Neįtikėtina, kokie dideli pokyčiai vyksta pirmaisiais žmogaus gyvenimo metais. Iš mažo, bejėgio ir visiškai nuo kitų priklausomo naujagimio, prabėgus metams, išauga savarankiškai judantis ir gana neblogai pažįstamoje aplinkoje besiorientuojantis žmogutis. Pirmiausia kūdikis išmoksta laikyti galvą, tuomet vartytis, vėliau sėdėti, ropoti, stovėti ir galiausiai eiti. Nors visi mažyliai vystosi ta pačia seka, įgūdžių įgijimo laikas – skirtingas.
Pirmas mėnuo
„Jei parodysite mažyliui mėgstamą žaislą, jis griebs jį rankyte ir, tikėtina, įsikiš į burną.“ Tik gimęs mažylis, atrodo taip, tarsi bandytų susiriesti kamuoliuką. Rankytės ir kojytės – sulenktos prie kūno, nugarytė taip pat šiek tiek sulenkta. Rankytės stipriai suspaustos į kumštukus. Tokia naujagimio padėtis vadinama fiziologine fleksija.
Daugelį mažylio judesių šiuo etapu lemia įgimti refleksai. Nemiegodamas mažylis daug juda, jo judesiai –nekoordinuoti ir nepastovūs. Mažylis sukioja galvą. Dažniausiai taip daro ieškodamas krūties. Baigiantis pirmajam mėnesiui mažylis, gulėdamas ant pilvuko, gali pakelti ir pasukti galvą į kitą pusę.
Antras mėnuo
Antrąjį mėnesį pamažu silpnėja fiziologinė fleksija. Rankytės ir kojytės po truputį atsipalaiduoja, judesiai (nors vis dar labai nekoordinuoti) tampa šiek tiek laisvesni. Plaštakose dominuoja stiprus griebimo refleksas.
Įdavus žaisliuką, kūdikis gali jį sugriebti, tačiau jo neišlaiko ir greitai paleidžia. Vis stiprėjant kaklo raumenims, gulėdamas ant pilvo, kūdikis gali ilgiau išlaikyti galvytę. Reaguodamas į įvairius stimulus, mažylis vis aktyviau sukioja galvytę.
Trečias ir ketvirtas mėnuo
Trečiąjį mėnesį galima pastebėti, kad formuojasi vidurio linijos padėtis. Tai reiškia, kad mažylis, gulėdamas ant nugaros, suveda rankytes į vidurio liniją, dažniausiai ties burnyte, o galva pradedama laikyti tiesiai.
Mažylį sodinant iš gulimos padėties, jo galva svyra žymiai mažiau ir yra išlaikoma vidurio linijoje. Kūdikis gali rankoje išlaikyti įduotą žaislą, tačiau juo dar nemanipuliuoja. Laikomas vertikalioje padėtyje, pradeda remtis kojytėmis į paviršių.
Ketvirtąjį mėnesį galima pastebėti koordinuotus, simetriškus galūnių judesius. Gulėdamas ant pilvuko ir remdamasis rankomis, mažylis gali išlaikyti galvą ir pečių juostą, ima sukioti galvą į šonus. Sulenkęs kojas per kelius, kūdikis išmoksta verstis ant šono. Tokio amžiaus mažyliai gali atsiversti nuo pilvuko ant nugaros. Jei parodysite mažyliui mėgstamą žaislą, jis griebs jį rankyte ir, tikėtina, įsikiš į burną.
Penktas ir šeštas mėnuo
Iki pusės metų mažylis jau turėtų mokėti vartytis tiek nuo pilvo ant nugaros, tiek atvirkščiai. Kojytėmis remdamasis į paviršių, kūdikis ima spyruokliuoti. Gera galvos kontrolė ir vis gerėjanti rankų motorika leidžia aktyviai tyrinėti aplinkinį pasaulį.
Šešių mėnesių mažylis, iš šonų paremtas pagalvėlėmis, gali sėdėti plačiai išskėtęs kojytes. Koordinuotais rankyčių judesiais kūdikis griebia įvairius daiktus visu delnu, juos aktyviai tyrinėja. Gulėdamas ant pilvuko kūdikis taip pat yra pakankamai aktyvus: visiškai išlaiko pakeltą viršutinę kūno dalį, siekia žaislų, remdamasis dilbiais ar pasisukęs ant vieno šono. Tokio amžiaus mažylis gali atsistoti ir į keturpėsčią padėtį.