Pasiflorų žolė

+4
+7 -3


Grupė: Nervų sistemai, Nuo skausmo, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai

Pasiflora (lotyniškai Passiflora) – tai pasiflorinių šeimai priklausantis, daugiametis vijoklinis augalas. Pasiflorinių šeimai priklauso net keli šimtai augalų rūšių, tačiau geriausiai žinomos ir dažniausiai naudojamos yra melsvoji ir rausvažiedė pasifloros, pastaroji ypač populiari liaudies medicinoje.

Pasiflora turi kylantį vijoklinį apvalų stiebą. Lapai žali, sudėtiniai (sudaryti iš kelių lapelių). Kiekvienas lapas yra pailgos ovalo formos, banguotais krašteliais. Augalo žiedai puošnūs; graižai sudaryti iš daugybės vainiklapių; spalvos priklauso nuo rūšies. Vaisius – sultingos, daug sėklų turinčios uogos.

Lietuvoje pasifloros natūraliai neauga, jos yra kilusios iš tropinės Amerikos dalies. Natūraliai auga Centrinėje ir Pietų Amerikoje bei Šiaurės Amerikos rytinėje ir pietinėje dalyse. Pasifloros mėgsta rūgščią, smėlingą dirvą.

Veikliosios rausvažiedės pasifloros medžiagos:

  • cianogeniniai glikozidai;
  • flavonoidai (apigeninas, rutinas);
  • alkaloidai;
  • sapanarinas;
  • fitosteroliai.

Gydomosios savybės 

Gydomosiomis savybėmis pasižyminti rausvažiedė pasiflora yra naudojama liaudies medicinoje. Ji stiprina ir gerina širdies darbą, atpalaiduoja ir plečia kraujagysles. Augalas pasižymi spazminius skausmus malšinančiu, taip pat raminamuoju ir vėsinamuoju poveikiu. Pasifloros tinka ir centrinės nervų sistemos sutrikimams gydyti – slopina nerimą, gydo nemigą, mažina padidėjusį jautrumą. Pasifloros plačiai naudojamos menopauzės simptomams mažinti.

Pasiflorų žolė. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti renkama ant žemės auganti pasifloros dalis – žolė. Rinkti žolę patariama augalui pradėjus žydėti.

Pasiflorų ir kitų vaistažolių užpilo paruošimas: lygiomis dalimis sumaišyti džiovintų pasiflorų ir aviečių lapus, užpilti verdančiu vandeniu, palaikyti 20 min. ir nukošti. Vartoti kelis kartus per dieną (užpilas efektyviai malšina menstruacinius skausmus).

Pasiflorų arbata nuo nemigos: pusę arbatinio šaukštelio džiovintos pasiflorų žaliavos užpilti stikline verdančio vandens ir palaikyti 15 minučių, kol pritrauks. Gerti po pusę – vieną puodelį prieš miegą.

Tinktūros paruošimas: į vandenį įlašinti 40–80 lašų ir gerti kelis kartus per dieną (slopina nerimą, mažina padidėjusį arterinį kraujo spaudimą).

Vaistinėse galima įsigyti ir pasifloros tablečių nuo įtampos ir skausmo. Prieš vartojant pasifloros preparatų gydomaisiais tikslais, rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *