RIGEVIDON

0
+0 -0

Gamintojas: Gedeon Richter Plc.,
Veiklioji medžiaga: Etinilestradiolis, Levonorgestrelis
Grupė: Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Receptiniai

RIGEVIDON yra hormoninis geriamasis kontraceptikas, slopinantis ovuliaciją. Jo sudėtyje yra dviejų hormonų : estrogeno – etinilestradiolio ir progestageno – levonorgestrelio. Dėl šių hormonų poveikio kas mėnesį iš kiaušidžių neišsiskiria kiaušialąstė (neįvyksta ovuliacija). Taip pat, gimdos kaklelio gleivės sutirštėja ir trukdo spermijams pasiekti kiaušialąstę; be to, paveikia gimdos gleivinę taip, kad joje negalėtų įsitvirtinti apvaisinta kiaušialąstė.

Medicinos tyrimai ir didelė patirtis rodo, kad teisingai vartojamų kontracepcinių tablečių sukeltas kontracepcinis poveikis yra grįžtamojo pobūdžio.

Atsiminkite, kad geriamos kombinuotos kontracepcinės tabletės, įskaitant RIGEVIDON, neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų (pvz., AIDS). Nuo jų gali apsaugoti tik prezervatyvas.

JŪS IR KONTRACEPCINĖ TABLETĖ

Kaip jūsų organizmas tampa pasiruošęs nėštumui (mėnesinių ciklas).

Jūs galite tapti nėščia (pastoti) nuo pirmųjų mėnesinių (paprastai tai būna paauglystėje) iki tol, kol jos išnyksta (menopauzė). Kiekvienas mėnesinių ciklas trunka 28 dienas. Maždaug ciklo viduryje iš vienos kiaušidės išsiskyrusi kiaušialąstė patenka į kiaušintakį. Tai vadinama ovuliacija.

Kiaušialąstė slenka kiaušintakiu gimdos link. Lytinių santykių metu iš Jūsų partnerio varpos į Jūsų makštį patenka milijonai spermijų. Kai kurie šių spermijų pasiekia Jūsų gimdą ir kiaušintakius. Jei viename iš kiaušintakių yra kiaušialąstė ir spermijas su ja susilieja, Jūs pastojate. Tai vadinama “koncepcija”.

Apvaisinta kiaušialąstė įsitvirtina Jūsų gimdos gleivinėje ir per devynis mėnesius užauga vaikelis.

Kadangi kiaušialąstė būna gyvybinga iki dviejų dienų, o spermijai – iki penkių dienų, Jūs galite pastoti, jeigu turėjote lytinių santykių penkių dienų laikotarpiu iki ovuliacijos, ir dar tam tikrą laiko po jos. Jei spermijas neapvaisina kiaušialąstės, ji pasišalina kartu su gimdos gleivine ciklo pabaigoje. Tai vadinama mėnesinėmis.

Kaip natūraliai veikia hormonai?

Mėnesinių ciklą reguliuoja du kiaušidėse gaminami lytiniai hormonai: estrogenas ir progesteronas (kuris yra progestagenas). Estrogeno kiekis didėja pirmojoje mėnesinių ciklo pusėje, ir jo veikiama gimdos gleivinė sustorėja, pasiruošia priimti apvaisintą kiaušialąstę. Vėlesnėje mėnesinių ciklo fazėje padaugėja progesterono, ir gimdos gleivinė pasiruošia nėštumui.

Jei nepastojama, minėtų hormonų kiekis sumažėja, dėl to gimdos gleivinė pasišalina. Kaip minėta aukščiau, gimdos gleivinė pasišalina mėnesinių metu. Jei pastojama, kiaušidės ir placenta (per ją vaisius įsitvirtina gimdoje ir gauna maisto medžiagų), gamina progesteroną ir estrogeną tam, kad nesubręstų naujų kiaušialąsčių. Tai reiškia, kad kol moteris yra nėščia, nutrūksta ovuliacija ir nebūna mėnesinių.

Kaip veikia kontracepcinė tabletė?

Kombinuotos kontracepcinės tabletės, pavyzdžiui, RIGEVIDON, sudėtyje yra tokių hormonų, kokius gamina organizmas (estrogeno ir progestageno). Šie hormonai Jums padeda apsisaugoti nuo nėštumo taip pat, kaip ir dėl natūralių hormonų poveikio negalite naujai pastoti jau būdama nėščia.

Kombinuota kontracepcinė tabletė saugo nuo nėštumo trimis būdais:

1. Iš kiaušidės neišsiskiria subrendusi kiaušialąstė, kurią spermijas galėtų apvaisinti.

2. Gimdos kaklelio gleivės sutirštėja ir trukdo spermijams patekti į gimdą.

3. Gimdos gleivinė nesustorėja tiek, kad joje galėtų įsitvirtinti kiaušialąstė.

RIGEVIDON. Vartojimas

Pakuotė pagaminta taip, kad geriau prisimintumėte išgerti tabletę.

Vartojimo pradžia

Pirmąją tabletę reikia išgerti pirmąją ciklo dieną – t.y., tą dieną, kai prasideda mėnesinių kraujavimas.

Jei pradėjote vartoti 2-5 ciklo dieną, per pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas reikia naudoti papildomą apsaugos būdą, pvz., prezervatyvą. Taip elgtis reikia tik vartojant pirmąją pakuotę.

Paprastai geriama po vieną tabletę per dieną bet kada, tačiau kasdien tuo pat metu. Kad būtų lengviau atsiminti, tai gali būti pirmasis dalykas, kurį padarote ryte arba paskutinis vakare. Tabletes vartokite nurodyta seka, kol baigsite visą pakuotę (21 tabletę).

Išgėrus 21 tabletę, reikia padaryti 7 dienų pertrauką. Kurią nors iš šių dienų tikriausiai prasidės mėnesinės.

Šios 7 dienų pertraukos metu papildomų kontracepcijos priemonių nereikia, jeigu tinkamai išgėrėte 21 tabletę ir laiku pradėkite antrą pakuotę.

Antra pakuotė

Pasibaigus 7 dienų pertraukai, pradėkite antrą pakuotę, neatsižvelgiant į tai, ar dar kraujuojate, ar ne. Naują pakuotę galite visada pradėti tą pačią savaitės dieną.

Pradedant vartoti RIGEVIDON vietoj anksčiau vartoto kombinuotos hormoninės kontracepcijos metodo (kombinuotos geriamos tabletės, makšties žiedai ar odos pleistrai):

Pradėkite gerti RIGEVIDON iš karto, kai pabaigėte paskutinę aktyvią tabletę iš vartotos kontraceptinių tablečių pakuotės (arba pašalintas makšties žiedą, arba odos pleistrą), bet ne vėliau nei viena diena po įprastos buvusių kontraceptinių tablečių pertraukos (arba placebo, arba pertraukos be pleistro ar makšties žiedo).

Pradedant vartoti RIGEVIDON vietoj tik progesterono turinčių tablečių

Galima liautis vartojus tik progesterono turinčias tabletes bet kurią dieną ir kitą dieną tuo pat metu pradėti gerti RIGEVIDON. Tokiu atveju patariama pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas naudotis papildomu kontracepcijos metodu (prezervatyvu ar spermicidais).

Pradedant vartoti RIGEVIDON vietoj tokių hormoninės kontracepcijos būdų, kaip injekcijos ar implantai

Jei naudotas implantas, RIGEVIDON pradedama vartoti tą dieną, kai jis pašalinimas, jei naudotos injekcijos – tą dieną, kai turi būti skiriama kita injekcija). Tokiu atveju patariama pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas naudotis papildomu kontracepcijos metodu (prezervatyvu ar spermicidais).

Vartojimas po gimdymo, persileidimo ar nėštumo nutraukimo

Dėl kontracepcinių tablečių vartojimo po gimdymo, persileidimo ar nėštumo nutraukimo, pasitarkite su gydytoju.

Jei persileidimas ar nėštumo nutraukimas įvyko per tris pirmuosius nėštumo mėnesius, RIGEVIDON galima pradėti gerti iš karto. Šiuo atveju papildoma kontracepcinė apsauga nereikalinga.

Jei gimdymas ar nėštumo nutraukimas įvyksta 4-tą – 6-tą nėštumo mėnesį, RIGEVIDON galima pradėti gerti praėjus 21-28 dienoms po gimdymo ar nėštumo nutraukimo. Jei moteris žindo kūdikį, jai nerekomenduojama vartoti kombinuotų geriamųjų kontraceptikų, nes tai gali sumažinti pieno kiekį. Pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas reikia naudoti papildomą apsaugos būdą (pvz., prezervatyvą). Jeigu prieš tai jau turėjote lytinių santykių, prieš pradėdama gerti tabletes įsitikinkite, jog nesate nėščia arba sulaukite pirmojo menstruacinio kraujavimo. Jei kyla klausimų apie tai, kaip pradėti vartoti RIGEVIDON po gimdymo ar nėštumo nutraukimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Pamiršus pavartoti RIGEVIDON

Jei pamiršote išgerti tabletę, laikykitės žemiau pateiktų nurodymų.

Jei užmiršote išgerti tabletę mažiau nei 12 valandų, kontracepcinė apsauga nesumažėja. Išgerkite užmirštą tabletę iš karto, kai tai prisiminėte, ir likusias tabletes gerkite. Tai gali reikšti, jog per dieną teks išgerti dvi tabletes.

Jei užmiršote tabletę išgerti ilgiau nei 12 valandų, arba praleidote daugiau nei vieną tabletę, gali sumažėti kontracepcinė apsauga ir turite naudoti papildomas apsaugos priemones. Kuo daugiau tablečių praleista, tuo didesnis kontracepcinės apsaugos sumažėjimo pavojus.Tokiu atveju, kasdieninėje praktikoje siūloma vadovautis šiomis nuorodomis:

Ką daryti, pamiršus išgerti tabletę 1-ąją savaitę?

Išgerkite paskutinę užmirštą tabletę iš karto, kai tik tai prisiminėte, net jei tuo pačiu metu reiktų išgerti 2 tabletes. Po to gerti tabletes įprastu laiku. Sekančias 7 dienas reikėtų naudoti papildomą barjerinį apsaugos metodą, pvz., prezervatyvą. Jei prieš tai buvusių 7 dienų laikotarpiu turėjote lytinių santykių, reikia turėti omenyje nėštumo galimybę. Kuo daugiau tablečių užmirštama išgerti ir kuo arčiau įprastos pertraukos, tuo didesnė nėštumo galimybė.

Ką daryti, pamiršus išgerti tabletę 2-ąją savaitę?

Išgerkite paskutinę užmirštą tabletę iš karto, kai tik tai prisiminėte, net jei tuo pačiu metu reiktų išgerti 2 tabletes. Po to gerti tabletes įprastu laiku. Jei 7 dienas prieš pamirštant išgerti tabletę visos kitos buvo išgertos teisingai, papildoma kontracepcinė apsauga nebūtina. Tačiau jei taip nėra, arba jei užmiršote išgerti daugiau nei 1 tabletę, sekančias 7 dienas patariama naudotis papildomu kontracepcijos metodu.

Ką daryti, pamiršus išgerti tabletę 3-ąją savaitę?

Išgerkite paskutinę užmirštą tabletę iš karto, kai tik tai prisiminėte, net jei tuo pačiu metu reiktų išgerti 2 tabletes. Po to gerti tabletes įprastu laiku. Pradėkite naują pakuotę iš karto, kai tik išgeriate paskutinę tabletę iš prieš tai buvusios, t.y. dararykite pertraukos tarp pakuočių. Menstruacijos neturėtų prasidėti tol, kol nepabaigiama antroji pakuotė, tačiau gali atsirasti tepių išskyrų arba nesavalaikis kraujavimas tablečių vartojimo metu.

Jūs tai pat galite nutraukti tablečių vartojimą iš einamosios pakuotės. Šiuo atveju turėtumėte padaryti 7 dienų pertrauką, įskaitant ir tą dieną, kai buvo užmiršta išgerti tabletę, ir po to pradėti naują pakuotę.

Jei užmiršote išgerti tablečių ir pirmos įprastos pertraukos metu neprasideda menstruacijos, reikia turėti omenyje nėštumo galimybę.

Ką daryti sutrikus virškinimo trakto veiklai

Jei vėmėte ar viduriavote, tabletė gali neveikti. Vartokite tabletes toliau, tačiau nuo pirmos vėmimo ar viduriavimo dienos Jūs galite būti neapsaugota nuo nėštumo. Kol virškinimo trakto veikla sutrikusi ir dar sekančias 7 dienas kiekvieno lytinio akto metu naudokite papildomą kontracepcinę priemonę (pvz., prezervatyvą).

Norint pakeisti mėnesinių dieną:

Norint paankstinti ar pavėlinti mėnesinių pradžios dieną, reikia pasitarti su gydytoju.

Pavartojus per didelę RIGEVIDON dozę

Pavartojus pernelyg didelę dozę, tikėtina, kad tai nepadarys didelės žalos, tačiau gali atsirasti pykinimas, vėmimas ar nestiprus kraujavimas iš makšties. Jei Jums pasireikštų šių simptomų, pasitarkite su gydytoju, kuris pasakys, ką reikia (ir ar reikia) daryti.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *