Grupė:
Kvėpavimo sistemai, Nuo gripo ir peršalimo, Nuo peršalimo, Nuo skausmo
Paprastoji pušis (lot. Pinus silvestris) – tai pušinių šeimai priklausantis, ilgai gyvuojantis (iki 400 m.), iki 40 m užaugti galintis, visus metus žaliuojantis spygliuotis medis.
Pušis turi vertikaliai augantį liemenį, o viršuje – skėčio pavidalo lają. Medžio žievė priklauso nuo amžiaus: jaunų ir suaugusių medžių viršutinės dalies žievė yra rudos spalvos ir atsipleišėjusi, o senų medžių – itin giliai supleišėjusi. Medžio ūgliai iš pradžių būna žalsvi, vėliau tampa pilkai rudais. Augalo spygliai prie trumpųjų ūglių būna melsvi, smailūs, kelių centimetrų ilgio, o spyglius supančios makštys pilkai juosvos.
Pušies žiedai telkiasi į žiedynus–kankorėžius. Kankorėžiai gali būti vyriški ir moteriški. Moteriški – pilkai rudi, kelių centimetrų ilgio, kūgio formos, vyriški telkiasi į grupeles jaunesnių ūglių pamatuose. Pušies sėklos – juosvos ir pailgos. Medis žydi gegužės–birželio mėn., o kankorėžiai subręsta antrųjų metų rugsėjo–spalio mėn. Trečiųjų metų pavasarį, kovo–birželio mėn., kankorėžiai prasiskleidžia, išberia sėklas ir nukrenta.
Pušis Lietuvoje visiems gerai žinomas ir dažnas medis, dažniausiai aptinkamas pietų ir pietryčių Lietuvoje (pušynai Lietuvoje sudaro net iki 40 % visų miškų). Pušis mėgsta kalvotą reljefą ir smėlingas dirvas.
Veikliosios paprastosios pušies medžiagos:
- rauginės medžiagos,
- eterinis aliejus,
- flavonoidai,
- vitaminai C ir K,
- beta karotenas,
- karčiosios medžiagos,
- fitoncidai,
- riebalai,
- angliavandeniai,
- baltymai,
- alkaloidai,
- mineralinės medžiagos,
- sakai.
„Be šio elemento negalėtume gyventi! Mat būtent geležis vaidina svarbiausią vaidmenį prijungiant deguonį eritrocituose ir išnešiojant jį po viso organizmo audinius.“
Plačiau skaitykite čia: |
Gydomosiomis savybėmis pasižyminčios pušys jau labai seniai naudojamos liaudies medicinoje. Dėl uždegimus slopinančio, antivirusinio, gleives skystinančio poveikio, pušys gali būti naudojamos kvėpavimo sistemos ligoms gydyti (peršalimams, kosėjant, sergant bronchitu). Išoriškai augalas gali būti naudojamas kai kurioms odos ligoms, reumatui gydyti, neuralginiam skausmui malšinti.
Pušies preparatų nerekomenduojama vartoti asmenims, sergantiems kepenų ir inkstų ligomis, bronchine astma turintiems alergijų, padidintą arterinį kraujo spaudimą.