jeigu sergate kepenų arba inkstų veiklos sutrikimu. Gydytojas gali nuspręsti pakoreguoti dozę;
jeigu sergate cukriniu diabetu. Escitalopram Orion vartojimo metu gali atsirasti glikemijos kontrolės sutrikimų. Gali prireikti keisti insulino ir (arba) geriamųjų gliukozės koncentraciją kraujyje mažinančių vaistinių preparatų dozę;
jeigu sumažėjęs natrio kiekis kraujyje;
jeigu yra polinkis į lengvai prasidedantį kraujavimą arba kraujosruvų atsiradimą;
jeigu Jums taikoma elektrotraukulių terapija;
jeigu sergate išeminė širdies liga.
jeigu yra ar buvo širdies sutrikimų arba neseniai patyrėte širdies priepuolį;
jeigu ramybės metu Jūsų širdis plaka retai ir (arba) jei organizme trūksta druskų (tokį poveikį gali sukelti ilgalaikis sunkus viduriavimas ar vėmimas arba diuretikų, t. y. šlapimo išsiskyrimą skatinančių vaistų, vartojimas);
jeigu Jūsų širdis plaka dažnai arba neritmiškai arba jeigu pasireiškia alpulys, kolapsas ar galvos svaigimas stojantis (tai gali būti nenormalaus širdies plakimo požymiai).
Atminkite
Kai kuriems pacientams, sergantiems maniakine depresija, gali prasidėti manijos fazė. Tai pasireiškia neįprasta ir greita minčių kaita, nederamu linksmumu ir pernelyg dideliu fiziniu aktyvumu. Pasakykite gydytojui, jeigu Jums atsirado šių simptomų.
Pirmąsias vartojimo savaites tai pat gali atsirasti šių simptomų: neramumas, gali tapti sunku ramiai sėdėti arba stovėti. Jeigu Jums atsirado šių simptomų, nedelsiant pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Mintys apie savižudybę ir depresijos arba nerimo sutrikimų pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir (arba) jaučiate nerimą, kartais Jums gali kilti minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę. Pradėjus pirmą kartą vartoti antidepresantus, tokių minčių gali kilti dažniau, nes turi praeiti šiek tiek laiko (paprastai apie dvi savaitės, bet kartais ir ilgiau), kol šie vaistai pradės veikti. Tokia minčių tikimybė Jums yra didesnė šiais atvejais:
jeigu anksčiau mąstėte apie savižudybę arba savęs žalojimą;
jeigu esate jaunas suaugęs. Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad psichikos sutrikimais sergantiems jauniems suaugusiems (jaunesniems kaip 25 metų), vartojant antidepresantų, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė.
Jeigu bet kuriuo metu galvojate apie savižudybę arba savęs žalojimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninės priėmimo skyrių.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ar jaučiate nerimą. Paprašykite jų paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo arba jie nerimauja dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metų
Escitalopram Orion įprastai nėra skiriamas vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams. Taip pat turėtumėte žinoti, kad jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems šios klasės medikamentus, padidėja šalutinio poveikio, pavyzdžiui, bandymo nusižudyti, galvojimo apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų tikimybė. Nepaisant to, gydytojas gali skirti Escitalopram Orion jaunesniems nei 18 metų pacientams, jeigu, jo manymu, tai yra jiems tinkamiausias gydymas. Jeigu gydytojas skyrė Escitalopram Orion jaunesniam nei 18 metų pacientui ir Jūs pageidaujate tai išsamiau aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Būtinai pasakykite gydytojui, jei jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems Escitalopram Orion, pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš anksčiau išvardytų simptomų. Taip pat šiuo metu dar nėra ilgalaikio saugumo duomenų apie Escitalopram Orion poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Kiti vaistai ir Escitalopram Orion
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pasakykite savo gydytojui, jeigu vartojate bent vieną iš toliau išvardytų vaistų:
Neselektyviuosius monoamino oksidazės (MAO) inhibitorius, kurių veikliosios medžiagos yra fenelzinas, iproniazidas, izokarboksazidas, nialamidas arba tranilciprominas (vaistus depresijai gydyti). Jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų, prieš pradedant gerti Escitalopram Orion reikės palaukti 14 dienų. Baigus Escitalopram Orion vartojimą reikia palaukti 7 dienas prieš vartojant bet kurį iš šių vaistų.
Grįžtamuosius selektyviuosius MAO-A inhibitorius, kurių sudėtyje yra moklobemido (vartojamo depresijai gydyti).
Negrįžtamuosius MAO-B inhibitorius, kurių sudėtyje yra selegilino (vartojamo Parkinsono ligai gydyti). Jie padidina šalutinių poveikių atsiradimo pavojų.
Antibiotiką linezolidą.
Litį (vartojamą maniakinės depresijos sutrikimui gydyti) ir triptofaną.
Imipraminą ir dezipraminą (abu vartojami depresijai gydyti).
Sumatriptaną ir panašius vaistus (vartojamus migrenai gydyti) ir tramadolį (vartojamą stipriam skausmui malšinti). Jie padidina šalutinių poveikių atsiradimo pavojų.
Cimetidiną ir omeprazolą (vartojamus skrandžio opoms gydyti), fluvoksaminą (antidepresantą) ir tiklopidiną (vartojamą insulto pavojui mažinti). Šie preparatai gali padidinti Escitalopram Orion koncentraciją kraujyje.
Jonažoles (Hypericum perforatum) – vaistažoles vartojamas depresijai gydyti.
Acetilsalicilo rūgšties ir nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (vaistai skausmui malšinti arba kraujui skystinti, dar vadinami antikoaguliantais).
Varfariną, dipiridamolį ir fenprokumoną (vaistus kraujui skystinti, dar vadinamus antikoaguliantais). Gydytojas tikriausiai patikrins kraujo krešėjimo laiką prieš Jums pradedant ir baigus vartoti Escitalopram Orion, kad nustatytų, ar vartojate tinkamą antikoagulianto dozę.
Meflokviną (vartojamą maliarijai gydyti), bupropioną (vartojamą depresijai gydyti) ir tramadolį (stipriam skausmui malšinti), nes yra pavojus, kad sumažės traukulių slenkstis.
Neuroleptikus (vaistus šizofrenijai ir psichozėms gydyti), nes yra pavojus, kad sumažės traukulių slenkstis, ir antidepresantus.
Flekainidą, propafenoną ir metoprololį (vartojamus sergant širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti), klomipraminą ir nortriptiliną (antidepresantus), risperidoną, tioridaziną ir haloperdolį (vaistus nuo psichozių). Gali tekti keisti Escitalopram Orion dozę.
ESCITALOPRAM ORION DRAUDŽIAMA VARTOTI su vaistais nuo širdies ritmo sutrikimų arba vaistais, kurie gali keisti širdies ritmą, tokiais kaip IA ir III klasės preparatai nuo širdies ritmo sutrikimo, antipsichotikai (pvz., fentiazino dariniai, pimozidas, haloperidolis), tricikliai antidepresantai, tam tikri antimikrobiniai preparatai (pvz., sparfloksacinas, moksifloksacinas, eritromicinas IV, pentamidinas, preparatai nuo maliarijos, ypač halofantrinas), kai kurie antihistamininiai preparatai (astemizolas, mizolastinas). Jei turite bet kokių klausimų apie kartu vartojamus vaistus, pasitarkite su gydytoju.
Escitalopram Orion vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Escitalopram Orion galima vartoti valgio metu arba nevalgius (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Escitalopram Orion“).
Kaip ir vartojant daugelį preparatų, Escitalopram Orion nerekomenduojama vartoti kartu su alkoholiu, tačiau Escitalopram Orion sąveikos su alkoholiu nesitikima.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu esate nėščia, Escitalopram Orion vartoti negalima, nebent Jūs aptarėte su gydytoju gydymo pavojus ir naudą.
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad citalopramas (į escitalopramą panaši medžiaga) blogina spermos kokybę Teoriškai tai gali veikti vaisingumą, bet iki šiol poveikio žmogaus vaisingumui nepastebėta.
Įsitikinkite, kad akušerė ir (arba) gydytojas žino, kad vartojate Escitalopram Orion. Panašūs į Escitalopram Orion vaistiniai preparatai vartojami nėštumo metu, o ypač paskutinius 3 nėštumo mėnesius, gali padidinti sunkios naujagimių būklės, vadinamos naujagimių persistentine plaučių hipertenzija (NPPH), kurios metu kūdikis kvėpuoja dažniau ir yra pamėlęs, atsiradimo pavojų. Šios ligos simptomai paprastai pasireiškia per pirmąsias 24 valandas po kūdikio gimimo. Jeigu jų atsirado Jūsų naujagimiui, nedelsiant kreipkitės į akušerę ir (arba) gydytoją.
Jeigu paskutinius 3 nėštumo mėnesius vartosite Escitalopram Orion, turėtumėte žinoti, kad kūdikiui gali atsirasti šis nepageidaujamas poveikis: sunkumas kvėpuoti, melsva oda, traukulių priepuoliai, kūno temperatūros pokyčiai, sunkumas maitinti, vėmimas, sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje, sustingę arba išglebę raumenys, išryškėję refleksai, drebulys, nervingumas, dirglumas, letargija, nuolatinis verkimas, mieguistumas ir sunkumas miegoti. Jeigu kūdikiui gimus pasireiškia bent vienas iš šių simptomų, nedelsiant pasakykite gydytojui.
Nėštumo metu staiga nutraukti Escitalopram Orion vartojimo negalima.
Jeigu maitinate krūtimi, Escitalopram Orion vartoti negalima, nebent Jūs aptarėte su gydytoju gydymo pavojus ir naudą.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kol nežinote, kaip Jus veikia Escitalopram Orion, patariama nevairuoti ir nevaldyti mechanizmų.
Kaip vartoti Escitalopram Orion
Visada vartokite šį vaistą taip, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Suaugusieji
Depresija
Įprasta rekomenduojama dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Gydytojas gali padidinti dozę iki didžiausios 20 mg paros dozės.
Panikos sutrikimas
Pirmąją savaitę pradinė dozė yra 5 mg vieną kartą per parą, vėliau dozę padidinti iki 10 mg per parą. Dar vėliau gydytojas gali padidinti dozę iki didžiausios 20 mg paros dozės.
Socialinio nerimo sutrikimas
Įprasta rekomenduojama dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Gydytojas, atsižvelgdamas į preparato poveikį, paros dozę gali sumažinti iki 5 mg arba padidinti iki didžiausios – 20 mg.
Generalizuoto nerimo sutrikimas arba obsesinis-kompulsinis sutrikimas
Įprasta rekomenduojama Escitalopram Orion dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Gydytojas gali padidinti dozę iki didžiausios 20 mg paros dozės.
Senyvi pacientai (vyresni nei 65 metų)
Įprasta rekomenduojama pradinė dozė yra 5 mg vieną kartą per parą. Gydytojas gali dozę padidinti iki 10 mg dozės per parą.
Vaikai ir paaugliai (jaunesni nei 18 metų)
Įprastai vaikai ir paaugliai neturėtų vartoti Escitalopram Orion. Daugiau informacijos rasite 2 skyriuje „Kas žinotina prieš vartojant Escitalopram Orion“.
Escitalopram Orion galite vartoti valgio metu arba nevalgius. Tabletę nurykite užsigerdami vandeniu. Jų kramtyti negalima, nes yra kartaus skonio.
Escitalopram Orion 5 m, 10 mg, 15 mg ir 20 mg plėvele dengtos tabletės: jeigu reikia, tabletes galima padalyti. Pirmiausia, tabletę padėkite ant lygaus paviršiaus laužimo vagele į viršų. Tada tabletę galima perlaužti abejais rodomaisiais pirštais spaudžiant abu tabletės kraštus žemyn taip, kaip parodyta paveikslėlyje.
Gydymo trukmė
Gali prireikti kelių savaičių, kol pasijusite geriau. Tęskite Escitalopram Orion vartojimą, net jeigu prireiks laiko, kol būklė pagerės.
Prieš tai nepasitarę su gydytojų, nekeiskite vaisto dozės.
Escitalopram Orion vartokite tiek, kiek nurodys gydytojas. Jeigu vartojimą nutrauksite per anksti, ligos simptomai gali atsinaujinti. Preparatą rekomenduojama vartoti bent 6 mėnesius po to, kai vėl jausitės gerai.
Pavartojus per didelę Escitalopram Orion dozę
Jeigu pavartojama didesnė nei paskirta Escitalopram Orion dozė, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba vykite į artimiausios ligoninės priėmimo skyrių. Kreipkitės net ir tuo atveju, jeigu nėra nemalonių pojūčių. Kai kurie perdozavimo požymiai gali būti: galvos svaigimas, drebulys, sujaudinimas, traukuliai, koma, pykinimas, vėmimas, širdies ritmo pakitimas, kraujo spaudimo sumažėjimas ir organizmo skysčio ir druskų pusiausvyros pokyčiai. Vykdami pas gydytoją arba į ligoninę su savimi pasiimkite Escitalopram Orion pakuotę.
Pamiršus pavartoti Escitalopram Orion
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Jeigu pamirštą dozę prisiminsite prieš eidami miegoti, nedelsiant ją išgerkite. Kitą dieną vartojimą tęskite kaip įprasta. Jeigu prisiminsite nakties metu arba kitą dieną, praleistos dozė nebevartokite, o vartojimą tęskite kaip įprasta.
Nustojus vartoti Escitalopram Orion
Nenustokite vartoti Escitalopram Orion tol, kol gydytojas nenurodys. Pabaigus gydymo kursą, patariama Escitalopram Orion dozę palaipsniui mažinti per keletą savaičių.
Nutraukiant Escitalopram Orion vartojimą, ypač jei tai darysite staiga, galite pajusti nutraukimo simptomus. Tai įprasta nutraukiant Escitalopram Orion vartojimą. Jų pavojus yra didesnis, tais atvejais, kai Escitalopram Orion buvo vartojamas ilgai arba didelės dozės, arba dozę mažinant per greitai. Daugumai pasireiškia lengvi simptomai, kurie per dvi savaites išnyksta savaime. Visgi kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs arba tęstis ilgai (2–3 mėnesius arba ilgiau). Jeigu nutraukiant Escitalopram Orion vartojimą pasireikš sunkūs nutraukimo simptomai, kreipkitės į gydytoją. Gydytojas gali nurodyti vėl pradėti vartoti tabletes ir dozę mažinti dar laipsniškiau.
Nutraukimo simptomai: galvos svaigimas (netvirtumas arba pusiausvyros netekimas), jausmas panašus į „skruzdžių bėgiojimą“, deginimas ir (rečiau) elektros iškrovos pojūtis (net galvoje), miego sutrikimai (vaizdingi, košmariški sapnai, negalėjimas miegoti), nerimas, galvos skausmas, šleikštulys (pykinimas), padidėjęs prakaitavimas (įskaitant prakaitavimą naktį), neramumas ir susijaudinimas, drebulys (drebėjimas), minčių susipainiojimas arba orientacijos praradimas, emocingumas arba dirglumas, viduriavimas, regėjimo sutrikimas, greitas arba stiprus širdies plakimas (palpitacija).
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Šalutinis poveikis, tęsiant gydymą, paprastai išnyksta po kelių savaičių. Prašome įsidėmėti, kad kai kurie negalavimai gali būti ir Jūsų ligos simptomai, kurie lengvės Jums sveikstant.
Jeigu pajusite toliau išvardytą šalutinį poveikį, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į artimiausią ligoninę:
Retas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 10 000, bet mažiau kaip 1 iš 1 000):
Odos, liežuvio, lūpų arba veido patinimas arba sunkumas kvėpuoti arba nuryti (alerginė reakcija).
Labai retas (pasireiškia mažiau kaip 1 pacientui iš 10 000) arba dažnis nežinomas:
Mintys apie savęs žalojimą arba savižudybę, taip pat žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės”.
Sunkumas šlapintis.
Traukuliai, taip pat žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės”.
Odos ir akies obuolių pageltimas. Tai yra kepenų pažeidimo ir (arba) hepatito požymiai.
Dažnas nereguliarus širdies plakimas, alpulys gali būti gyvybei pavojingos būklės, vadinamos paroksizmine polimorfine skilvelių tachikardija, simptomas.
Pasakykite gydytojui, jeigu gydymo metu Jums atsirado bent vienas iš toliau išvardytų šalutinių poveikių:
Nedažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 1 000, bet mažiau kaip 1 iš 100):
Neįprastas kraujavimas, įskaitant kraujavimą į virškinimo traktą.
Retas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 10 000, bet mažiau kaip 1 iš 1 000):
Karščiavimas, susijaudinimas, minčių susipainiojimas, drebulys ir netikėti raumenų susitraukimai. Tai gali būti retos būklės, vadinamos serotonino sindromu, požymiai.
Be jau minėtų, taip pat gauta pranešimų apie toliau išvardytą šalutinį poveikį:
Labai dažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 10):
Pykinimas.
Dažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 100, bet mažiau kaip 1 iš 10):
Užsikimšusi nosis arba sloga (sinusitas).
Apetito sumažėjimas arba padidėjimas.
Nerimas, neramumas, neįprasti sapnai, sunkumas užmigti, mieguistumas, galvos svaigimas, žiovulys, drebulys, odos pašiurpimas.
Viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas, burnos sausmė.
Padidėjęs prakaitavimas.
Raumenų ir sąnarių skausmas (artralgija ir mialgija).
Lytinės sistemos sutrikimai (vėlesnė ejakuliacija, erekcijos problemos, sumažėjęs lytinis potraukis ir moterims gali būti sunku patirti orgazmą).
Nuovargis, karščiavimas.
Kūno svorio padidėjimas.
Nedažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 1 000, bet mažiau kaip 1 iš 100):
Dilgėlinė, išbėrimas, niežulys (niežėjimas).
Griežimas dantimis, susijaudinimas, nervingumas, panikos priepuoliai, minčių susipainiojimas.
Miego sutrikimai, skonio sutrikimai, alpulys (sinkopė).
Vyzdžių išsiplėtimas (midriazė), regėjimo sutrikimas, spengimas ausyse (tinitas).
Plaukų slinkimas.
Kraujavimas iš makšties.
Kūno svorio sumažėjimas.
Dažnas širdies plakimas.
Rankų ir kojų patinimas.
Kraujavimas iš nosies.
Retas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 10 000, bet mažiau kaip 1 iš 1 000):
Agresyvumas, depersonalizacija, haliucinacijos.
Retas širdies plakimas.
Kai kurių pacientų praneštas (pasireiškia mažiau kaip 1 pacientui iš 10 000 arba dažnis nežinomas):
Natrio kiekio sumažėjimas kraujyje (pasireiškia pykinimu ir negerumo pojūčiu kartu su raumenų silpnumu arba minčių susipainiojimu).
Atsistojant, dėl mažo kraujo spaudimo, pasireiškiantis galvos svaigimas (ortostatinė hipotenzija).
Kepenų funkcijos testų pakitimai (kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas kraujyje).
Judėjimo sutrikimai (nevalingi raumenų judesiai).
Skausminga erekcija (priapizmas).
Kraujavimo sutrikimai, įskaitant kraujavimą iš odos ir gleivinės (ekchimozės) ir mažą kraujo plokštelių kiekį (trombocitopenija).
Staigus odos arba gleivinės patinimas (angioneurozinė edema).
Išskiriamo šlapimo kiekio padidėjimas (nepakankama antidiurezinio hormono (ADH) sekrecija).
Pieno skyrimasis nežindančioms moterims.
Manija.
Širdies ritmo pokyčiai (vadinamas QT intervalo pailgėjimas, nustatomas darant EKG, t. y. užrašant elektrinį širdies aktyvumą).
Pacientams, vartojantiems šio tipo preparatus, pastebėtas kaulų lūžių pavojaus padidėjimas.
Be to, yra žinoma, kad vaistams veikiantiems panašiai kaip escitalopramas (Escitalopram Orion veiklioji medžiaga) pasireiškia nemažai šalutinių poveikių. Šis poveikis yra:
Motorinis neramumas (akatizija).
Anoreksija.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.