Pilvo diegliai dažnai apibūdinami kaip visiškai normali vaiko raidos dalis. Argi nekeista, kad intensyvų verkimą sukeliančios kančios gali būti įvardijamos kaip normali vaiko fizinė būklė? Pasirodo, kad kolikų mechanizmas nėra visiškai išaiškintas – manoma, kad nemalonius pojūčius sukelia virškinimo sistemoje besikaupiantys oro burbuliukai, kurie dirgina žarnyno sieneles ir sukelia stiprų diskomfortą. Tokius nemalonius pojūčius gali nulemti nebrandi virškinimo sistema, per didelė vaiko stimuliacija, galbūt tam tikras žindančios motinos suvalgytas maistas ir netgi vaikelio per dieną patirtas emocinis stresas. Gera žinia ta, kad pilvo diegliai arba kolikos paprastai išnyksta iki pusės metų amžiaus, o kartais ir anksčiau. Be to, šis nemalonus pojūtis kamuoja ne visus mažylius – manoma, kad ryškius ir daug streso tėvams sukeliančius pilvo dieglius patiria maždaug kas penktas kūdikis.
Kaip atpažinti pilvo dieglius arba kolikas?
Pagrindinis požymis – somatiškai sveikas mažylis garsiai verkia, atrodo, be jokios priežasties, nors visi pagrindiniai jo poreikiai patenkinti, nėra karščiavimo ir kokių nors papildomų simptomų, kaip skysčių netekimas, viduriavimas, vėmimas ir t.t. Pilvo dieglius arba kolikas galima įtarti tuomet, kai:
- Kūdikis nenumaldomai verkia 2-3 valandas ir nepadeda jokie verksmo malšinimo būdai;
- Jei tokio pobūdžio ir trukmės verksmas kartojasi bent tris – keturis kartus per savaitę (dažniausiai taip nutinka panašiu paros metu, antroje dienos pusėje);
- Tokie verksmo priepuoliai kartojasi bent tris – keturias savaites iš eilės.
Kaip padėti pilvo dieglius išgyvenančiam mažyliui?
- Nešiojimas ir sūpavimas – instinktyvus būdas, kuris padeda greičiau nusiraminti. Galima pasitelkti gimnastikos kamuolį – lengvas spyruokliavimas ant jo gali padėti greičiau nuraminti mažylį.
- Masažas šiltu delnu – šiltą delną galite ištepti raminantį poveikį turinčiu aliejumi ir švelniai masažuoti kūdikio odelę. Pilvo sienos arba viso kūnelio masažas mažyliui nebūtinai patiks, tad jei matote, kad jis jaučia dar didesnį diskomfortą, tuomet nutraukite procedūrą.
- Maudynės šiltame vandenyje – kai kurie tėvai pastebi, kad „vonios reikalai“ padeda sumažinti patiriamą diskomfortą ir greičiau nuramina verkiantį mažylį. Jei maudynės trunka ilgiau, nepamirškite pasirūpinti mažylio odos drėgme – įlašinkite į vonią emoliento, o kūnelį po maudynių ištepkite kūdikiams skirtomis kosmetikos priemonėmis – tai bus ir puikus masažas, ir puikus vakarinis nusiraminimo ritualas. Maudynės šiltame vandenyje – kai kurie tėvai pastebi, kad „vonios reikalai“ padeda sumažinti patiriamą diskomfortą ir greičiau nuramina verkiantį mažylį. Jei maudynės trunka ilgiau, nepamirškite pasirūpinti mažylio odos drėgme – įlašinkite į vonią emoliento, o kūnelį po maudynių ištepkite kūdikiams skirtomis kosmetikos priemonėmis – tai bus ir puikus masažas, ir puikus vakarinis nusiraminimo ritualas.
- Šiluma ant pilvelio – tinkamas lygintuvu pašildytas medvilninis vystyklas, specialios šildomosios pagalvėlės ar tiesiog šilta mamos arba tėčio oda. Odos – odos kontaktas, kai mažylis girdi tėčio arba mamos širdies plakimą, tikrai gali daryti stebuklus.
- Važiavimas automobiliu – kai kurie sveikatos priežiūros specialistai sako, kad tai bene vienintelis ir veiksmingiausias būdas kovoti su kūdikių kolikomis, mat vienu metu veikia ne tik baltasis triukšmas, bet ir lengva vibracija, padedanti lengviau „išjudinti“ žarnyno procesus.
- Aplinkos pakeitimas – mažiems vaikams labai svarbu nukreipti dėmesį nuo juos kamuojančių bėdų. Išėjimas į kiemą ar parką gali padėti užsimiršti, tačiau šis būdas tinkamas tik tuomet, jei tėvams tai nesukelia papildomo streso (jei mažylis ir toliau garsiai verks, tai situacija taps dar sudėtingesnė nei tarp saugių namų sienų).
- Vaistiniai preparatai su simetikonu – tai vienas iš pagalbos būdų, kai kiti metodai jau nebepadeda ir ieškoma, kas galėtų palengvinti mažylio juntamą diskomfortą. Espumisan L geriamoji emulsija yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Espumisan L vartojamas: ligų arba būklių, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, simptominiam gydymui. Jeigu mažylio savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, būtina kreiptis į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
- Laikas – jei niekas nepadeda, laikas tikrai padės. Anksčiau ar vėliau pilvo diegliai tampa tik nemaloniu atsiminimu, nors tuo metu, kai šeima išgyvena sunkumus, gali atrodyti, kad šis sudėtingas etapas niekada nesibaigs. Kiekvienai šeimai reikėtų ieškoti būtent jiems veiksmingų būdų – vieniems bus veiksmingas baltasis triukšmas, kitiems, priešingai, geriausiai „veiks“ tyla ir ramybė. Tikime, kad vieną dieną kasdienybė taps lengvesnė, o pilvo diegliai po truputėlį pasitrauks ir leis iš visos širdies džiaugtis kūdikystės malonumais.
Plačiau: