Grupė:
Dermatologiniai susirgimai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Paprastoji raudoklė (lotyniškai Lythrum salicaria) – tai raudoklinių šeimai priklausantis, daugiametis, iki 1,5 metro užaugti galintis žolinis augalas. Raudoklė turi sumedėjusią ir storą šaknį, iš kurios išauga vertikalios padėties, briaunuoti stiebai, jie paprastai auga po kelis vienas šalia kito. Augalo lapai žali, pailgos formos, nusmailėjančiomis viršūnėmis, be kotelių, priešiniai ir pražanginiai, apatinėje pusėje turi aiškiai matomas gyslas. Raudoklės žiedai dideli, spalva įvairuoja nuo rausvų iki violetinių, taisyklingos formos, vainikėlis sudarytas iš šešių lapelių, o taurelė siaura ir neprasiskleidusi. Žiedai telkiasi į siaurus ir ilgus žiedynus ir turi įvairių ilgių liemenėlius. Žieduose kaupiamas nektaras. Raudoklės vaisius – dėžutė, talpinanti sėklas. Kai sėklų luobelė pasidaro gleivėta, ji prikimba prie laukinių gyvūnų kailio ir taip išplinta po kitas vietas. Augalas žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais.
Paprastoji raudoklė yra dažna ir paplitusi visoje Lietuvoje. Ji mėgsta drėgnas ir saulėtas vietas, todėl aptinkama nukastuose durpynuose, ežerų ir upių pakrantėse, griovių pakraščiuose, pelkėtose pievose.
Veikliosios paprastosios raudoklės medžiagos:
– flavonoidai;
– pigmentiniai antocianinai;
– polifenoliai;
– taninai;
– glikozidas salikarinas;
– rauginės medžiagos.
Gydomosiomis savybėmis pasižyminti paprastoji raudoklė yra naudojama liaudies medicinoje. Ji tinka turint virškinimo sistemos sutrikimų (gydo viduriavimą), veikia širdies ir kraujagyslių sistemą (stiprina kraujagysles, gerina kraujotaką, mažina menstruacinį kraujavimą, gydo hemorojų). Išoriškai vartojamos raudoklės gydo žaizdas, opas, sudirgusias akis. Augalas taip pat mažina gliukozės kiekį kraujyje (todėl tinkamas esant hiperglikemijai) ir stabdo pienligę sukeliančio grybelio dauginimąsi.
Kol kas duomenų apie kontraindikacijas ir pašalinius poveikius nėra.