Kūdikių plaukimas – gamtos dovanota savybė

Lapkričio 26, 2014 | Ieva Navarackaitė | Reklama
+11
+11 -0

Vasaros sezonu prie vandens telkinių, o atšalus orams ir baseinuose galime pamatyti būrius vaikų. Maudymasis – puikus žaidimas, mankšta, organizmo grūdinimas. Plaukti mokantis vaikas pasitiki savimi, užsiima fizine veikla, sustiprėja ir yra saugesnis nei plaukti nemokantys vaikai. Plaukimas teigiamai veikia sąnarius, stuburą, raumenis, gerina kvėpavimo ir kraujotakos sistemų veiklą. Vanduo puikiai atpalaiduoja – maudymosi metu išsiskiria daugiau laimės hormono oksitocino. 

Įdomu tai, kad gimęs vaikelis iškart geba plaukti. Naujagimio plaukimas – puikus refleksų derinys. Jeigu šis gebėjimas nėra puoselėjamas, refleksai pamažu silpsta, kol visai išnyksta, todėl suaugęs žmogus turi mokytis plaukti iš naujo. 

Kūdikis – puikus plaukikas! 

Kūdikis turi natūralią savybę plaukti – tai tik pora refleksų, kurie ima veikti vaikeliui esant vandenyje. Šie refleksai yra labiausiai išreikšti pirmaisiais 6 gyvenimo mėnesiais. 

  1. Plaukimo refleksas. Jeigu laikysite savo mažylį vandenyje pilvuku žemyn, vaikelis refleksiškai judins rankytes ir kojytes bei atlikinės plaukimo judesius.
  2. Nardymo refleksas. Panėręs po vandeniu, mažylis sulaikys kvėpavimą ir bus atmerktomis akimis. 

Mokslininkai, nagrinėdami mažylių plaukimo refleksus, nustatė, kad nė vienas iš stebėtų plaukiančių kūdikių neįkvėpė vandens. Įdomu tai, kad kai kurie mažyliai nekantravo pakartoti plaukiojimą! 

Kada kūdikį galima vesti į baseiną? 

Kūdikį pratinti prie vandens galite pradėti vonelėjeNors mažylis po gimimo geba plaukti iš karto, rekomenduojama palaukti, kol vaikeliui sukaks bent 6 savaitės. Jeigu baseiną lanko jaunesnis kūdikis, didėja rizika susirgti infekcinėmis ligomis. Jeigu gimdyvei buvo atliktas Cezario pjūvis ar gimdymo metu įvyko tarpvietės plyšimas, apsilankymą baseine patartina nukelti kuo vėlesniam laikui. 

Net po sklandaus natūralaus gimdymo kraujavimas iš gimdymo takų gali būti natūralus procesas pirmosiomis 6 savaitėmis po gimdymo. Todėl mamytė kūdikio maudymą baseine turėtų atidėti vėlesniam laikui. Prieš pradedant lankyti baseiną, patariama pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar akušeriu-ginekologu ir maudytis kartu su kūdikiu tik gydytojui įvertinus mamos sveikatos būklę. 

Jeigu norite, kad vaikelis imtų plaukti anksčiau, rinkitės voneles, privačius plaukimo seansus, vykstančius tik kūdikiams skirtuose mažo tūrio baseinuose. Kai kurie šaltiniai teigia, jog plaukimą baseine galima pradėti jau nuo 4 savaitės: toks baseinas turi būti nedidelio tūrio, skirtas tik kūdikiams. Vandens temperatūra turi būti 32 °C. 

Norint mažylį maudyti viešuosiuose baseinuose, rekomenduojama palaukti iki 6 mėn. amžiaus. Jaunesniam vaikeliui didelių baseinų vanduo bus per šaltas. Taip pat toks baseinas netiks dėl triukšmingumo ir gausaus svetimų žmonių susibūrimo. Tai mažylį gali bauginti ir jis atsisakys plaukti. Taip pat viešuose baseinuose kyla didelė rizika susirgti vidurinės ausies uždegimu, kitomis infekcinėmis ligomis. 

Kaip saugiai prižiūrėti plaukiantį mažylį? 

Galvos laikymas virš vandens. Nors mažylis moka ir gali plaukti pats, jam prireiks suaugusiojo pagalbos. Vandenyje sunkiausia vaikelio kūno vieta yra galva. Todėl be jūsų pagalbos plaukiantis mažylis laikys galvą po vandeniu. Tėvelių pareiga – padėti vaikui galvą laikyti virš vandens arba aprūpinti jį pripučiama kaklo apsauga. 

Išnėrimas iš vandens. Vaikelio užsičiaupimo refleksas, kuris neleidžia įkvėpti po vandeniu ar praryti vandens, stipriausias pirmaisiais 6 mėn. Tai reiškia, kad paniręs po vandeniu mažylis sulaikys kvėpavimą, bet tėveliai turi nepamiršti, kad reikia padėti vaikučiui iškelti galvytę virš vandens, kad jis galėtų įkvėpti. 

Plaukiojimo trukmė ir dažnumas. Pradžioje plaukiojimo trukmė turėtų būti trumpa, ne ilgiau kaip 10 min. Vėliau ją galima ilginti iki 20 min. Jeigu mažyliui daugiau nei 1 m., buvimas baseine gali trukti iki 30 min. Svarbu stebėti kūdikį, ar jam nešalta. Pamačius, jog kūdikis ėmė drebėti, pavargo, maudynes reikėtų baigti. Nebijokite plaukiojimo užsiėmimą praleisti, jeigu matote, kad vaikelis nesveikuoja (atsirado sloga, kosulys, jis tapo vangus, irzlus). 

1 2
+11
+11 -0
  • Kūdikis
  • Vaiko raidos stadijos
  • Baseinai
  • Kūdikių mankšta

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *