Vėmimas – tai būklė, kurią nors vieną kartą gyvenime patiria visi vaikai. Šia reakcija organizmas stengiasi apsisaugoti, šalindamas nuodingas medžiagas toksinus. Vėmimas nėra atskira liga – tai kitų negalavimų simptomas. Tačiau kartais vaikai vemia nuolat pasikartojančiais epizodais, vėmimas tampa besitęsiančia būkle, kuri sutrikdo visos šeimos gyvenimą. Pateikiame 7 vaikų vėmimo priežastis ir naudingus patarimus tėveliams.
1. Dažnas nemalonaus skonio, rūgštaus turinio vėmimas.
„Mažų vaikų jungtis tarp stemplės ir skrandžio yra per laisva, vis auganti, todėl maistas iš skrandžio patenka atgal ir yra išvemiamas.“ Tokius vėmimo epizodus esame patyrę kiekvienas. Tačiau, kai atpylimas maistu kartojasi po kiekvieno valgymo reguliariai, gali būti įtariama gastroezofaginio refliukso liga. Vaikams, ypač iki 3 metų, ši patologija pasireiškia dažniau. Mažų vaikų jungtis tarp stemplės ir skrandžio yra per laisva, vis auganti, todėl maistas iš skrandžio patenka atgal ir yra išvemiamas.
Ši būklė nepavojinga, jei kartojasi retai, nesutrikdo vaiko vystymosi, augimo. Vėmimo epizodus galima mažinti vartojant daugiau skaidulų turinčio maisto, mažinant riebalų kiekį dienos racione. Pasikartojančio vėmimo dažnį didinantys produktai:
- šokoladas,
- gazuoti saldinti gėrimai,
- citrusiniai vaisiai,
- aštrūs prieskoniai,
- mėta.
Todėl patartina vengti šių produktų arba jų vartoti, kuo mažiau. Jei vėmimas kamuoja dažnai, po kiekvieno valgymo, vaikas patiria diskomfortą, jaučia skausmą, deginimą krūtinės srityje, sutrinka jo augimas, būtina kreiptis į gydytoją dėl medikamentinio ligos gydymo.
„Jei kasdien pietaudamas išgersite 500 ml buteliuką „Coca-Colos“, tai per mėnesį suvartosite daugiau nei 1,5 kg cukraus.“ Daugiau apie gazuotų gėrimų žalą skaitykite čia: |
2. Dažnas kūdikių atpylinėjimas po valgio.
Sutrikimas, kuris pasireiškia sveikiems, dažniausiai iki vienerių metų amžiaus kūdikiams. Kūdikis maistą atpila, išspjauna lyg fontanu, nėra skausmo, pykinimo simptomų. Medikų teigimu, tai pasireiškia dėl kūdikių nevisiško virškinamojo trakto subrendimo ir oro prisirijimo valgant, žindant krūtį.
Būklė nėra pavojinga, dažniausiai praeina savaime pradėjus kūdikį maitinti tirštesniu maistu. Jei maitinamas krūtimi kūdikis atpila daug maisto po kiekvieno valgymo, patartina pasikonsultuoti su gydytoju.
3. Vėmimas, kai vaikas išbertas.
Vėmimas, pasireiškiantis išbertam vaikui, dažnai yra alergijos pasekmė. Jeigu jūsų vaikas alergiškas, tada bet koks maistas gali išprovokuoti vėmimą. Lietuvoje labiausiai alergizuojantys produktai yra:
- karvės ar ožkos pienas (mažiems vaikams sukelia iki 90 % alerginių reakcijų);
- kiaušiniai;
- sojos produktai;
- kviečiai;
- žemės riešutai;
- žuvis, vėžiagyviai.
Pasikartojančio vėmimo galima išvengti nevartojant produktų, kurie sukelia vaikui alergijos požymius. Jei stipriai beriamas kūdikis maitinamas motinos pienu, vaiką patariama maitinti specialiais antialerginiais pieno mišinukais.
4. Vėmimas su viduriavimu ir karščiavimu.
Dažniausia tokio vėmimo priežastis yra gastroenteritas. Tai skrandžio ir žarnyno uždegimas, kurį sukelia virusai arba bakterijos. Gastroenteritas labiau žinomas kaip skrandžio „gripas“, nors nieko bendro su gripo virusu neturi. Liga dažniausiai prasideda staiga, gali pasireikšti pykinimu, vėmimu, pilvo skausmu ar raižymu. Gastroenteritas kūdikiams ir vaikams iki 5 metų amžiaus gali kartotis kelis kartus per metus.
Vaiko būklė gali sparčiai blogėti dėl skysčių netekimo, dehidratacijos. Svarbiausia stengtis vaikui sugirdyti skysčių ir atstatyti normalų jų kiekį organizme. Po vėmimo epizodo rekomenduojama palaukti pusvalandį, kol virškinimo sistema šiek tiek aprims ir tada arbatiniu šaukteliu girdyti mažylį švariu vandeniu, arbata.