„Miega kaip kūdikis…“ ‒ ši frazė dažnai vartojama, kai norima apibūdinti ramų ir gilų miegą. Tačiau daugumos kūdikių ir vyresnių vaikų miegui ši frazė visiškai netinka. Nemažai tėvelių, turinčių ne tik kūdikius, bet ir paaugusius vaikučius, skundžiasi, kad tenka keltis naktimis ir raminti mažylį. Kita dažna problema ‒ kova su vaikučiu prieš užmigdant jį nakties ar dienos miegui. Prastas miegas kenkia vaiko sveikatai, o dažnai ir neišsimiegančių tėvelių jėgos sparčiai išsenka. Šiame straipsnyje pateiksime keletą patarimų, kurie pagelbės sukurti sąlygas kokybiškam vaiko miegui.
Sąlygos, kurių reikia kiekvienam
„... vėliau labai svarbu, kad kūdikis nakčiai būtų migdomas tuo pačiu metu.“ Kokybiškam miegui būtina tinkama aplinka. Bet kurio amžiaus mažyliui, o ir suaugusiam žmogui svarbus kambario, kuriame miegama oras. Optimaliausia oro temperatūra 18‒22 laipsniai šilumos. Tiek per šaltas, tiek per karštas oras gali lemti dažnus vaiko nubudimus.
Prieš miegą kambarys turėtų būti gerai išvėdinamas ‒ gryname ore mažylis miegos daug geriau. Kambarys turi būti tamsus arba jame gali degti naktinė lempa. Jei kūdikis ar vaikas nubunda naktį, nejunkite ryškios šviesos, nekalbėkite garsiai, nežaiskite su vaiku, šitaip leisite jam suprasti, kad miego metas nesibaigė.
Geram miegui labai svarbūs įpročiai. Iki 2‒3 mėn. kūdikis dar gali neturėti nusistovėjusio miego režimo, tačiau vėliau labai svarbu, kad kūdikis nakčiai būtų migdomas tuo pačiu metu. Guldydami mažylį kasdien tą pačią valandą padėsite jam suformuoti tam tikrą miego ritmą ir po kurio laiko pastebėsite, kad, atėjus konkrečiai valandai, mažylis rodo nuovargio ženklus, o tai reiškia pasiruošimą eiti miegoti.
Geri įpročiai – geram miegui
Tegul mažylis užmiega pats. Dažniausiai paėmę kurią nors tėvams skirtą knygą apie vaikų auginimą, skyrelyje apie miegą tikrai rasite frazę – „Leiskite kūdikiui ar vaikui užmigti pačiam.“ Tai iš tiesų labai svarbu, bet tikrai nėra lengva. Pirmaisiais mėnesiais kūdikis dažnai be didesnių pastangų užmiega lovelėje pats, bet kuo mažylis tampa vyresnis, tuo sudėtingiau jam tampa užmigti savarankiškai. Mat mažyliai labai mėgsta tėvelių dėmesį. Kelių metukų mažylis ima verkti ir tėvai puola jį raminti. Vėliau vyresnėliai tampa išradingesni ir sugalvoja daugybę būdų, kaip prieš miegą su tėveliais kuo ilgiau pabūti kartu.
Stenkitės nenaudoti pagalbinių priemonių. Dažnai nutinka taip, kad, kūdikiui sunkiai užmiegant ar dažnai nubundant naktį, tėvai ima juos ant rankų, ilgai sūpuoja, kartais į pagalbą pasitelkia vežimėlį. Tačiau reikia nepamiršti, kad kūdikiai labai greitai įpranta prie tam tikrų migdymo būdų ir ilgainiui nebegali užmigti nenaudojant jokių pagalbinių priemonių. Todėl pasistenkite, kad prieš guldant į lovą mažylis būtų ramus, mieguistas. Paguldę vaikutį, galite tyliai niūniuoti lopšinę, glostyti galvą ar nugarą.
Neužmigdykite mažylio su krūtimi burnytėje. Jei kūdikis įsiverkia, pasistenkite ant rankų jį paimti tik trumpam, o nurimus ir vėl guldyti į lovelę. Žindančioms mamos nerekomenduojama leisti užmigti kūdikiui su krūtimi burnytėje. Jei pastebėjote, kad vaikutis nebevalgo, bet pradeda migti, ištraukite krūtį ir leiskite mažyliui užmigti pačiam. Toks migdymas iš pradžių gali užtrukti ilgiau, tačiau pamažu kūdikis įpras ir užmigs pats.
Kodėl vaikas sunkiai užmiega?
Maždaug 2 m. sulaukę vaikai pradeda stipriai priešintis ėjimui miegoti, dėl to, kad nenori skirtis su tėvais ar nutraukti žaidimų. Tokio amžiaus vaikams labai svarbus režimas. Jei guldysite vaiką miegoti vėliau nei jam įprasta, jis greičiausiai bus pervargęs, piktas ir dirglus, todėl užmigti bus labai sunku. Taip pat vaikui bus sunku užmigti, jei prieš miegą žaisite aktyvius žaidimus ar žiūrėsite televizorių.
Vaikams dažnai sunku užmigti, jei per dieną patyrė daug emocijų. Tokiu atveju galite pabandyti su vaiku prieš miegą pasikalbėti apie dienos įvykius. Išklausę, kas vaikui sukėlė nerimą, galėsite jį nuraminti, todėl užmigti jam bus lengviau. Vyresnio amžiaus vaikus dažnai pradeda kamuoti įvairios naktinės baimės ‒ vaikai įsivaizduoja kažką esant kambaryje. Pabandykite išjungti šviesą ir kartu su vaiku apžvelgti visus jam baimę keliančius šešėlius ar garsus kambaryje; paaiškinkite jam, ką matote, ir pasakykite, kad nėra ko bijoti, ‒ šitaip vaikas jausis saugiau.
Ritualai, nuteikiantys ramiam miegui
Vyresnio amžiaus vaikams svarbūs ritualai prieš miegą: įvairios pasakėlės, dainelės ir pan. Šie ritualai yra tinkami pasiruošimui miegoti, tačiau svarbu, kad jie nebūtų per ilgi. Taip pat svarbu, kad būtų laikomasi nustatytų taisyklių: „Paskaitėme pasaką, dabar – metas miegoti.“ Jei leisite vaikui įkalbėti jus dar vienai pasakai, dainelei ar žaidimui, vaikas visuomet norės daugiau. Todėl tėveliai turi būti dėmesingi savo vaikų poreikiams, bet ir paisyti taisyklių, kurių vaikas turi išmokti laikytis.
Kai vaikas nubunda naktį, neskubėkite bėgti prie jo, nes keičiantis miego fazėms žmogaus organizmui būdingas padidėjęs aktyvumas: vaikas gali vartytis ar atsistoti lovelėje, imti kalbėti. Palaukite kelias akimirkas, galbūt mažylis užmigs pats. Jei kiekvieną kartą vaikui nubudus prieisite prie jo, ilgainiui tai taps įpročiu ir vaikas nebemokės užmigti savarankiškai.
Taigi vaikų migdymas kartais gali pareikalauti daugybės jėgų, tačiau neskubėkite pasiduoti. Kiekvienas mažylis ‒ individualybė, todėl kiekvienam būdingi kitokie miego įpročiai. Tačiau įdėję nemažai pastangų galite suformuoti tokius vaiko miego įpročius, kurie ne tik užtikrins kokybišką vaiko miegą, bet leis pailsėti ir jums patiems.
Taip pat skaitykite:
Vaiko dirglumas – kas normalu, o kada vertėtų sunerimti »
Kūdikio motorikos raida »
Miego trūkumas pavojingesnis, nei galvojote »
Neramus vaikas. 8 pilvo kolikos priežastys »