6 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie vaikų slogą

Vasario 09, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

1) Vaikų sloga dažniausiai susijusi su peršalimu, mediciniškai vadinamu nazofaringitu.

2) Vaikų sloga yra bene dažniausia priežastis, dėl kurios kreipiamasi į bendrosios praktikos gydytojus.

3) Pasirodo, kad sloga vaikai gali sirgti net ir 10 kartų per metus, o išimtiniais atvejais – ir dar dažniau.

Ar žinojote šiuos tris įdomius faktus apie vaikų slogą? O ką dar vertėtų sužinoti apie vieną dažniausių vaikus kamuojančių sveikatos bėdų?

1) Kas yra sloga?

Sloga kitaip vadinama rinitu. Tai nosies gleivinės uždegimas, kuris išsivysto dėl infekcinių arba alerginių, o kartais ir kitos kilmės priežasčių. Žinotina, kad vaikus dažniausiai (apie 80 proc. visų atvejų) kamuoja virusinės kilmės sloga. Vis dėlto labai sparčiai daugėja ir alerginių susirgimų, ypač vaikų tarpe. Retesniais atvejais slogą sukelia bakterijos, o kartais ji atsiranda ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, dėl ilgai trunkančio ir nesaikingo dekongestantų vartojimo. Virusinė sloga visuomet gali komplikuotis bakteriniu susirgimu, o alerginė sloga gana dažnai painiojama su infekcinės kilmės sloga.

2) Kodėl vaikams sloga sukelia tokių didelių nepatogumų?

Neretai sakoma, kad kuo mažesnis vaikas, tuo didesnė bėda yra sloga. Ir tai iš tikrųjų tiesa. Kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus dar nemoka kvėpuoti per burną, todėl užsikimšusi ir užburkusi nosis jiems gali tapti tikra kančia. Kitas gana plačiai paplitęs posakis skamba taip: „Negydoma sloga praeina per septynias dienas, o gydoma – per savaitę“. Šis posakis gali sukelti juoką, bet jis tik iš dalies teisingas. Taip, slogos gydymas sveikimo periodo gal ir nesutrumpins, tačiau šis periodas vaikui bus kur kas lengvesnis, jei sloga bus pasirūpinta tinkamai. Jei bus stengiamasi sumažinti nosies gleivinės paburkimą, vaikelis galės žymiai laisviau kvėpuoti per nosį ir tuo pačiu ramiau valgyti, gerti, žaisti ir miegoti. Be to, tinkamas slogos gydymas padeda reikšmingai sumažinti galimų slogos komplikacijų, pavyzdžiui, vidurinės ausies uždegimo ar sinusito, riziką.

3) Kokie negalavimai pasireiškia slogos metu?

Infekcinės kilmės vaikų sloga yra bene dažniausias viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomas. Kaip ir minėta prieš tai, vaikai dažniausiai serga peršalimu arba nazofaringitu, kurio įprasčiausi simptomai yra nosies varvėjimas, nosies gleivinės paburkimas ir paraudimas, gerklės skausmas, nestiprus karščiavimas ir bendras silpnumas bei negalavimas. Paprastai nesunkiai peršalusį vaiką galima gydyti namuose, tačiau reikia labai atidžiai sekti jo sveikatos būklę, kad „paprasta sloga“ netaptų rimtesniu negalavimu, kurio gydymui jau būtini antibiotikai ar kiti vaistiniai preparatai, kuriuos paskirti gali tik vaikelio gydytojas.

4) Kaip suprasti, kad sloga – alerginės kilmės?

Alerginės kilmės rinitas nuo infekcinės kilmės slogos skiriasi tuo, kad jis gali kamuoti išimtinai tik šiltuoju sezonu arba netgi ištisus metus. Ypatingai alerginės kilmės sloga pasunkėja tuomet, kai aplinkoje atsiranda žydinčių augalų žiedadulkių. Pagal tai, kokios priežastys sukelia alerginį rinitą, jis gali būti skirstomas į keletą rūšių, pavyzdžiui, sezoninį alerginį rinitą, nuolatinį alerginį rinitą, kitą sezoninį alerginį rinitą, kurio kilmė nepatikslinta ir t.t. Alerginiam rinitui būdingi tokie simptomai kaip gausus, o kartais net ir nuolatinis nosies išskyrų tekėjimas. Šios gleivės paprastai yra skystos ir skaidrios. Taip pat pasireiškia nosies niežulys, čiaudulys, gali kamuoti bendras silpnumas ir negalavimas, irzlumas, neramumas, mat alergija sergantiems vaikams sunku žaisti, sutelkti dėmesį, miegoti. Kartu su nosies simptomais gali pasireikšti ir akių bei gerklės simptomai, pavyzdžiui, akių niežėjimas, ašarojimas, paraudimas, gerklės bei gomurio kutenimas, gerklės skausmas ir kosčiojimas. Jei kartu su nosies simptomais pasireiškia ir akių simptomai, tuomet toks susirgimas vadinamas alerginiu rinokonjunktyvitu. Alerginės kilmės susirgimams nebūdingas karščiavimas, be to, būdingas gana ryškus priežastinis ryšys su aplinkoje esančiais alergenais, pavyzdžiui, žiedadulkėmis, gyvūnų kailiu ir epidermiu, dulkių erkutėmis ir t.t.

5) Kuo galėtų būti naudingas jūros vanduo?

Ir infekcinės, ir alerginės kilmės slogos lengvinimui naudinga natūrali gamtos dovanota priemonė – jūros vanduo. Izotoninės koncentracijos jūros vanduo padeda išplauti nešvarumus, mikrobus, alergenus ir drėkina bei puoselėja nosies gleivinę. Hipertoninės koncentracijos jūros vanduo mažina nosies gleivinės paburkimą, lengvina kvėpavimo funkciją, stabdo bakterijų bei virusų dauginimąsi. Quixx produktų šeima – puikus pasirinkimas, nes joje galima atrasti medicinos priemonę, pritaikytą ir kūdikių, ir mažų vaikų, ir paauglių, ir suaugusių pacientų nosies priežiūrai. Jei bus stengiamasi sumažinti nosies gleivinės paburkimą, vaikelis galės žymiai laisviau kvėpuoti per nosį ir tuo pačiu ramiau valgyti, gerti, žaisti ir miegoti. Be to, tinkamas slogos gydymas padeda reikšmingai sumažinti galimų slogos komplikacijų, pavyzdžiui, vidurinės ausies uždegimo ar sinusito, riziką.

Quixx nosies priežiūra – tinkamas pasirinkimas kiekvienoje situacijoje. Quixx šeimos produktai apima visus nosies priežiūros aspektus: nuo drėkinimo ir valymo iki nosies užsikimšimo profilaktikos ir jo pašalinimo. Kadangi Quixx nosies purškalas yra natūrali priemonė, jis nesukelia pripratimo ir jį galima vartoti ilgą laiką. Quixx jūros vandens purškalo sudėtyje yra Atlanto vandenyno vandens su mineralais ir mikroelementais. Jis

  • valo
  • drėkina
  • atkemša

nosį bei atlieka tai visiškai natūraliai, saugiai bei veiksmingai.

Pavyzdžiui, Quixx baby nosies lašai tinkami mažų kūdikių nosytėms, o Quixx soft su alavijų ekstraktu tinkamas vaikams jau nuo 6 mėnesių amžiaus. Quixx ir Quixx extra nosies purškalai turi specialius purškiklius, padedančius medicinos priemonę dozuoti saugiai ir patogiai, o jų sudėtyje esanti hipertoninė druskų koncentracija padeda veiksmingai kovoti su sloga ir sumažinti nosies gleivinės paburkimą.

6) Kodėl taip svarbu laikytis ypatingo atsargumo tuomet, kai vartojami dekongestantai?

Dekongestantai arba nosies gleivinės kraujagysles sutraukiantys vaistiniai preparatai – iš tiesų veiksmingas būdas, padedantis sumažinti nosies gleivinės paburkimą ir tokiu būdu palengvinti kvėpavimą per nosį. Vis dėlto būtina atsiminti, kad šių preparatų negalima vartoti per ilgai dėl kelių pagrindinių priežasčių:

  • Jie sausina nosies gleivinę;
  • Nesaikingas ir ilgalaikis dekongestantų vartojimas gali sukelti pripratimą;
  • Nesaikingas ir ilgalaikis dekongestantų vartojimas gali tapti kitų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, kraujavimo iš nosies, priežastimi.

Jei nosies gleivinės kraujagysles sutraukiantys vaistiniai preparatai vartojami per ilgai, jie gali sukelti vazomotorinį rinitą arba medikamentinę slogą, kurios simptomai – dar sunkesni, nei tos slogos, kurią ir buvo mėginama gydyti dekongestantais. Paprastai tariant, nesaikingai ir per ilgai vartojant nosies gleivinės kraujagysles sutraukiančius vaistus galima įsisukti į užburtą ratą, kai slogos simptomai gydomi dekongestantais, o šie preparatai, savo ruožtu, sukelia tik dar ryškesnius slogos simptomus. Taigi dekongestantus reikėtų vartoti labai atsargiai, ne per ilgai ir tik tuomet, kai tai būtina – dažniausiai ne ilgiau nei 3-5 paras ir ne dažniau nei 2-3 kartus per parą. Dėl šių vaistinių preparatų vartojimo visuomet reikėtų pasitarti su vaikelio gydytoju arba vaistininku. Jūros vanduo, priešingai nei nosies gleivinę sutraukiantys vaistiniai preparatai, nesukelia pripratimo, todėl jis daug saugesnis ir tinkamas net ir ilgalaikiam vartojimui.

Virusinės viršutinių kvėpavimo takų ligos – bene dažniausios kūdikių ir mažų vaikų tarpe. Padidėjusi nosies gleivinės sekrecija, užburkusi nosies gleivinė ir pasunkėjęs kvėpavimas – vieni įprasčiausių paprastojo peršalimo palydovų. Kadangi kūdikiai ir maži vaikai dar nemoka tinkamai kvėpuoti per burną ir jiems sunku susitaikyti su užsikimšusia nosimi, paprasčiausia sloga gali tapti didžiausiu išbandymu. Sergantis vaikas gali tapti irzlus, jam sunkiau užmigti ir valgyti. Ką jau kalbėti apie kokybišką poilsį ir atradimo džiaugsmą žaidžiant.

Plačiau:

Kaip valyti mažylio nosytę?

0
+0 -0
  • vaikų sloga
  • slogos gydymas
  • vaikų slogos gydymas
  • alerginis rinitas
  • kaip gydyti vaikų slogą
  • jūros vandens nauda
  • infekcinis rinitas
  • dekongestantai
  • vaikų rinitas
  • jūros vanduo

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *