Grupė:
Dermatologiniai susirgimai, Kvėpavimo sistemai, Nervų sistemai, Nuo skausmo, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Vaistinis skaistenis (lot. Tanacetum parthenium) – tai astrinių šeimai priklausantis, daugiametis (tačiau Lietuvoje sėjamas kaip vienmetis), iki 60 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Skaistenis turi vertikaliai augantį stiebelį, panašų į ramunės. Lapai apaugę plaukeliais, kiaušinio formos, susidedantys iš kelių porų lapelių. Žiedai turi geltoną viduriuką ir daug baltų (gali būti ir rausvų), nedidukų, liežuviškų vainiklapių. Žiedai telkiasi į skėčio formos šluoteles.
Augalai sužydi praėjus keliems mėnesiams nuo sudygimo ir žydi porą mėnesių (paprastai gegužės–birželio mėnesiais), dauginasi sėklomis.
Skaistenis Lietuvoje natūraliai neauga, bet gali būti auginamas vazonėliuose namuose, darželiuose, soduose. Jis mėgsta tiek saulę, tiek dalinį pavėsį, nėra reiklus dirvožemiams, tačiau per daug šlapių vietų nemėgsta.
Veikliosios skaistenių medžiagos:
- karčiosios medžiagos,
- eteriniai aliejai,
- tanetinas,
- sekvisterpeno laktono partenolidas.
Gydomosios skaistenio savybės
Skaistenių lapai yra naudojami liaudies medicinoje. Jie pasižymi uždegimus slopinančiomis ir skausmus malšinančiomis savybėmis, todėl yra tinkami:
- migreniniams ir kraujagyslinės kilmės galvos skausmams malšinti;
- menstruaciniams skausmams slopinti;
- aukštai temperatūrai mažinti;
- sudirgusiai odai raminti;
- virškinamojo trakto sutrikimams gydyti;
- bronchinės astmos ir artrito simptomams malšinti.
Skaistenio preparatų nerekomenduojama vartoti nėščioms ir žindančioms moterims, taip pat vartojančiosioms hormonines kontraceptines tabletes.
Nerekomenduojama augalo preparatų vartoti ilgiau nei 4 mėnesius be pertraukos. Jeigu pasireiškia alergijos požymių, vartojimą reikia nutraukti.