Taisyklinga pieninių dantukų priežiūra – dovana visam gyvenimui

Liepos 21, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Kažkodėl vis dar sklando mitas, kad pieninių dantukų nei valyti, nei gydyti nėra būtina, nes jie vis tiek iškris. Tačiau mes skubame šį mitą paneigti net dėl kelių priežasčių:

  • Gendantys pieniniai dantukai yra infekcijos šaltinis burnoje, o toks infekcijos šaltinis gali pridaryti papildomų problemų;
  • Pieniniai dantukai svarbūs ne tik dėl tinkamo maisto sukramtymo, bet ir dėl taisyklingo žandikaulio ir sąkandžio formavimosi. Ankstyvas jų praradimas gali sutrikdyti šias funkcijas;
  • Gendantys pieniniai dantukai gali pažeisti po jais esančias nuolatinių dantų užuomazgas – tuomet jau nebegali išdygti visiškai sveiki nuolatiniai dantys;
  • Vaiko šypsena suteikia jam pasitikėjimą – sugedę, spalvą pakeitę ir per anksti prarasti pieniniai dantukai gali priversti vaiką vengti šypsotis ar netgi tapti bendraamžių patyčių priežastimi.

Ir tai tik keletas priežasčių, kodėl būtina valyti ir gydyti pieninius dantukus.

Keletas taisyklingo pieninių dantukų valymo taisyklių

  • Dantų valymo rutina turi prasidėti nuo pirmųjų mažylio gyvenimo dienų. Jau naujagimiui vertinga švariu virintu vandeniu suvilgytu vatos tamponėliu arba medvilnės skiautele perbraukti dantenas. Vėliau, jau dygstant dantukams, galima pradėti naudoti specialų silikoninį antpirštį ir befluorę dantų pastą, o dar vėliau, pasitarus su gydytoju, pakeisti šį antpirštį ir befluorę dantų pastą tai amžiaus grupei pritaikytu dantų šepetėliu ir tam tikrą fluoro kiekį turinčia dantų pasta, kuri apsaugo nuo ankstyvo ėduonies formavimosi.
  • Labai svarbu patogiai įsitaisyti ir matyti, kas ir kaip valoma. Geriausia vaiką rūpestingai pasisodinti ant kelių. Galvą palenkusi mama arba tėtis turėtų gerai matyti visus mažylio pieninius dantukus – tuomet bus įmanoma kruopščiai ir atsakingai pasiekti kiekvieną dantų paviršių. Daugiau dėmesio reikėtų skirti sunkiau prieinamoms vietoms, pavyzdžiui, išoriniam krūminių dantų paviršiui, nes būtent ten dažniausiai aptinkamas ėduonis dėl prasto dantukų valymo. Šepetukas laikomas panašiai kaip pieštukas ar rašiklis ir ties išoriniais ir vidiniais dantų paviršiais jis pasukamas maždaug 45 laipsnių kampu. Švelniais sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais, nespaudžiant šepetėlio, kruopščiai nuvalomos visos apnašos. Kramtomieji dantų paviršiai nuvalomi statmenai pakreiptu šepetėliu, tačiau naudojami taip pat labai švelnūs judesiai ir tai daroma nespaudžiant dantų šepetėlio.
  • Šepetukas laikomas panašiai kaip pieštukas ar rašiklis ir ties išoriniais ir vidiniais dantų paviršiais jis pasukamas maždaug 45 laipsnių kampu. Švelniais sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais, nespaudžiant šepetėlio, kruopščiai nuvalomos visos apnašos. Kramtomieji dantų paviršiai nuvalomi statmenai pakreiptu šepetėliu, tačiau naudojami taip pat labai švelnūs judesiai ir tai daroma nespaudžiant dantų šepetėlio.
  • Dantukus reikėtų valyti du kartus per parą po dvi minutes. Kodėl būtinai po dvi minutes? Taip apskaičiavo odontologai – reikia būtent 120 sekundžių, kad kiekvienam pieniniam dantukui būtų skiriama pakankamai laiko. Ypatingai kruopščiai dantukus reikėtų išvalyti prieš nakties miegą, nes poilsio metu sumažėja natūrali seilių sekrecija ir dantukams kenkiančioms bakterijoms tampa daug lengviau atlikti savo „juodą darbą“. O jei tarp dantukų dar likę maisto likučių, ypač cukrų, tuomet dantys genda dar sparčiau, nes bakterijos tokiu atveju dar aktyviau išskiria emalį pažeidžiančias rūgštis.
  • Dantukus vaikams tėvai turėtų valyti bent iki 7-8 metų amžiaus, nes maždaug tik tuomet jie gali savarankiškai ir kokybiškai dantis išsivalyti patys. Kodėl? Todėl, kad maži vaikai dar neturi tokių motorinių sugebėjimų (ir, pripažinkime, tiek kantrybės), kad kruopščiai ir tinkamai išsivalytų visus 20 pieninių dantukų. Tėvai turi būti kantrūs ir rūpestingi – sveiki ir gražūs dantys yra vienas svarbiausių dalykų, kurį jie gali suteikti savo vaikui.

Ką dar svarbu žinoti

  • Kiekvienas vaikas gydytojo odontologo kabinete turėtų apsilankyti dar iki pirmojo gimtadienio. Būtent jis paaiškins, kaip tinkamai prižiūrėti dantukus ir kokias priemones naudoti.
  • Pieninių dantukų dygimas gali būti skausmingas. Šiek tiek palengvinti jį padeda masažas šaltu pirštu ar silikoniniu antpirščiu, atšaldyti kramtymo žaislai ar maistas. Tinkami ir specialiai sukurti geliai, pavyzdžiui, Anaftin kūdikių dantenų gelis, kuris efektyviai padengia pažeistas burnos gleivinės vietas ir mažina nemalonų diskomforto jausmą. Natūralios šios biolipnios medicinos priemonės sudedamosios medžiagos padeda sumažinti sudirgusių vietų skausmą ir paraudimą. Be to, Anaftin kūdikių dantenų gelis pasižymi keliomis naudingomis ypatybėmis:
  1. Sudėtyje nėra alkoholio ir cukraus bei anestetikų;
  2. Užteptas jis nedegina ir negelia;
  3. Preparatas yra malonaus bananų skonio.

    Burnos opelės – nemalonus ir gyvenimą trikdantis sveikatos sutrikimas. Histologiniu požiūriu tai burnos gleivinės vientisumo pažeidimai, o pagal savo dydį burnos žaizdos skirstomos į smulkias, herpinio tipo opeles, nedideles opeles ir dideles opas, kurios pažeidžia ir pogleivį. Kokie burnos opų sukeliami simptomai ir koks jų gydymas?

    Plačiau:

    10 burnos opelių požymių
+2
+2 -0
  • anaftin
  • pieninių dantų skausmas
  • pieninių dantų dygimas
  • pieniniu dantų priežiūra
  • pieninių dantų valymas
  • vaikų dantų priežiūra
  • Pieniniai dantys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *