Mėlynasis palemonas

0
+1 -1


Grupė: Kvėpavimo sistemai, Nervų sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Mėlynasis palemonas (lotyniškai Polemonium caeruleum) – tai palemoninių šeimai priklausantis, ilgai gyvuojantis, daugiametis, iki 30–120 centimetrų užaugantis žolinis augalas. Palemonas turi storą, kelių centimetrų skersmens, baltą, horizontalų šakniastiebį, iš kurio išauga vienas arba keli stiebai. Jie yra statūs, viršutinėse dalyse išsišakojantys, tuščiaviduriai, lygūs ir tik žiedų srityse apaugę smulkiais plaukeliais. Ant vieno kotelio auga sudėtiniai (7–27), žali, kiaušinio formos, smailėjančia viršūne lapai. Prie stiebo koteliai ilgesni, viršutiniai – trumpesni. Augalo žiedai susitelkę viršūnėse, kvapnūs, turi liaukinius plaukelius ir kotelį. Žiedo taurelę sudaro penkios skiautelės. Vainikėlis – ryškiai mėlynas arba baltas, iš penkių lapelių. Palemono vaisius yra trijų lizdų dėžutė, kurių kiekviename yra po kelias sėklas.

Augalas žydi gegužės–liepos, o sėklos subręsta birželio–rugsėjo mėnesiais.
Nors Lietuvoje ir galima aptikti mėlynąjį palemoną, tačiau jis yra labai retas ir įrašytas į raudonąją knygą. Paplitęs pievose, pamiškėse, paupiuose, raistuose.

Veikliosios mėlynojo palemono medžiagos: organinės rūgštys, eteriniai aliejai, krakmolas, riebalai, triterpeniniai saponinai, dervos.

Gydomosiomis savybėmis pasižymintis mėlynasis palemonas yra naudojamas liaudies medicinoje. Jis padeda sergant kvėpavimo sistemos ligomis (plaučių tuberkulioze, bronchitu, peršalimais, kosėjant), veikia riebalų apykaitą – mažina cholesterolio kiekį, taip apsaugodamas nuo aterosklerozės.

Augalas taip pat pasižymi nervų sistemą raminančiomis savybėmis, todėl naudojamas nemigai gydyti.
Kitos augalo savybės: didina kraujo krešumą, todėl tinka kraujavimams stabdyti, taip pat epilepsijai gydyti.

Mėlynojo palemono vartojimo kontraindikacijos: negalima vartoti esant padidėjusiam kraujo krešumui, sergant šlapimo takų infekcijomis ir leukemija.

Mėlynasis palemonas. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams gaminti renkamos palemonų šaknys ir lapai. Šaknis reikia rauti rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Jas gerai išplauti ir susmulkinti. Džiovinti reikėtų itin gerai vėdinamoje patalpoje arba specialiai tam skirtoje džiovyklėje. Optimali augalo džiovinimo temperatūra yra 40–50 laipsnių Celsijaus (iki 60 laipsnių). Tinkamai išdžiovintos šaknys tampa šviesiai geltonos ir trapios (lengvai lūžta). Šakniastiebių paviršius rusvas, o prapjovus matomas baltas vidus.
Iš vieno kilogramo šviežiai nuskintų šaknų ir šakniastiebių gaunama ~300 gramų sausos žaliavos. Sudžiovintą tinka varoti 2 metus.

Užpilo paruošimas: stikline verdančio vandens užpilti 6 gramus džiovintų smulkintų šaknų, pavirti 15 minučių, palaikyti dar 45 minutes ir nukošti. Užpilą reikėtų vartoti kelis kartus per dieną, po 1 valgomajį šaukštą po valgio. Suvartoti per 3–4 dienas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *