Grupė:
Dermatologiniai susirgimai, Kvėpavimo sistemai, Nuo skausmo, Šlapimo ir lytinių organų sistemai
Dirvinė našlaitė (lotyniškai Viola arvensis) – tai našlaitinių šeimai priklausantis, vienerius arba dvejus metus gyvuojantis, iki 20 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas.
Dirvinė našlaitė turi liemeninę šaknį, iš kurios išauga vertikalios padėties arba kylantis, gausiai išsišakojęs stiebas. Augalo lapai žali, turi didelius plunksniškai suskaldytus prielapius ir ilgus kotelius. Našlaitės žiedai gelsvi arba balti, sudaryti iš penkių lapelių. Taurėlapiai būna ilgesni už vainiklapius, o apatinis vainiklapio lapelis turi pentiną. Vaisius – pailgos formos dėžutė, talpinanti mažytes ir blizgias sėklas. Augalas žydi gegužės–rugpjūčio mėnesiais, o sėklos subręsta liepą. Dauginasi sėklomis, kurios, kai subręsta ir trūksta dėžutė, išbarstomos ir išnešiojamos vabzdžių.
Dirvinės našlaitės yra plačiai paplitusios visoje Lietuvoje ir dažnos. Jos nėra reiklios dirvožemiui, bet labiau mėgsta derlingą dirvą, priesmėlio ir priemolio dirvožemį, gali būti aptinkamos dykvietėse, dirbamuose laukuose, dirvonuose, kirtimuose, sausose pievose, pakelėse.
Veikliosios dirvinės našlaitės medžiagos: eterinis aliejus, antocianiniai glikozidai, gleivės, mineralinės medžiagos, askorbo rūgštis, karotinas, salicilo rūgštis, gleivės, zeaksantinas, flavoksantinas, vitaminas C, rutinas, rauginės medžiagos, flavonoidai.
Gydomosiomis savybėmis pasižyminti dirvinė našlaitė yra naudojama liaudies medicinoje. Ji tinkama gydyti kvėpavimo sistemos ligoms, nes skystina bronchų sekretą ir palengviną atsikosėjimą; dėl prakaito ir šlapimo išsiskyrimą skatinančių savybių gali būti tinkama šlapimo sistemos organų ligoms gydyti (pavyzdžiui, šlapimo pūslės uždegimui, inkstų akmenligei) ir temperatūrai mažinti. Augalas taip pat pasižymi skausmą malšinančiomis savybėmis. Naudojama išoriškai dirvinė našlaitė gydo odos ligas, tokias kaip: egzema, pragulos, žvynelinė, įvairios kilmės bėrimai.