Grupė:
Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Paprastasis ąžuolas (lotyniškai Quercus robur) – tai bukinių šeimai priklausantis, visiems gerai žinomas, ilgaamžis, iki 30 metrų galintis užaugti medis. Jis turi tvirtą, storą stiebą. Žievė priklauso nuo medžio amžiaus: senų medžių – sueižėjusi ir sutrūkinėjusi, tamsiai ruda, o jaunų medelių – lygi ir blizganti. Medžio lapai žali, su koteliu, kiaušinio, formos, nukirstu galu, turi 5–7 poras skiautelių. Ąžuolo kuokeliniai žiedai (vyriški) yra žirginiuose, o piesteliniai žiedai (moteriški) auga ant žiedkočių. Medžio vaisius visiems gerai žinomas – pailga gilė, turinti goželę.
Paprastasis ąžuolas auga Lietuvoje, dažniausiai Vidurio žemumoje, rečiau pietinėje Lietuvos dalyje. Jis mėgsta priemolio dirvožemius.
Veikliosios paprastojo ąžuolo medžiagos: flavonoidai (kvercetinai), pektinai, gleivės, rauginės medžiagos, mineralinės druskos, dervos, pentozanai, cukrūs, elaginės ir galinės rūgštys, flobafenai, fitoncidai.
Gydomosiomis savybėmis pasižymintis paprastasis ąžuolas jau labai seniai naudojamas liaudies medicinoje. Jo veikliosios medžiagos turi uždegimus slopinantį poveikį, veikia baktericidiškai ir sutraukia kraujagysles, todėl tinka gydyti įvairiems infekciniams susirgimams, uždegimams, kraujavimams (iš nosies, hemorojinių mazgų, gimdos). Augalas padeda sergant virškinamojo trakto ligomis (stabdo viduriavimą, malšina kraujavimus, gydo lėtinį enterokolitą). Taip pat tinka šlapimo takų infekcijoms ir apsinuodijimams gydyti.
Dėl paprastojo ąžuolo preparatų vartojimo reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kadangi perdozavus gali pasireikšti pykinimas ar vėmimas.