Staigios kūdikių mirties sindromas (SKMS) nėra liga. Tai diagnozė, kuri konstatuojama tuo atveju, kai staiga ir be paaiškinamos priežasties miršta naujagimis arba kūdikis. Esant kokiai nors priežasčiai, pavyzdžiui, nelaimingam atsitikimui, infekcijai, įgimtiems sutrikimams, ši diagnozė nėra patvirtinama. 2008 m. Lietuvoje dėl šios priežasties mirė 9 kūdikiai (5,2 % visų mirusių kūdikių), 2009 m. – 7 (3,9 %). Šio sindromo atsiradimo priežastis iki šiol nėra aiški. Dauguma gydytojų mano, kad šį sindromą nulemia kelių faktorių derinys. Išsiaiškinkime, kokie tai faktoriai ir kaip galime juos kontroliuoti.
„Nėštumo metu rūkiusių moterų vaikai staigios kūdikių mirties sindromą patiria tris kartus dažniau nei nerūkiusiųjų.“ Staigios kūdikių mirties sindromas būdingas kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus (90 %), tačiau nėra duomenų apie šio sindromo pasireiškimą tarp kūdikių iki 2 mėn. amžiaus. Dažniausiai staigi mirtis ištinka miego metu. Berniukai miegodami miršta dažniau. Didelę įtaką turi ir kūdikio gyvenimo sąlygos. Jeigu vienam gyventojui tenka mažiau nei 2 kv. metrai gyvenamosios patalpos, tuomet mažylis miega tvankioje, nevėdinamoje patalpoje.
SKMS dažniausiai pasireiškia šaltuoju metų laikotarpiu, kai dažniau sergama peršalimo ligomis. Sindromas pasireiškia naktį (tiksliau 00.00‒06.00 val.), mirtingumo pikas yra 4‒6 val. ryto, kai padidėja hormono kortizolio kiekis kraujyje. Pasitaikę ankstesni SKMS atvejai šeimoje didina to paties sindromo pasireiškimo ir kitam vaikui riziką.
Tėvų nedėmesingumas, kūdikio nepriežiūra ir apleistumas laikomi pagrindiniais rizikos faktoriais. 6 iš 10 atvejų įvyksta tada, kai tėvai nežino arba nenori laikytis elementarių vaiko priežiūros taisyklių. SKMS dažniausiai ištinka savaitgalį ir švenčių dienomis. Kiti veiksniai didinantys staigių kūdikių mirties sindromo tikimybę:
- sudėtinga nėštumo eiga, komplikacijos;
- daugiau nei vienas vaisius;
- buvę abortai;
- gimdyvė jaunesnė nei 17 metų;
- tarpas tarp gimdymų mažesnis nei 2 metų;
- pirmoji gydytojo konsultacija praėjus daugiau nei 24 nėštumo savaitėms.
Staigi kūdikių mirtis dažniau pasitaiko šeimose, kuriose vienas iš tėvų rūko, turi priklausomybę nuo alkoholio ar vartoja psichotropines medžiagas, taip pat turi žemą išsilavinimą. Gimdymo metu įvykusios nenumatytos komplikacijos, tokios kaip labai intensyvi gimdymo veikla, Cezario pjūvis, oksitocino stimuliacija, smarkiai padidina SKMS riziką.
10 profilaktikos taisyklių, sumažinsiančių SKMS riziką
Kūdikį migdykite ant nugaros. Kai vaikas miega ant šono, kyla didelė tikimybė, kad jis apsivers ant pilvo ir negalės atvirsti atgal. Jei kam nors paliekate prižiūrėti kūdikį, nepamirškite su juo pasiliekančiam žmogui priminti šios taisyklės. Neverta pergyventi, kad gulėdamas ant nugaros vaikas atpils ar užsprings, greičiau ‒ praris atpiltą pieną arba jį atkosės. Be to, mažylio galva dažniausiai būna pasukta į šoną, todėl užspringimo rizika dar labiau sumažėja.
Naudokite tik mažyliams skirtą lovytę. Lovytė turi būti kieto paviršiaus su specialiu čiužiniu. Patariama vengti pūstų antklodžių, pagalvių, itin minkštų paklodžių, žaislų.
Nerūkykite šalia vaiko. Mesti rūkyti rekomenduojama dar prieš nėštumą. Nėštumo metu rūkiusių moterų vaikai staigios kūdikių mirties sindromą patiria tris kartus dažniau nei nerūkiusiųjų. Pasyvus rūkymas, kai šalia esantis vaikas kvėpuoja cigarečių dūmais, taip pat kelia pavojų.
Migdykite vaiką arti savęs, bet ne toje pačioje lovoje. Įrodyta, kad vaikai, miegantys viename kambaryje su mama rečiau patiria SKMS, tačiau griežtai draudžiama miegoti vienoje lovoje tiek su tėvais, tiek su kitais suaugusiaisiais ar vaikais. Jei kūdikį krūtimi maitinate savo lovoje, tai po maitinimo būtinai grąžinkite mažylį į jo lovytę. Nemaitinkite kūdikio savo lovoje, jei jaučiatės labai pavargusi arba vartojate mieguistumą sukeliančius vaistus.
Kuo ilgiau maitinkite kūdikį krūtimi. Nors priežastis nėra žinoma, bet krūtimi maitinami vaikai 50 % rečiau patiria SKMS. Gali būti, kad motinos pienas apsaugo vaiką nuo įvairių infekcijų, kurios gali turėti įtakos šio sindromo pasireiškimui. Jei maitinate kūdikį krūtimi, nevartokite alkoholio.
Skiepykite vaikus. Kūdikiams, kuriems atliktos visos vakcinos, rekomenduojamos jų amžiui, kyla 50 % mažesnė SKMS pasireiškimo tikimybė.
Apsvarstykite galimybę naudoti žinduką migdant kūdikį. Žindukas taip pat sumažina sindromo riziką, tačiau jį reikėtų duoti ne jaunesniam nei 1 mėn. amžiaus kūdikiui. Neverskite kūdikio imti žinduko, jei jis to nenori; taip pat laikykitės higienos taisyklių.
Apsaugokite vaiką nuo perkaitimo. Miegui skirti drabužėliai turi būti lengvi ir ne per šilti, o kambario temperatūra tokia, kurioje gerai jaučiasi suaugusieji. Atminkite, kad negalima naudoti storos antklodės.
Nenaudokite gaminių, kurie neva gali sumažinti SKMS. Nei vieno tokio gaminio veiksmingumas nėra įrodytas. Dažniausiai tai tėra reklaminis kabliukas. Į vengtinų gaminių sąrašą reikėtų įtraukti tokius prietaisus kaip širdies monitoriai ar elektroniniai respiratoriai.
Neduokite kūdikiui medaus iki 1 m. amžiaus. Medus mažiems vaikams gali sukelti staigios kūdikių mirties sindromą.
Natūralu, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais mažylis reikalauja didelio tėvų dėmesio ir rūpesčio. Kad būtų sumažinta staigios kūdikių mirties sindromo rizika, siūlome tėvams laikytis 10 paprastų profilaktikos priemonių ir taip apsaugoti savo vaiką nuo liūdnų aplaidumo pasekmių.
Taip pat skaitykite:
Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės »
Abortai Lietuvoje ir užsienyje »
Mesti rūkyti niekada nevėlu »