Vaikų karščiavimas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi į vaikų gydytoją. Tėveliai arba globėjai labai dažnai pradeda panikuoti ir išsigąsta karščiavimo, nors paprastai tai geras ženklas, kad vaiko organizmas sėkmingai kovoja su infekcija. Ką daryti, kai vaikas karščiuoja? Pateikiame Jums 7 paprastus patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti karščiuojančio vaiko savijautą ir sumažins galimų komplikacijų riziką.
- Reguliariai girdykite vaiką skysčiais. Tiks ir vanduo, ir arbatos, ir skiestos sultys. Jei vaikas vis dar maitinamas krūtimi, tuomet ją pasiūlyti reikėtų dažniau.
- Maistui teikite ne tokią didelę reikšmę kaip vandeniui. Karščiuojančiam vaikui svarbiausi skysčiai, nes jų poreikis stipriai padidėja, be to jie reikalingi organizmo vėsinimui. Karščiuojantis vaikas gali atsisakyti valgyti, tačiau dėl to per daug nerimaukite. Kai jo būklė pagerės, jis vėl norės valgyti. Vis dėlto galite pasiūlyti vaikui lengvesnio ir jo mėgstamo maisto, pavyzdžiui, sriubos, jogurto, varškės ir panašiai.
- Fizinės temperatūros mažinimo priemonės (vaiko odos drėkinimas rankšluosčiu ar kempine) nerekomenduojamos, nebent vaiko būklė stabili ir jam ši procedūra jam patinka. Vandens kompresai netinkami tuomet, kai vaiko galūnės šaltos ir karščiuojantis vaikas išblyškęs. Vandens kompresus dėti galima tik tuomet, jei vaiko odelė šilta ir rausva.
- Visuomet stebėkite, ar nėra skysčių trūkumo požymių. Apie galimą dehidrataciją arba pavojingą organizmo skysčių netekimą praneša šie simptomai: vaiko burnos sausumas, lūpų sausumas, vangumas, vėmimas, retesnis šlapinimasis, šlapinimasis tamsiu šlapimu ir kt.;
- Leiskite vaikui ilsėtis. Neveskite karščiuojančio vaiko į lauką, darželį ar mokyklą, svečius ir panašiai. Jei vaikas jaučiasi gana gerai ir nori žaisti, tuomet nedrauskite jam užsiimti tokia jam malonia ir ramia veikla.
- Temperatūrą vaistais mažinkite dviem atvejais – jei karščiavimas didesnis nei 38,5 laipsniai Celsijaus arba jei vaikas dėl to jaučia diskomfortą. Vaistai nuo karščiavimo ne tik mažina temperatūrą, bet ir slopina uždegimą bei skausmą, todėl jie gali būti naudingi ir tuomet, kai vaikui skauda gerklę, galvą ar raumenis. Dažniausiai skiriama paracetamolio arba ibuprofeno. Paracetamolis neturi priešuždegiminio poveikio, todėl ibuprofenas už jį pranašesnis keliomis savybėmis. Prieš vartojant bet kokį vaistą būtina atidžiai perskaityti pakuotės lapelį ir atminti, kad vaistai paprastai dozuojami pagal vaiko kūno svorį, o ne pagal jo amžių. Juk to paties amžiaus vaikai gali sverti skirtingai. Ibustar 40 mg/ml geriamoji suspensija vaikams yra uždegimą slopinantis ir skausmą malšinantis vaistinis preparatas (nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, NVNU). Ibustar vartojamas trumpalaikiam simptominiam silpno ar vidutinio stiprumo skausmo bei karščiavimo gydymui. Ibustar tinka 10 kg ir daugiau sveriantiems (1 metų ir vyresniems) vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
- Vaiko būklę stebėkite ir dieną, ir naktį. Ypatingai pavojingi ženklai yra neblykštantys bėrimai, traukuliai, labai didelis karščiavimas, vangumas ir didelis mieguistumas – pasireiškus tokiems simptomams nedelsiant kreipkitės į gydymo įstaigą. Nedelskite, jei karščiuoja labai mažas vaikas ar kūdikis ir jei atsiranda kitų susirūpinimą keliančių simptomų, pavyzdžiui, didelis vėmimas ir viduriavimas, kurių metu vaikas atsisako gerti skysčius ir (arba) juos iš karto išvemia.