Grupė:
Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Artišokų lapai (lotyniškai Cynara Csolymus) – tai du metus gyvuojantis augalas, priklausantis graižažiedžių augalų šeimai. Artišokas savo išvaizda labai primena dagį. Jo žiedai raudoni su violetiniu atspalviu. Dideli artišoko lapai yra plunksniškos formos. Artišokas žydi antraisiais augimo metais.
Veikliosios artišoko medžiagos: angliavandeniai, azotinės medžiagos, B ir C grupės vitaminai, kvapiosios medžiagos, riebalai, rauginės medžiagos, geležis, kalis, cinarinas, apigeninas.
Artišokas yra labai senas augalas, žinomas dar nuo antikos laikų, augęs vakarų ir centrinėse Viduržemio jūros šalyse. Tais laikais būdavo naudojami tik artišokų lapai. Vėliau pastebėta, kad artišokų žiedai labai skanūs. Juos imta plačiai vartoti Italijoje. Dabar artišokai labai populiarūs visame pasaulyje, auginami daugelyje drėgno klimato ir derlingo dirvožemio šalių: Prancūzijoje, Argentinoje, Kalifornijoje, Čilėje, Belgijoje ir kitur.
Gydomosiomis savybėmis pasižymintis artišokas naudojamas liaudies medicinoje. Jis tinkamas senėjimo procesams stabdyti, inkstų akmenų ir aterosklerozės profilaktikai. Šis augalas taip pat reguliuoja organizmo riebalų apykaitą.