Grupė:
Dermatologiniai susirgimai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Paprastasis lazdynas (lotyniškai Corylus avellana) – tai lazdyninių šeimai priklausantis, daugiametis, iki 10 metrų užaugti galintis krūmas. Augalo žievė yra rausvai pilkos spalvos, o lapai tamsiai žali (su šiek tiek šviesesne apatine puse), krašteliai dvigubai dantyti. Lapai pražanginiai, ovalūs, viršūnėje nusmailėjantys, apaugę smulkiais plaukeliais ir gana stambūs. Lazdyno žiedai vienalyčiai: piestelės po dvi sukrautos į pumpuro formos žiedyną, o kuokeliai susitelkę į daugiažiedžius žiedynus vadinamus žirginėliais. Krūmo vaisius – rausvai geltonas, ovalus, pailgas, apgaubtas gožele riešutukas. Dauginasi atlankomis, sėklomis ir kelmo ataugomis.
Augalas žydi pavasarį, kovo–balandžio mėnesiais, o vaisiai subręsta rugsėjį.
Lietuvoje lazdynai auga natūraliai, mėgsta drėgnus, priesmėlio arba karbonatinius priemolio dirvožemius, todėl gali būti aptinkami spygliuočių, lapuočių ir mišriuose miškuose, kirtimuose, palaukėse, šlaituose.
Veikliosios paprastojo lazdyno medžiagos:
– glikozidas miricitrozidas,
– mineralinės medžiagos (kalcis, geležis, jodas),
– riebalai,
– ląsteliena,
– vitaminai C, E, B1,
– beta karotenas,
– eteriniai aliejai,
– betulinas,
– aromatinės medžiagos,
– flobafenas,
– lignocerilinis alkoholis,
– baltymai,
– cukrus,
– tanidai.
Gydomosiomis savybėmis pasižymintis paprastasis lazdynas naudojamas liaudies medicinoje. Jis sutraukia kraujagysles, slopina uždegimus, veikia baktericidiškai, todėl yra tinkamas uždegimams, išsiplėtusioms venoms, kraujavimams, opoms gydyti, šlapimo išsiskyrimui skatinti.
Lazdynų lapai efektyviai:
– malšina gerybinės prostatos hiperplazijos sukeltus požymius,
– stiprina plaukus ir stabdo jų slinkimą.
Lazdynų riešutai:
– didina maitinančių moterų pieno išsiskyrimą,
– padeda sergantiesiems inkstų akmenlige (tirpdo susidariusius akmenis),
– mažina dujų kaupimąsi.