliukai būna įvairių rūšių: vieni kabinami tarp durų, kiti stacionarūs, statomi bet kurioje kambario vietoje. Būdamas šokliuke kūdikis, spirdamasis kojytėmis į žemę, gali spyruokliuoti. Paprastai mažylius labai džiugina toks spyruokliavimas, dėl to tėveliai neretai susigundo ir įsigyja šią priemonę. Gamintojai teigia, kad kūdikiui būnant šokliuke stiprėja kojų raumenys ir šitaip skatinama vaiko ropojimo ir vaikščiojimo raida, taip pat lavinama kūdikio koordinacija. Atlikti tyrimai paneigia šiuos teiginius. Ištyrus, kaip veikia vaiko kojų raumenys būnant šokliuke ir stovint ant žemės, kai mažylis prisilaiko už sofos ar stalo, paaiškėjo, kad būnant šokliuke dirba mažiau raumenų grupių, be to, pakinta svorio centras.
Visgi daugiausia pasisakymų prieš vaikštynes, šokliukus ir kitas priemones kyla dėl to, kad kūdikiai dažnai susižeidžia būdami šiose priemonėse. Atrodytų, kad priemonės sukurtos tam, kad vaikai saugiau judėtų aplinkoje, tačiau faktai rodo, kad būdami vaikštynėse kūdikiai labai dažnai nurieda laiptais ar prisiveria rankas durimis. Būdamas vaikštynėje ir turėdamas laisvę judėti, kūdikis gali pasiekti stalviršius, ant kurių dažnai būna pastatyta sunkių, karštų ar dūžtančių daiktų, keliančių grėsmę vaikučiui.
„Septynių mėnesių amžiaus mažylis yra itin aktyvus: sėdi, stovi keturpėsčia ir mokosi ropoti. Motyvacija pažinti pasaulį skatina ieškoti naujų judėjimo būdų.“ Čia rasite visus etapus nuo pat gimimo iki vienerių metukų: |
Ir visgi… naudoti ar ne?
Taigi kaip tėveliams nuspręsti, naudoti šias populiarias priemones, skirtas kūdikiams, ar ne. Dažniausiai tėvai renkasi vaikštynes ar šokliukus dėl to, kad pasodinus kūdikį į tokį prietaisą, jie gali nudirbti reikalingus darbus namuose ar tiesiog pailsėti. Taip pat tėvelius skatina šias priemones naudoti ir tai, kad dažniausiai kūdikis labai mielai leidžia laiką spalvingame ir laisvę suteikiančiame prietaise.
Gydytojai pediatrai neprieštarauja šių priemonių naudojimui, tačiau griežtai apribojamas kūdikio buvimo juose laikas. Dauguma amerikiečių gydytojų teigia, kad per dieną kūdikis vaikštynėje ar šokliuke turėtų praleisti ne ilgiau nei 30 min. O tai iš tiesų labai trumpas laikas, taigi galbūt tokios priemonės pirkti visai neverta. Juo labiau kad judėdamas ant tvirto grindų pagrindo mažylis bus skatinamas mokytis judėti ne tik be pagalbinių priemonių, bet ir naudos visus kūno raumenis.
Visgi sprendimas, įsigyti ar ne kūdikiams skirtų judėjimo prietaisų, lieka tėvų valioje. Reikėtų gerai apsvarstyti visus teigiamus ir neigiamus šių priemonių naudojimo aspektus ir tik tuomet priimti sprendimą. Žinant, kad kūdikio motorinės raidos lavėjimui judėjimo priemonės neturi jokios teigiamos įtakos, reikėtų apsvarstyti alternatyvius variantus. Juk nėra sudėtinga sukurti saugią erdvę ant žemės naudojantis varteliais ar įvairių rūšių maniežais, kad kūdikis galėtų mokintis judėti ir atrasti pasaulį.