Blakinė kalendra

0
+1 -1


Grupė: Kvėpavimo sistemai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Blakinė kalendra (lotyniškai Coriandrum sativum) – tai prieskoninis žolinis augalas, priklausantis skėtinių šeimai, užaugantis iki 20-120 centimetrų aukščio ir gyvuojantis vienerius metus.

Blakinės kalendros šaknis yra plona, verpstės pavidalo, maždaug 60-70 centimetrų ilgio, o stiebas stačias, tuščiaviduris, turintis smulkias vageles, su išsišakojimais. Lapai – žalios spalvos, plunksniškai suskaldyti į mažesnius lapelius, o žiedeliai – balkšvos arba rausvos spalvos, susitelkę į skėtuką. Kalendros vaisiai yra malonaus, saldaus skonio.

Blakinės kalendros žydi vasarą, liepos–rugpjūčio mėnesiais.

Augalas kilęs iš Viduržemio jūros rytinių pakrančių. Jis auginamas Palestinoje, Sirijoje, Egipte, Indijoje. Auga ir Vidurinėje Azijoje, Kaukaze. Lietuvoje blakinė kalendra natūraliai neauga, bet gali būti išauginama darželiuose arba soduose. Kalendrai tinka sausa ir saulėta aplinka; dirvoje negali būti piktžolių.

Veikliosios blakinės kalendros medžiagos: eteriniai aliejai, baltymai, angliavandeniai, vitaminas C, cholinas, rauginės medžiagos, riebalai, alkaloidai, beta karotenas, organinės rūgštys, fitinas, fosforas.

Blakinė kalendra liaudies medicinoje vartojama virškinamojo trakto ligoms gydyti: skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligėms, susikaupusioms dujoms šalinti. Kalendra efektyviai malšina skausmą, taip pat pasižymi dezinfekuojančiomis savybėmis.

Blakinė kalendra. Vartojimas

Medicininiam naudojimui renkami vaisiai. Jie turi būti prinokę – gelsvi, sveiki.

Surinktus vaisius reikia džiovinti itin gerai vėdinamoje patalpoje. Tinkamai išdžiovinti vaisiai yra parudavę arba papilkėję, skleidžiantys malonų kvapą ir aitraus skonio. Laikomi tinkamomis sąlygomis, sudžiovinti blakinės kalendros vaisiai gali būti naudojami net ketverius metus.

Iš blakinių kalendrų galima pasigaminti užpilą. Stikline verdančio vandens reikėtų užpilti šaukštelį džiovintų kalendrų, palaukti, kol atvės. Gautą užpilą reikėtų gerti tris kartus per dieną po vieną trečdalį stiklinės.

Taip pat galima paruošti nuovirą, tinkantį išoriškai tepti žaizdoms.

Farmacijoje blakinių kalendrų eterinis aliejus naudojamas vaistų skoniui ir kvapui gerinti.

Lietuvoje blakinės kalendros dar vartojamos kaip virškinimo sistemą gydantis vaistas – jis šalina kirminus iš žarnyno, o pakramčius vaisiaus dingsta nemalonus burnos kvapas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *